Temat: Wielka Brytania

Brexit. BMW i Deutsche Bank już szacują straty Tech

 • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
 • Ruszają największe targi przemysłowe globu. Polskie firmy stawiają na sztuczną inteligencję
 • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
 • Nowy obowiązek dla Polaków w Wyspach. Wszystko, co jesteś zobligowany wiedzieć
 • Żyją tysiące km od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o kompletne nasze życie"

Obywatele Wielkiej Brytanii w 2017 roku staną przed rodzajem dotyczącym swojej przyszłości przy Unii Europejskiej. Oznacza wówczas jednak konswencje nie wyłącznie dla nich, ale także dla zagranicznych partnerów londyńskiego City. Jak informuje Bloomberg, niemieckie firmy już rozpoczynają liczyć koszty ewentualnego opuszczenia UE przez Brytyjczyków. Najwięcej do stracenia mogą posiadać producenci samochodów, jak np. BMW.

Wraz wraz z zdecydowanym zwycięstwem konserwatystów przy majowych wyborach do Izby Gmin, powróciła kwestia referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które premier David Cameron zapowiedział już dwa lata nim.

300 mld strat

Zmiana albo "Brexit"? Cameron rozpoczyna ofensywę dyplomatyczną

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden, Wielka Brytania jest najbardziej ważnym partnerem handlowym Niemiec w Europie, z nadwyżką w gospodarki zagranicznym wynoszącą 42 mld euro w 2014 r.. Co daje drugi wynik po USA.

Około 1 piąta wszystkich samochodów produkowanych na niemieckim rynku, jakiego wartość to prawie 18 mld euro, trafiła przy zeszłym roku do kierujących w Wielkiej Brytanii. Wówczas sprawia, że kraj ów jest najważniejszym rynkiem eksportowym dla branży motoryzacyjnej po Niemczech. Taki stan zachowuje się począwszy od 2001 roku - informuje Bloomberg.

- Brexit oznaczałbym dalece ryzykowne konsekwencje zarówno dla brytyjskiej jak jak i również niemieckiej gospodarki - rzekł Joachim Pfeiffer, rzecznik CDU ds. polityki gospodarczej. Jakim sposobem dodał, "jeśli Wielka Brytania opuściłaby UE oznaczałoby wówczas nie tylko utratę wielkiego rynku, ale i liberalnego sposobu myślenia o gospodarce krajowej w samym sercu Europy".

Brytyjskie wyjście z UE, powszechnie nazywane "Brexitem", rodzi także pytania, czy niemieckie firmy miałyby kłopoty z utrzymaniem obecnego poziomu sprzedaży produktów do Wielkiej Brytanii.

Jak wynika albowiem z badań przeprowadzonych dwudziestu siedmiu kwietnia przez Fundację Bertelsmanna, opuszczenie Wspólnot przez Wielką Brytanię może spowodować zmniejszenie eksportu niemieckich samochodów na Wyspy o około dwa proc. do 2030 roku kalendarzowego. W konsekwencji oznaczać wówczas będzie także stratę 300 mld euro dla ekonomii Uk do 2030 roku.

Mini i Bentley

Firmy, banki a w tym momencie naukowcy. "Brexit" niepokoi raz za razem bardziej

- Dostęp do jednolitego rynku Unii Europejskiej, ma kluczowe znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii a mianowicie powiedział John Cridland, szef Brytyjskiej Konfederacji Przemysłu.

- Dla Wielkiej Brytanii korzystne jest, aby pozostać aktywnym i wpływowym członkiem UE - powiedział Peter Schwarzenbauer, członek zarządu BMW, odpowiedzialny za Mini, motocykle oraz markę Rolls Royce. Jak dodał, "Wielka Brytania odgrywa kluczową rolę w sieci produkcyjnej Grupy BMW i jest naszym czwartym jak do wielkości światowym rynkiem".

W Wielkiej Brytanii umiejscowione są bowiem fabryki Śladowy w Oxfordzie oraz Bentley'a - należącego do Volkswagena - w Crewe.

Bosch też ocenia

Po wyborach rośnie niebezpieczeństwo Brexitu. To byłoby gospodarcze trzęsienie ziemi

Ponadto, jak informuje Bloombeg, Grupa Bosch GmbH będąca producentem frakcji samochodowych, zaczęła ocenę rezultacie dalszej działalności wobec ewentualnego opuszczenia Wielkiej Brytanii. Tenże rynek jest czwartym najwyższym kierunkiem eksportowym dla niemieckich firm zajmujących się wyposażeniem aut.

- Wielka Brytania ma ogromne znaczenie dla jednolitego rynku - rzekł Uwe Raschke, szef spółki Bosch. "Jeśli zdecyduje się opuścić Unię, Bosch musiałby dostosować się do rezultacie tego wydarzenia".

Deutsche Bank w połowie maja również poinformował o napisaniu "grupy roboczej", która opracowuje różne scenariusze na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii spośród Unii Europejskiej. Bank rozważa przeniesienie części jego brytyjskich oddziałów do Niemiec. Na Wyspach zatrudnia 9 tys. osób.

Jak powiedział prezes VDA Matthias Wissmann, Merkel i Komisja Europejska muszą "zrobić wszystko, by utrzymać Brytanię" w UE.

Według niemieckiego urzędu statystycznego, wartość niemieckich towarów i usług eksportowanych do Wielkiej Brytanii, osiągnęła po ubiegłym roku poziom 84, 1 mld euro, przywóz towarów zaś wyniósł 42, trzech mld euro. Brytyjska nadwyżka handlowa w sektorze ofert finansowych i ubezpieczeniowych podkreśla znaczenie londyńskiego City gwoli jej gospodarki.

Spotkanie w Berlinie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie wykluczyła zmiany traktatów europejskich, zgodnie z sugestiami brytyjskiego premiera Davida Camerona, aby zatrzymać Wielką Brytanię w Unii europejskiej Europejskiej. Zapewniła, że Stolicę niemiec chce, aby Brytyjczycy pozostali w UE.

Jak powiedziała kanclerz Merkel, "mamy nadzieję, że Wielka Brytania pozostanie członkiem Ue, chociaż decyzję o tym podejmie brytyjski naród".

Zmiana traktatów "nie jest całkowicie niemożliwa" - zaznaczyła kanclerz. Jak zapewniła, "jeżeli jest wola, to znajdą się też sposoby" zastrzegając, iż nie należy już teraz rozstrzygać tej kwestii. - Najpierw dojdźmy do porozumienia co do treści reform, a potem decydujmy na temat formie (ich realizacji) a mianowicie postulowała.

Dzielić:

Związane z

al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

947 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata 18.06.2019

Amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata

147 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie miasteczko wyprzedaje domy za 1 euro Ile kosztuje podróż do Brazylii? Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet.…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

311 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

443 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →
airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań 17.06.2019

Airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań

621 17.06.2019

Finanse

Unijni ministrowie mają pójść za ciosem. Usługi z zakresu tak zwane. gospodarki dzielenia się, po tym popularny serwis wynajmu mieszkań Airbnb, mogą pozostać opodatkowane. Ministrowie finansów we wrześniu mają rozmawiać…...

Czytać →
agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu Wraz z świata 16.06.2019

Agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu Wraz z świata

338 16.06.2019

Ze swiata

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →
analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

139 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →