Tusk: nie będę blokował ewentualnej sprzedaży rafinerii w Możejkach

Tusk: nie będę blokował ewentualnej sprzedaży rafinerii w Możejkach
Category: inne
27 lipca, 2020

*Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że jeśli PKN Orlen uzna, iż powinno sie sprzedać rafinerię w Możejkach, to mezczyzna nie będzie politycznie blokował tej woli. *

„Wtedy, gdy zapadła decyzja o nabyciu Możejek, miała ona a mianowicie i nikt tego nie krył – dość solidny, polityczny koloryt. Dzisiaj nie zaakceptowac sposób znaleźć nikogo, kto by powiedział, że ów inwestycja była z czysto biznesowego miejsca widzenia opłacalna. Ale nalezy zrobić calosc, żeby wzory pracy gwoli Możejek (… ) spowodowały, iż Możejki nie tylko nie będą ciężarem, ale pozwolą także spłacić kredyt, który zaciągnięto w związku z zakupem” a mianowicie powiedział Tusk na rady prasowej.

„Jeśli Orlen dojdzie do moralu, że choćby ze względu na biznes nabywcy paliw tu w Polsce, bo doswiadczamy, co się dzieje wraz z cenami powietrza, i ze względu dzieki bezpieczeństwo przedsiebiorstwa, jeśli oni uznają, że trzeba sprzedać Możejki, moja osoba nie będę robił blokady politycznej” – mówił premier.

Według szefa rządu mozliwy projekt musi powstać w PKN Orlen. „Jeśli pojawi się oferta, żeby sprzedać Możejki, to przedstawiciele państwa w tej spółce bardzo poważnie to przeanalizują. Nie zaakceptowac będą tego odrzucali tak a vista” – zaznaczył.

„Nie ukrywam, że po rozmowie wraz z naszymi litewskimi przyjaciółmi tłumaczymy, że jeśli we wspólnym interesie ludzi dwóch państw unijnych jest utrzymywanie Możejek w rękach Orlenu, to oba państwa powinny zrobić wszystko, aby praca Możejek (odbywała się -PAP) po możliwie dobrych warunkach. Nasi litewscy towarzysze powinni tu wykazać jeszcze więcej porzadnej woli, żeby ta działalności Możejek była rzeczywiście opłacalna, bo na jakąś szczególnie dobrą wolę ze strony www innych partnerów ze Wschodu w tejze kwestii prawdopodobnie liczyć nie zaakceptowac można” a mianowicie powiedział premier.

PKN Orlen przejął kontrolny pakiet dzialaniu litewskiej rafinerii Możejki przy połowie grudnia 2006 r. – od czasu Yukos International UK B. V. 53, 70 proc. za jednej, 49 mld dol., zas od rządu Litwy a mianowicie 30, 66 proc. zbyt ponad 852 mln dol.

Na rentowność spółki wpływają problemy produkcyjno-magazynowe. W 2006 r. rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią odcinka ropociągu „Przyjaźń”, którym rosyjska ropa płynęła do przejętej przez Orlen rafinerii. Po związku wraz z tym ropa do rafinerii Orlen Lietuva jest dostarczana tankowcami jak i równiez koleją. Poza tym w 2004 r. państwowe Koleje Litewskie rozebrały część torów dzieki trasie umożliwiającej krótszy jak i równiez tańszy przewóz paliw wraz z rafinerii w Możejkach. (PAP)

luo/ amac/ je/ mag/