Tegoroczne zadłużenie szpitali podobne jak przy ubiegłym r.

Category: rózne
27 lipca, 2020

9 mld 849 mln zł wyniosły po pierwszym trymestrze tego roku zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W tym samym okresie ubiegłego roku było to niewiele mniej, bowiem 9 mld 828 mln zł – wynika wraz z danych resortu zdrowia.

To zmniejszenie w porównaniu z latami 2005-2007, podczas gdy długi przekraczały 10 mld zł, ale wzrost po porównaniu wraz z początkiem dekady, kiedy wynosiły powyżej szóstej mld zł.

Wzrosły jednakze najdotkliwiej odczuwane przez szpitale zobowiązania wymagalne, czyli takie, dla których termin płatności już minął. Na koniec glównego kwartału wynosiły ponad 2 mld 415 mln zł – niemal tyle samo, ile zbytnio cały ubiegły rok, który zamknął się kwotą dwa mld 241 mln zł.

To właśnie te zobowiązania rzutują w płynność finansową szpitali. Reprezentanci organów założycielskich tych placówek – samorządowcy i władze uczelni medycznych – zbyt główną przyczynę tego formy rzeczy uznają brak wystarczającego finansowania wraz z Narodowego Funduszu Zdrowia, zwlaszcza zaś to, że nie płaci pan za świadczenia wykonane za posrednictwem szpitale przeszlo limit określony w kontrakcie, czyli za tzw. nadwykonania.

Resort zachęca placówki i ich organy założycielskie sluzace do działań restrukturyzacyjnych, zapowiada też przedstawienie jesienią nowych rozwiązań prawnych, które dadzą im dodatkowe instrumenty. „NFZ czasami płaci zbytnio nadwykonania, jeśli ma poboczne środki, jednakze nie ma takiego obowiązku pomijajac świadczeniami nagłymi czy ratującymi życie” a mianowicie przypomniał przy rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Stanu zdrowia Piotr Olechno.

„Trudno wymagać od NFZ, by płacił za wszelkie tzw. nadwykonania lub spłacał szpitalne długi, bo to niemożliwe. Ponadto to nie jest żadne rozwiązanie. Za sprawne zarządzanie szpitalami i racjonalne wydawanie pieniędzy odpowiadają dyrektorzy szpitali i ich organy piszczalkowe założycielskie. Resort zdrowia pomaga im, proponując program przekształceń. Szpitale przekształcone w spółki są swietnie zarządzane i nie borykają się wraz z takim zadłużeniem, jak szpitale publiczne. Totez będziemy starać się ów program wzbogacać, tworzyć równoczesne zachęty az do przekształceń” – dodał Olechno.

Jak mówił, minister Ewa Kopacz po wakacjach przedstawi projekty reform. „Będzie dużo nowych rozwiązań, również jeśli chodzi na temat przekształcenia szpitali. Pierwsze plany będziemy prezentować już we wrześniu” – zapowiedział. Podkreślił, że dług każdego szpitala trzeba rozpatrywać indywidualnie, a wiele wraz z nich powstało w wyniku błędnego zarządzania placówkami.

Śląski samorząd wojewódzki wydaje sie organem założycielskim dla największej liczby placówek w kraju – ma katalogów 52. Ich zobowiązania wymagalne na koniec drugiego kwartału wyniosły 187 mln zł. To już więcej niż zbytnio cały ubiegły rok, gdy wyniosły 151 mln zł, zaś po 2008 r. – 99 mln zł.

„Główny powód tego postepu to nadwykonania, jakie robią nasze jednostki i deficyt środków sposród Narodowego Funduszu Zdrowia w zapłatę. Jeśli za ubiegły rok rezultat finansowy naszych placówek wyniósł minus 66 mln, a wartość nadwykonań to stu mln, to prosty weksel wskazuje, że gdyby były zapłacone po 66 proc., to stosowane przez nas szpitale aby się zbilansowały” – powiedział PAP członek zarządu województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski. Nadwykonania na największą sumę ma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny numer 4 w Bytomiu – to 24 mln zł.

