Tydzień silnych wahań na GPW

Tydzień silnych wahań na GPW
Category: gielda
27 lipca, 2020

To był zmienny tydzień na naszej giełdzie. Poniedziałek to kontynuacja wzrostów z poprzedniego tygodnia, a od wtorku znaczny zmniejszenie wartości indeksów.

Tego typu zachowanie się naszego sektorze jest odzwierciedleniem sytuacji na światowych giełdach. Indeks WIG20 spadł wraz z rekordowego 3790 do 3599. Mały wiara w przyszlosc można było zauważyć po piątkowe południe. Indeksy, zbyt sprawą Eurolandu, zaczęły piąć się ku górze odrabiając poranne szkody. Kolejnym pozytywnym impulsem było dobre otwarcie giełdy amerykańskiej. To pozwala spojrzeć przychylnym okiem w przyszły tydzień.

W tym tygodniu zadebiutowały uprawnienia do akcji spółki Polrest. Akcje spółki sprzedawane były na rynku pierwotnym po 20 zł. Debiut wypadł na poziomie 24, piec zł – 22, 5% powyżej koszta emisyjnej.

PC Guard był spółką, dzieki którą inwestorzy szczególnie zwracali uwagę. Dzieki wtorkowej sesji akcje wedlug raz najnowszy były notowane z prawem poboru. Kursem odniesienia dla tych papierów był stopien 0, 17 zł. Przez całą dzisiejszą sesję papiery tej spółki były notowane w rejonach 0, 40 zł, tj. z ok. 135% zyskiem.

Japonia, Chiny, Indie, Brazylia

Obecny tydzień był równie gorący jak nadchodzący okres wakacyjny. Fluktuacja cenowa surowców wraz z napływającymi danymi w branzy amerykańskiego odcisnęły piętno dzieki wartości wielu walorów giełdowych.

Na japońskiej giełdzie w nastepstwie dobrego finiszu zeszłego tygodnia, nastroje porzadne przełożyły się również dzieki pierwsze sesje bieżącego tygodnia. Podczas kilku sesji indeksowi Nikkei225 udało się przebić poziom 18. 000pkt. W ostatnim czasie taki stopien indeksu mieliśmy pod koniec lutego zanim doszło do większej korekty.

Przed chwila większej dawki emocji byliśmy świadkami podczas ostatniej sesji tygodnia, podczas gdy indeks stracił ponad 1. 5%. Jedną z pobudek okazały się obawy inwestorów o możliwości zaciśnięcia strategii monetarnej za posrednictwem Bank Kierowniczy Japonii. Potencjalna możliwość zwiększenia kosztu kapitału odbiła się w głównej mierze w spółkach z sektora nieruchomości, które znacząco podpierają się długiem.

Taniały walory Heiwa Real Esteta, Mitsui Fudosan czy Sumitomo Realty&Development, które traciły 4%. Tokijski subindex nieruchomości spadł w tym tygodniu o 6%. W ujęciu całego tygodnia indeks Nikkei225 zniżkował o blisko 1%.

Natomiast po Chinach emocji z pewnością nie brakowało. Dawno nie byliśmy świadkami tak dużej zmienności wartosci akcji i dynamicznych spadków podczas pojedynczych sesji giełdowych. Początkowym sygnałem do przeceny okazała się decyzja rządu o podniesieniu opłaty skarbowej za transakcje walorami giełdowymi. Następnym bodziec to możliwość wprowadzenia datku od zysków kapitałowych sposród giełdy, czegoz ostatecznie, jakim sposobem podały srodowiska w Pekinie, rząd nie ma w planach.

Były to tak silne spekulacje, by wzburzyć rynkiem dzialaniu. Dowodem owego okazał się wynik poniedziałkowego notowania, podczas gdy indeks SCI stracił blisko 8. 3%. W następnych sesjach udzialowcy starali się odrobić przecenę z początku tygodnia, jednak ostatecznie okazała się pani zbyt duża jak dzieki siły kupujących. Indeks w finiszu tygodnia znalazł się na poziomie przeszlo 3. 900 pkt sposród przełomu 04 i maja. W ujęciu tygodnia stracił 1. 79%.

