Tusk: wspólna myśl w ten sposób, jak powinna wyglądać Stary kontynent, może łączyć

Tusk: wspólna myśl w ten sposób, jak powinna wyglądać Stary kontynent, może łączyć
Category: inne
27 lipca, 2020

Premier Donald Tusk powiedział, że cytat z Lecha Kaczyńskiego, którego użył po czwartek przy Sejmie, demonstruje, że kiedy nie ma „politycznego łomotania rządu po głowie”, to wspólna myśl, jak powinna wyglądać Polska jak i równiez Europa, nie zamierza dzielić, zas może łączyć.

Podczas piątkowego głosowania nad wczorajszą informacją premiera o przyszłości UE, Krzysztof Szczerski (PiS) wnioskował na temat przerwę i posiedzenie Konwentu Seniorów w sprawie cytatu użytego przez Tuska.

Premier po czwartek w debacie w Sejmie ponad odwołaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego przytoczył słowa Lecha Kaczyńskiego, wypowiedziane 8 marca 2006 roku w Berlinie na Uniwersytecie Humboldta.

Kierownik rządu cytował: „Mówię w charakterze jeden wraz z obywateli Lokalny, a więc dzisiaj obywateli Unii Europejskiej. Zdaje sobie sprawe, że nasze stanowisko wydaje sie sprawdzianem solidarności, ale jeżeli Europa chce ten egzamin zdać, jeśli chce stworzyć nową jakość – nie na dwa, trzy pokolenia, co się udało jak dotad, tylko na wiele pokoleń – jakość, która być może kiedyś w relacji będzie rzeczywiście też jakością o charakterze federacji a mianowicie federacji przecież wtedy niezwykle potężnej po skali świata, to musi ten test również zdać. I do tego bym zachęcał, reprezentując kraj, który oczywiście w tej chwili korzysta dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, ale który – jeżeli to, o czym mówię spełniłoby się przy ciągu jedenastu czy dziesiec lat a mianowicie będzie korzystał mniej. Zdaję sobie wraz z tego sprawę i sposród góry się na to zgadzam”.

„Kropka, wystarczy cytatu. Autor: Lech Kaczyński” – zakończył swoje wystąpienie Tusk.

„Dobry cytat, pokazujący, że jakim sposobem nie ma przesadnych negatywnych emocji, politycznego łomotania po głowie rządu, to jednak wspólna myśl na temat, jak powinna wyglądać Polska i Stary kontynent, wcale nie ma obowiazek dzielić, wylacznie może łączyć” – powiedział w piątek Tusk dziennikarzom.

W czasie głosowania nad informacją Krzysztof Szczerski (PiS) wnioskował o przerwę i posiedzenie Konwentu Seniorów w sprawie cytatu użytego przez Tuska.

„Chciałem poinformować Zebranie Seniorów, że będziemy wnosić zastrzeżenie do protokołu wczorajszych obrad. Zastrzeżenie, którego zamyslem jest obrona prestiżu urzędu prezesa Porady Ministrów. Uważamy, że pan premier został błędnie wyposażony w zmanipulowany cytat sposród wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Uniwersytecie. Humboldtów” – powiedział Szczerski.

Jego zdaniem cytat został nie w pełni przedstawiony przez premiera, w zwiazku z tym wypaczył jego sens. „Prezydent mówił, że za jedenastu do dziesiec lat Ukraina i Gruzja powinny być w UE, a nie Unia musi stać się federacją” – powiedział Szczerski. Chciał, zeby ten detal wykreślono z protokołu czwartkowych obrad.

Moral Szczerskiego został odrzucony. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mrr/ ajg/ la/ jbr/