Śląski Uniwersytet Medyczny przy Katowicach jest organem założycielskim dla siedmiu szpitali klinicznych, łączna calosc ich zobowiązań wymagalnych wreszcie drugiego kwartału to jedenascie, 4 mln zł a mianowicie poinformował prorektor uczelni ds. klinicznych prof. Przemysław Jałowiecki. W tym danym okresie ubiegłego roku było to 9, 9 mln zł.

„Wzrost zobowiązań wymagalnych szpitali klinicznych wynika glównie z niższych niż po 2009 roku przychodów sposród kontraktów znajdujacych sie z Panstwowym Funduszem Zdrowia. Szpitale kliniczne, mimo że posiadają wyższy stopień referencyjności, są finansowane na tym samym, a czasami nawet niższym poziomie niż szpitale miejskie czy wojewódzkie” – powiedział prof. Jałowiecki.

Według Centrum Zdrowia Publicznego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego zobowiązania szpitali przy regionie wreszcie 2009 r. wynosiły wiecej niz 262 mln zł, zas na koniec drugiego kwartału 2010 roku a mianowicie ponad 307 mln zł.

Jednym z w najwiekszym stopniu zadłużonych szpitali w województwie świętokrzyskim wydaje sie Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, choć placówka zmniejsza już zadłużenie. Jakim sposobem poinformowała PAP dyrektor szpitala Jolanta Kręcka, 31 grudnia 2008 roku zobowiązania wynosiły 52 mln zł, trzydziestu czerwca 2009 – 47 mln zł, a dzieki 30 lipca 2010 roku kalendarzowego wynoszą 46 mln 299 tys. zł. Większość tejze kwoty – ponad trzydziestu pieciu mln zł – to kredyty zaciągnięte w 2008 i 2009 roku, kiedy szpital miał ogromne problemy z płatnościami. Obecnie placówka ma płynność finansową.

Około 50 mln zł wynoszą zobowiązania Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jak poinformowała PAP wicedyrektor lecznicy Teresa Czernecka, są to głównie długi za leki, które w onkologii są bardzo drogie, i za energię elektryczną.

Urszula Arter sposród Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku poinformowała PAP, że placówki, nad którymi nadzór sprawuje samorząd województwa podlaskiego, są zadłużone łącznie na 197 mln zł, co oznacza wzrost – wobec czerwca 2009 roku a mianowicie o 28 mln zł (prawie 16, 5 proc. ).

Spośród 16 podlaskich placówek 6 wykazało zobowiązania wymagalne, w ponizszym w czterech odnotowano wzrost takich zobowiązań. Szpitale jak główne przyczyny zadłużenia podają: nieterminowe płatności z tytułu dostaw towarów i usług, zaciągnięte opony i pożyczki oraz wzrost wynagrodzeń pracowników szpitala jak i równiez zobowiązania wzgledem rezydentów.

Zadłużenie szpitali rośnie też z powodu problemów związanych z realizacją umów z NFZ. Wartość nieopłaconych przez Fundusz nadwykonań w tym roku, za okres od momentu stycznia do kwietnia, wynosi ponad czternascie mln zł, tj. prawie połowę wartości niewypłacalnych nadwykonań w r. poprzednim (ponad 30 mln zł).

Po innej sytuacji jest szpital kliniczny Uniwersytetu Medycznego przy Białymstoku, najbardziej specjalistyczna placówka w obszarze. Jak powiedział PAP swoim dyrektor Bogusław Poniatowski, 2009 rok placówka zakończyła 5 mln zł na plusie, ale w dodatku ma nadwykonania na 10 mln zł, za które NFZ nie zapłacił.

Dyrektorzy szpitali powiatowych w Podlaskiem również uważają, że duży wpływ w zadłużenie katalogów placówek mają kontrakty z NFZ. Dyrektor szpitala powiatowego w Mońkach Anna Bańkowska-Łuksza powiedziała PAP, że o ile NFZ zapłacił szpitalowi zbytnio nadwykonania sposród 2009 r., których wartość to ponad 2 mln zł, placówka miałaby bilans dodatni.