W południowej części Azji z kolei ten tydzień na giełdzie w Bombaju był pod dyktando niedźwiedzi. Mimo, że przemoc inflacyjna wyraznie osłabła, a wyniki kształtują się po okolicach celu inflacyjnego Banku Centralnego Indii to swiatowy trend podnoszenia stóp procentowych powoduje odpływ kapitału wraz z bardziej ryzykownych rynków wschodzących.

Jak wynika z wyliczeń Bloomberga z Indii przy połowie tego tygodnia odpłynęło blisko szesnascie. 5 miliona dolarów. Zagraniczne fundusze realizowały zyski i transferowały środki do bardziej bezpiecznych instrumentów jak papiery dłużne. Rejestr BSE30 stracił w tym tygodniu 3. 5%.

Z kolei przy Brazylii w giełdzie po Sao Paulo klimat inwestycyjny był pochodną zachowania się rynku po Stanach Zjednoczonych. Ogłoszone w środę przed świąteczną przerwą gorsze dane dotyczące wydajności pracy i jednostkowych kosztów robocie od prognoz analityków w gospodarce amerykańskiej spowodowało przecenę ponad 2% na największej giełdzie przy Ameryce Łacińskiej. Wskutek spadku cen surowców taniały przymioty CVRD, Petrobras czy Gerdau. Z uwagi na przerwę świąteczną i nie rozpoczętą jeszcze sesję piątkową, zestawienie Bovespa stracił na wiecej niz 2. 5%.

Stary kontynent Zachodnia

Po bardzo dobrym poprzednim tygodniu w minionym sytuacja przy Eurolandzie przebiegała pod symbolem realizacji zysków. Główne zachodnioeuropejskie indeksy spadły o pare procent, najbardziej widzieliśmy to na przykładzie frankfurckiego DAX i paryskiego CAC40, które przeceniły się o około 4 proc., lepiej zachował się londyński FTSE, tracąc około dwóch proc. Sprawa była determinowana głównie wieściami zza oceanu, nie niewazny była też podwyżka stóp procentowych za posrednictwem Europejski Pula Centralny wedlug poziomu czterech proc.

Upadki zaczęły się już od poniedziałku, na kolejnej przecenie na parkiecie chińskim. Kiepsko radził sobie sektor bankowy po obniżeniu rekomendacji na rzecz banków poprzez analityków JP Morgan. Spadały także przymioty sektora użyteczności publicznej, które to biły rekordy poprzednio weekendem. We wtorek kierunek spadkowy kontynuowany był po wypowiedzi szefa FED.

Prym w spadkach wiodła branża lotnicza, na temat 8 proc. zniżkowały akcje największego europejskiego operatora tanich linii aeronautycznych – irlandzkiego Ryanaira (po informacjach na temat spadku profitu o wiecej niz 30 proc. oraz prognozach 5 proc. spadku przy kolejnym roku). Sytuacji nie sprzyjały gorsze od wypatrywanych dane o produkcji przemysłowej w Eurolandzie w kwietniu.

Środowe nastroje były determinowane wspomnianą wcześniej podwyżką stóp przez EBC, którego biuletyn uzasadniający decyzję nie dał jasnej riposty co do stóp procentowych przy najbliższej przyszłości. Za Eurolandem nie podążył Bank Wielkiej brytanii, który w czwartek pozostawił stopy na poziomie 5, 50 proc.

Sluzace do piątku sytuacja na zachodnioeuropejskich parkietach nie uległa odmianie, inwestorzy podążali śladem kolegów zza oceanu i realizowali zyski. Ciekawszy był najnowszy dzień tygodnia, kiedy to po wlasciwym otwarciu indeksów w USA nastroje w Europie nieco się polepszyły, jakie mozliwosci daje nadzieję na poprawę sytuacji po weekendzie Europejskie Rynki Wschodzące

Mijający tydzień na tych popularnych rynkach wschodzących stał pod znakiem spadków. Było to odzwierciedleniem ogólnie panujących nastrojów na rynkach światowych. Niepokojące informacje z Chin, jakoby rząd planował podjąć próby zahamowania tempa wzrostu dla przeciwdziałania przegrzaniu się produkcji chińskiej, a także niepokoje prezesa FED o stopien inflacji po USA wywołały spadki w niemal wszystkich giełdach.

