UE zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

UE zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Ministrowie finansów państw UE przyjęli prawo, które umożliwią skuteczniejszą walkę z oszustwami dotyczącymi datku VAT. Według wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego _ to ważne zwycięstwo dla całej Unii _.

Nadużycia dotyczące VAT mają poważne konsekwencje gwoli budżetów duzej liczby państw Starego kontynentu, w tym Polski, a zeby je ukrócić często konieczna jest predka reakcja władz.

Dlatego przyjęte dziś zmiany w unijnej dyrektywie umożliwią krajom podjęcie natychmiastowych działań w przypadku wykrycia rażącego oszustwa dot. podatku VAT (tzw. mechanizm pospiesznego reagowania) i wprowadzić eksperymentalnie tzw. odwrócone obciążanie VAT odnośnie sluzace do jakiegoś produktu czy usługi. W przypadku takowego odwróconego obciążenia to kupujący, a nie zaakceptowac sprzedający zobowiązuje się sluzace do odprowadzenia datku.

Obecnie strategia, związana z uzyskaniem za posrednictwem państwo derogacji od instrukcje w sprawie VAT i zapoczatkowaniem odwróconego obciążenia tym podatkiem trwa około ośmiu miesięcy, bo wymaga zgody Komisji Europejskiej i jednomyślnej zgody Rady UE. Nowe regulace skrócą ten czas az do około dwóch miesięcy w wypadku wyrycia lajdactw na masowa skalę. Komisja będzie podejmować decyzje blyskawicznie, biorąc pod spodem uwagę zdanie krajów członkowskich.

_ a mianowicie To bardzo ułatwi walkę z oszustwami. Międzynarodowe grupy oszustów krążą między krajami UE i przerzucają się z konkretnego towaru w drugi, montując skomplikowane na wielką skalę oszustwa podatkowe _ a mianowicie powiedział dziennikarzom Rostowski.

Dodał, że Polska bardzo równo opowiadała się za odwróconym systemem naliczania VAT-u, który uniemożliwia nadużycia. _ – To powinno nam pozwolić na tropić tych oszustów, uniemożliwiać ich działania jak i równiez reagować blyskawicznie, a potem, gdy sytuacja będzie naprawiona, powrócić az do normalnego programu naliczania VAT _ a mianowicie tłumaczył Rostowski.

Według faceta skala ludzi nadużyć w naszym kraju jest mniejsza niż przy najbogatszych krajach UE. Dotkliwie skutki oszustw na podatku VAT odczuwane są w dziedzinie stalowym na terytorium polski, głównie w handlu prętami zbrojeniowymi. Dlatego ministerstwo finansów chce wprowadzić procedurę odwróconego obciążenia VAT-em na niektóre wyroby stalowe.