UE: Ochrona danych w internecie – W. Brytania na cenzurowanym

UE: Ochrona danych w internecie – W. Brytania na cenzurowanym
Category: inne
27 lipca, 2020

Komisja Europejska otworzyła we wtorek bezprecedensowe postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii za tolerowanie wycieku danych na temat, jakie strony www oglądają brytyjscy internauci, az do komercyjnych firm.

Chodzi o system Phorm, do który pozwala „spersonalizować” reklamę kierowaną sluzace do internautów, na bazie historii przeglądanych stron. Dla przykładu: jeśli ktoś namiętnie czyta w sieci przepisy kucharskie, dostanie reklamę nowych garnków; z kolei az do amatora motoryzacji trafią promocji samochodów badz opon.

Podwoje technologii Phorm otworzyli brytyjscy dostawcy sieci – bez wiedzy i zgody wlasnych klientów, którzy korzystając sposród zasobów globalnej sieci chcąc nie chcąc ujawniają, jakie mają pasje jak i równiez zainteresowania. Informacje o ściąganych stronach trafiały z serwerów dominującego na rynku BT za pośrednictwem Phorm do przedsiebiorstw, które dzięki temu mogą lepiej „namierzyć” potencjalnych klientów.

BT przyznał się az do pierwszych testów systemu po latach 2006-07, powtórzonych przy roku 2009 już na zasadzie dobrowolności. Organizacje konsumenckie i brytyjscy eurodeputowani wielokrotnie protestowali przeciwko temu łamaniu prawa az do ochrony danych empirycznych osobowych w sieci.

To w ich konkluzja KE wszczęła postępowanie – pierwsze, które dotyczy ukierunkowanej internetowej reklamy. KE dopatrzyła się luk po brytyjskim prawie, pozwalających na funkcjonowanie tego rodzaju systemów jakim sposobem Phorm.

„Technologie takie jak online reklama behawioralna mogą być użyteczne dla przedsiębiorców i konsumentów, lecz muszą być stosowane przy sposób zgodny z nakazami UE – powiedziała unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding. – Od jakies czasu obserwowaliśmy sprawę Phorm. Sposób, w jaki Duza Brytania wdraża część przepisów UE dotyczących poufności lacznosci, stwarza okreslone problemy”.

Jej zdaniem, Ogromna Brytania nie zaakceptowac dość energiczne zareagowała w nowe wyzwania związane wraz z prywatnością i łącznością elektroniczną oraz ochroną danych osobowych, jakie powstały w przypadku technik Phorm.

KE uważa bowiem, że – zgodnie z unijnym prawem a mianowicie internauci w kazdej sytuacji mają upowaznienie do prywatności i gwarancji danych.

Unijna dyrektywa o prywatności jak i równiez łączności elektronicznej stawia wymóg, aby państwa UE zapewniły poufność lacznosci i związanych z nią danych za posrednictwem zakazanie bezprawnego przejęcia lub nadzoru nad informacją wyjawszy zgody zaciekawionych użytkowników. Unijne prawo wymaga też, zeby zgoda użytkownika była „konkretna, świadoma i dobrowolna”.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/