Przy ujęciu tygodniowym z europejskich rynków wschodzących najwięcej stracił turecki ISE100 (około 5%), najmniejsze straty poniósł z kolei czeski PX50 (około 2%). Mimo poniedziałkowych spadków główne indeksy przy Czechach jak i równiez na Węgrzech osiągnęły nowe, rekordowe poziomy. W trakcie notowań indeks PX50 przekroczył 1857 pkt., natomiast indeks BUX – 27038.

Najlepszym dniem dla inwestorów okazał się wtorek, oprócz giełdy po Czechach, parkiety w Rosji, w Turcji i na Węgrzech zakończyły dzień notowań na plusie. Kolejne dni były już typowo spadkowe. Najgorzej sprawa wyglądała po piątek rankiem – szkody na indeksach zdecydowanie przekraczały 1%.

Stany Zjednoczone

Przy mijającym tygodniu bez wątpienia można przyjąć, że czynnikiem determinującym przecenę głównych indeksów w AMERYCE była sila inflacyjna i właściwie utrwalenie przekonania, że stopy oprocentowania w NA JUKATAN nie spadną w tym roku. Jakby nie patrzeć takie przekonanie obecne jest od dawna, więc jakim sposobem widać po wtorkowym wystąpieniu Bena Bernanke, inwestorzy potrzebowali tylko impulsu by ruszyć na południe.

Dane z rynku pracy (za I kw. 2007) umieszczone w środę przynoszą postep jednostkowych kosztów pracy na temat 1. 12 proc. (zweryfikowano z 0. 6 proc). Wzrost wydajności pracy po I-szym kw. br. wyniósł 1 proc. (zweryfikowano sposród 1. siedmiu proc). Naprawde więc wzrost kosztów robocie musi budzić uzasadnione niepokoje o postep cen, natomiast w konsekwencji to co najgorsze, czyli postep stóp procentowych w NA JUKATAN.

W związku z tym ciężar bacznosci przeniósł się na obligacje i rosnącą rentowność tych z zakresu 10-30 lat. Zainteresowanie inwestorów może częściowo skierować ich z rynku akcji dzieki rynek obligacji. W piątek rentowność obligacji 10-letnich była najwyższa od maja 2002.

Zasięg adiustacji indeksów po USA klopotliwy jest sluzace do przewidzenia, z kolei zmienne nastroje inwestorów mogą zaskoczyć mimo wszystko piątkowe kontrakty na główne indeksy przynoszą wzrosty.

Dane piątkowe umieszczone przed otwarciem amerykańskich parkietów to: nizszy deficyt gospodarki zagranicznego. Po kwietniu niedostatek wyniósł 58. 5 mld usd i był szesc. 2 proc mniejszy niż w marcu. Zaistniała sytuacja jest produktem lepszego eksportu. Popyt dzieki amerykańskie artykuly będzie przez najbliższe miesiące obserwowany, spodziewany jest ciągły wzrost eksportu, co niewątpliwie wspomoże gospodarkę.

Z informacji pozytywnych wskazane jest wspomnieć opublikowany we wtorek indeks ISM sektora usług. Wartość indeksu wyniosła przy maju 59. 7 proc (prognoza 55). Teoretycznie im indeks wydaje sie wyżej od czasu 50 proc. tym nizsze zagrożenie recesją.

Wyjątkowo niską wartość przyniosły opublikowane w czwartek wiadomosci o kredycie konsumenckim w kwietniu. Wyniosła ona dwa. 6 mld usd w stosunku do 13. piec mld usd w styczniu.

Ilość noworejestrowanych bezrobotnych przynosi kolejny wraz z rzędu spadek do 309 tys. Sluzace do piątku korekta na głównych indeksach AMERYCE wyglądała następująco: DJIA spadł o ~3 proc., Nasdaq spadł o ~3proc., S&P500 spadł na temat ~3. 1 proc. Otwarcie piątkowe przynosi wzrosty między 0. 1-0. 2 proc., i jeśli będzie to sesja wzrostowa, można spodziewać się porzadnego początku tygodnia globalnie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy