UE przedłuża wzmocnione kontrole żywności z Japonii

Category: rózne
27 lipca, 2020

UE przedłużyła sluzace do końca roku kalendarzowego wzmocnione inspekcje żywności jak i równiez pasz wraz z określonych regionów Japonii, które mogły być narażone dzieki napromieniowanie po związku z wypadkiem przy elektrowni jądrowej Fukushima a mianowicie podała po piątek KE. Uspokaja, że nie ma powodów do watpliwosci.

„Unia Europejska przedłuży o trzy miesiące obowiązujące wymogi względem importu żywności i paszy z Japonii nałożone dwudziestu czterech marca po incydencie w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Te postulaty będą obowiązywały do 31 grudnia i będą analizowane każdego miesiąca” – poinformowała w komunikacie Komisja Europejska.

Decyzję zaakceptowali w piątek eksperci ds. bezpieczeństwa żywności z 27 krajów UE.

Chodzi na temat zaostrzony reżim kontroli żywności i pasz z niektórych regionów Japonii, który UE wprowadziła w celu ograniczania ewentualnego ryzyka gwoli bezpieczeństwa żywności. Wzmocnione kontrole dotyczą produktów pochodzących wraz z regionów Japonii, na których produkcję wpływ mógł mieć wypadek po elektrowni Fukushima.

KE zastrzega, że nie ma żadnych dowodów na narażenie konsumentów po UE na ryzyko zwiększonej radioaktywności żywności, a zagrozenie dla bezpieczeństwa żywności, wynikające z wypadku w Japonii jest „bardzo niskie”.

Japonia może eksportować do UE tylko 4 rodzaje produktów pochodzenia zwierzęcego: ryby, małże, nawóz i karmę gwoli zwierząt domowych. Warzywa i owoce także mogą być importowane wraz z Japonii sluzace do UE, lecz jest to niewielki wolumen, około 9 tys. ton po 2010 r. – umozliwia KE

Kraj kwitnacej wisni sama dba o testowanie żywności. UE postanowiła jednakze, że umocniona kontrola ma dotyczyć żywności i pasz pochodzących z 12 japońskich prefektur, włącznie z czterema najbardziej dotkniętymi skutkami dysfunkcji w elektrowni. Wszystkie produkty z tych regionów muszą być badane przed opuszczeniem Japonii i będą poddawane wyrywkowym testom w UE. Ponadto do każdej partii towaru wraz z tych pomieszczen będzie musiał być dołączony certyfikat od momentu japońskich władz zaświadczający, że produkt nie uwzglednia pierwiastków radioaktywnych powyżej poziomu dopuszczalnego po Unii.

Nastepnie do żywności i pasz z pozostałych 35 prefektur w Japonii będą musiały być dołączone zaświadczenia na temat ich pochodzeniu, będą też wyrywkowo oddawane testom na dotarciu sluzace do UE.

Poboczne obostrzenia dotyczą też importerów w panstwach UE. Będą oni musieli informować władze z dwudniowym wyprzedzeniem o sprowadzeniu każdej partii żywności i pasz z Japonii. Przy czym obostrzenia te nie dotyczą produktów zebranych bądź wytworzonych poprzednio 11 marca, jednak importerzy muszą mieć zaświadczenie, które potwierdzi datę produkcji. Dotyczy to produktów z terenu całej Japonii.

Jeśli idzie o żywność i pasze zebrane bądź wytworzone w Japonii wedlug 11 marca, to wówczas gdy dotrą az do granic UE, inspektorzy skontrolują dokumentację każdej partii towaru. Ponadto testowania laboratoryjne minie co najmniej dziesiec proc. towarów importowanych z 12 ustalanych prefektur. Produkty będą wpuszczone po uzyskaniu rezultatów testów, gdy importer okaże celnikom pozytywne rezultaty. Produkty na temat zawyżonych poziomach radioaktywności nie zaakceptowac będą dopuszczone na rynek i będą albo pewnie zutylizowane, badz wrócą do Japonii a mianowicie podała KE.

11 marca doszło w Japonii do potężnego trzęsienia ziemi jak i równiez fali tsunami. Kataklizm poważnie uszkodził elektrownię atomową Fukushima Daiichi; doszło do skażenia radioaktywnego. (PAP)

aby/ dmi/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy