Tunezja: islamiści zobowiązali się oddać władzę poprzednio końcem października

Category: rózne
27 lipca, 2020

Islamska partia Hizb an-Nahda zobowiązała się sluzace do oddania przed końcem października władzy, by ułatwić rozwiązanie głębokiego kryzysu, w jakim od lipca, dwa lata wedlug zwycięstwie po Tunezji rewolucji, pogrążył się ten kraj. Do tego czasu powstanie rząd technokratów.

Dokument w naszej sprawie zredagowany przez czterech mediatorów prognozuje desygnowanie sluzace do końca przyszłego tygodnia niezależnego premiera, który będzie miał 14 dni na sformowanie swego gabinetu.

W sobotę do krancowej chwili trwała zacięta dyskusja, ale definitywnie przywódca Hizb an-Nahda (Partii Odrodzenia), Raszid Ghannuszi jak i równiez liderzy opozycji podpisali porozumienie przy błyskach fleszy jak i równiez w świetle reflektorów brygad telewizyjnych.

Kongres na rzecz Republiki, partia prezydenta Monsifa Marzukiego, będącą świeckim sojusznikiem Hizb an-Nahda, odmówiła podpisania porozumienia.

Rząd, naprzód którego stoją politycy Hizb an-Nahda, skompromitowany zabójstwami działaczy opozycyjnych, bez ustanku nawracającymi kryzysami politycznymi i załamaniem ekonomicznym, odchodzi na dwóch latach, jakie upłynęły od objęcia przez partię władzy przy następstwie obalenia dyktatorskiego reżimu prezydenta Ben Alego.

Hizb an-Nahda zdobyła władzę w konsekwencji głosowania wraz z 23 października 2011 roku kalendarzowego, tj. pierwszych demokratycznych wyborów w dziejach Tunezji.

Obecną fazę kryzys politycznego zapoczątkowało zabójstwo czołowego lewicowego polityka, deputowanego Mohameda Brahmiego. Destabilizacja tunezyjskiej sceny politycznej osiągnęła po tymze kolejnym morderstwie politycznym szczytowy punkt.

Uzgodniona w podpisanym porozumieniu „mapa drogowa” zakłada przeprowadzenie po ciągu czterech najbliższych tygodni „ogólnonarodowej debaty” z udziałem całej rangi politycznej, uchwalenie konstytucji i przyjęcie kalendarza wyborczego.

Ponad przebiegiem rozmów w sprawie sformowania nowego rządu, które będą się toczyły między trzema partiami rządowymi (Hizb an-Nahda, Kongres na rzecz Republiki jak i równiez Ettakatel) zas głównymi ugrupowaniami opozycyjnymi występującymi jako Front Ocalenia Narodowego, będą czuwali wspomniani w wstępie mediatorzy – reprezentanci Powszechnej Tunezyjskiej Unii Robocie, stowarzyszenia pracodawców UTICA, Tunezyjskiej Ligi Praw Człowieka i Stowarzyszenia Sędziów. (PAP)

ik/ ro/

14734124 14734651 314734657