Zadłużenie Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu wynosi łącznie ok. 57 mln zł, z czegoz wymagalne opiewa na 13 mln zł. Jak poinformował PAP dyr. placówki Janusz Hamryszczak, to dług przede wszystkim wobec dostawcy gazu, energii, leków jak i równiez sprzętu. Zadłużenie szpitala rośnie każdego roku kalendarzowego. Według dyrektora problem leży przede wszystkim w niedoszacowaniu kontraktu z NFZ, który w tym roku wynosi 85 mln zł, czyli tyle samo jak w roku ubiegłym. Zauważył też, że szpitalowi udało się zaoszczędzić w ubiegłym roku w porzadku. 5, 5 mln zł, głównie na redukcji zatrudnienia. Natomiast NFZ jest winowajca szpitalowi łącznie ponad 18 mln zł za nadwykonania za 2008, 2009 i część 2010 roku.

W niedoszacowaniu kontraktu oraz zaległościach za nadwykonania powodów rosnącego zadłużenia szpitala dopatruje się także dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu. Dług wymagalny tej placówki wynosi ponad 8 mln zł i jest wyższy od ubiegłorocznego o ponad 2 mln zł. Jest to zadłużenie głównie wobec dostawców leków, materiałów medycznych, gazu, energii i wody. Jednakze NFZ zalega szpitalowi zbytnio 2009 jak i równiez 2010 rok ok. czterech, 5 mln zł zbyt nadwykonania. Sprawa nadwykonań zbyt 2008 wydaje sie byc w trakcie postępowania ugodowego.

Z kolei żadnego zadłużenia wymagalnego nie istnieje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny po Rzeszowie. Dyr. ds. administracyjno-ekonomicznych placówki Krzysztof Prokop powiedział PAP, że szpital nie istnieje długów wymagalnych od dziesieciu lat. Jakkolwiek zaległości NFZ wobec szpitala za nadwykonania za 2009 i pięć miesięcy 2010 roku wynoszą ok. kolejny, 5 mln zł.

Wojewódzki szpital im. Kopernika przy Łodzi od momentu dwóch latek ma zyski i wychodzi z impasu – poinformowała PAP rzeczniczka placówki Adriana Sikora. Po ub. roku kalendarzowego szpital miał 10 mln na plusie. Sytuacja pieniezna stabilizuje się także po Uniwersytecie Leczniczym, któremu podlega kilka szpitali klinicznych. ˙Według Przemysława Andrzejaka odpowiedzialnego zbyt kontakty wraz z mediami, podyktowane to wydaje sie m. in. odpowiednim zarządzaniem, a także zrestrukturyzowaniem podległych placówek.

Sposród argumentami dyrektorów szpitali jak i równiez samorządowców nie zgadza się rzecznik NFZ Andrzej Troszyński. „W ciągu dziesięciolecia operowania ubezpieczenia leczniczego nakłady w ochronę zwiększyły się niemalze trzykrotnie – z przeszlo 20 mld zł az do około 60. Pieniędzy przy systemie naprawdę jest coraz to więcej. Przypomnę też, że w lipcu 2008 roku kalendarzowego, wprowadzając nieznany system rozliczeń w oparciu na temat tzw. jednorodne grupy pacjentów, podwyższyliśmy wartość kontraktów ze szpitalami średnio o pietnasty proc. Przypomnę też, że większość dyrektorów polskich szpitali zarządza nimi bez zaciągania długów. W odniesieniu do nadwykonań, to jeżeli są uzasadnione, oddziały NFZ regulują je. Za duzo w ciągu każdego roku dokładamy az do planu gwoli szpitali jeden-dwa mld zł, dzięki z jakiego powodu można zwiększyć wartość kontraktów” – powiedział PAP.

Jak poinformował, nakłady na szpitale są corocznie coraz większe. W 2004˙r. było to 13, 2 mld zł, w 2005˙r. – czternascie, 6, w 2006˙- kolejny, 7, w 2007˙- 23, 8, po 2008˙- 25, 2, przy 2009˙- 26, 1, zas w 2010, według pomyslu – 26, 7 mld zł. (PAP)

lun/ jaw/ agn/ swi/ rof/ api/ wkr/ gma/