UE: Szczyt strefy ó potwierdzi decyzję o obslugi dla Cypru

Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzi informacja o planie deklaracji szczytu #

07. 05. Bruksela (PAP) – Przywódcy 16 państw eurolandu przyjmą w piątek deklarację, przy której podkreślą „solidarność jak i równiez wsparcie udzielone Grecji”, potwierdzając niedzielną decyzję ministrów finansów, by z MFW uruchomić pakiet obslugi dla tego kraju w wysokości 110 mld ó do 2012 r.

Poinformowały o tym źródła dyplomatyczne.

Ujawniły też, że uczestnicy piątkowego nadzwyczajnego szczytu w Brukseli ogłoszą gotowość swoich krajów do „dodatkowych wysiłków na rzecz konsolidacji budżetu, jeśli takowa będzie potrzeba”. „Chodzi o to, zeby zapewnić rynki finansowe na temat zdecydowanych działaniach opartych dzieki silnych fundamentach, jakie podejmiemy w przyszłości” – tłumaczył dyplomata. Przywódcy chcą wysłać silny sygnał, że przypadek uginającej się pod ciężarem długów Cypru „nie dzierzy nic wspólnego z sytuacją innych krajów strefy euro” – dodał. Ale także, że w przypadku konieczności partnerzy w zonie euro będą gotowi iść z pomocą innym krajom, które – jak w tej chwili Grecja – znajdą się w koniecznosci.

Chodzi na temat Hiszpanię, Portugalię czy Włochy – panstwa, które uważane są zbyt najbardziej zagrożone zarażeniem się greckim kryzysem i wedlug niektórych padają ofiarą rynkowych spekulacji.

„Gasimy ogień w zaroślach, zeby uniknąć pożaru lasu” a mianowicie tłumaczył zanim szczytem komisarz ds. walutowych i ekonomicznych Olli Rehn.

W 11 lat wedlug powstaniu Starego kontynentu Walutowej, która była najbardziej ambitnym i namacalnym przykładem konstrukcji europejskiej, liderzy Swiata stoją poprzednio wyzwaniem, by ją uratować, rewidując rządzące nią zasady w kontekście kryzysu gospodarczego, oszczędności i reform.

Polska a mianowicie jak ujawniły PAP źródła dyplomatyczne poszczególnego ze „starych” krajów UE – zaprotestowała przeciwko dyskusji bez jej udziału na samej górze o wzmocnieniu zarządzania przy strefie euro, czy koordynacji polityk ekonomicznych. Polska od momentu samego początku kryzysu sposród Grecją, gdy pojawiły się głosy na temat potrzebie wzmocnienia ram prawniczych w celu przyrzeczenia stabilności finansów publicznych po strefie euro, domaga się, by konwersacji prowadzone były w zespole wszystkich dwudziestu siedmiu krajów. Zamierzając przyjąć wspólną walutę, Nasz kraj zabiega na temat to, by brać udział w decyzjach, które mają kształtować strefę euro i warunki do niej rozszerzenia. Ponadto stoi w miejscu, że stwierdzenia gospodarcze przy strefie ó mają konsekwencje dla całej UE. Zatem w oficjalnym zaproszeniu na szczyt przewodniczący Rady Europejskiej Van Rompuy nie wspomniał już o innym, poza Grecją, temacie.

Ale dzieki nieformalnym wierzcholku każdemu wolno mówić, o jakich kwestiach chce. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Sarkozy w opublikowanym w czwartek liście opowiedzieli się za wzmocnieniem nadzoru budżetowego w strefie euro pod postacia „bardziej zdolnych sankcji” w sytuacji nadmiernych deficytów. Niemcy chciałyby, by kraj nieodpowiedzialny, który nic nie zaakceptowac robi, aby walczyć sposród rozdmuchanym deficytem, tracił upowaznienie głosu przy Radzie UE. Niektórzy politycy i ekonomiści idą poniekad dalej jak i równiez sugerują zapoczatkowanie klauzuli wyjścia ze tereny euro gwoli niesubordynowanego członka.

„Dzisiaj badz nigdy, szefowie państw i rządów muszą dać dowód odwagi jak i równiez przywództwa(… ) Nadszedł termin gospodarczego rządu europejskiego jak i równiez prawdziwej koordynacji polityk budżetowych, socjalnych i fiskalnych” a mianowicie powiedział szef frakcji chadeckiej w Parlamencie Europejskim Joseph Daul.

Przy sposobnosci kryzysu greckiego wielu komentatorów dowodziło, że pokazał on całkowity niedostatek przywództwa w Europie, a także wielkie niedobory, jeżeli idzie o kontrolę polityk budżetowych różnych krajów członkowskich.

Były premier Belgii, obecnie kierownik liberałów po PE Guy Verhofstadt oskarżył UE jak i równiez strefę ó o uleganie partykularnym interesom krajów członkowskich, ze stratą dla projektu europejskiego. Argumentem tego była jego zdaniem opieszała decyzja, zwłaszcza Niemiec, na temat wsparciu dla Grecji.

Niezależnie od ustaleń piątkowego szczytu strefy ó, przywódcy już w marcu ustalili, że trzeba wzmocnić zarządzanie gospodarcze w zonie euro i dyscyplinę budżetową w unijnym Pakcie Stabilności i Postepu. To lekcja, jaką UE chce wyciągnąć z greckiego kryzysu, jak i równiez cena zbyt zgodę Niemiec na pomoc na rzecz pogrążonej po tarapatach pienieznych Grecji. Zatem już 21 maja spotka się po raz glówny specjalna ekipa robocza (tzw. task force), która zasugeruje ramy prawne dotyczące wzmocnienia dyscypliny budżetowej w UE, z udziałem przedstawicieli wszelkich 27 krajów, a także Europejskiego Banku Centralnego.

Inga Czerny jak i równiez Michał Kotowaty (PAP)

icz/ kot/ mc/