Rozwiązanie ws. LTE "salomonowe". W tej chwili potrzebny kompromis operatorów

Ekspert: ws. LTE wyjściem jest porozumienie między T-Mobile a P4  Tech

Po decyzji prezes UKE w sprawie przydziału bloków częstotliwości LTE, wyjściem jest porozumienie pomiędzy T-Mobile a P4, lecz raczej będzie zależało na tym T-Mobile, a nie P4 - tak Witold Tomaszewski z portalu Telepolis. pl komentuje ostatnią decyzję prezes UKE.

Prezes UKE Magdalena Gaj poinformowała po czwartek, że podjęła rezolucję ws. aukcji częstotliwości 800 MHz. W jej efekcie Orange ma sąsiadujące nawzajem bloki A i B, P4 (operator Play) - blok C, a T-Mobile - bloki D jak i również E. Zarówno P4, jak i również T-Mobile poinformowały, że dopuszczają decyzję Urzędu. Gaj zwróciła uwagę, że dzięki tejże decyzji w ciągu czternaście dni do budżetu was powinno wpłynąć kolejne dwóch, 02 mld zł wraz z tytułu aukcji LTE. Wcześniej budżet zarobił na aukcji ponad 7 mld zł.

Finał przetargu na LTE. Sprawdź, kiedy superszybki internet obejmie kraj

Kompromisowe rozwiązanie

- Prezes UKE wyszła z kompromisowym rozwiązaniem, dając P4 blok C, a T-Mobile a mianowicie D i E. Wypełniła skutkiem tego wszystkie obowiązki na niej ciążące, czyli zapewniła efektywność wykorzystania pasma. Aczkolwiek ze względu na uwarunkowania technologiczne stacji bazowych jak i również fakt współpracy technologicznej obok ich budowie pomiędzy T-Mobile i Orange, ważnym jest, aby bloki obu tychże operatorów ze sobą sąsiadowały. Teraz tak nie wydaje się, co podwyższy koszt wybudowania sieci o małe kilkaset mln zł po stronie www T-Mobile. Wyjściem jest układ pomiędzy T-Mobile a P4, w ramach którego operatorzy wymienią się częstotliwościami bądź nawzajem je sobie wynajmą. Ale raczej będzie zależało na tym T-Mobile, natomiast nie P4, które z pewnością będzie traktowało swoją sytuację jako kartę przetargową jak i również będzie próbowało przy tejże zamianie coś ugrać - uważa Tomaszewski.

Jak ocenił, "prezes UKE wybrała rozwiązanie, które można określić salomonowym".

- Tak naprawdę nikt nie może być w pełni usatysfakcjonowany, bo jak i również dla P4 zmiana rezerwacji będzie wiązała się z określonymi wydatkami na rekonfigurację sieci i zakup świeżego sprzętu. Jednak rozwiązanie to było jednocześnie najprostsze wraz z możliwych. Jeżeli operatorzy wpłacili 10 mld zł do kasy państwa, to można było próbować o w wyższym stopniu zaawansowane i aktywne postępowanie Urzędu do rozwiązania kwestie - uznał ekspert.

"Skażenie prawne"

Przypomniał, iż prezes UKE musiała przekazać ponownie decyzje w zależności z faktem, że przedtem wygranego bloku nie odebrała spółka NetNet. Kolejnym w liście po ten skrawek częstotliwości był T-Mobile.

Cyfrowa Polska. Internet ma być wszędzie

- Warto przypomnieć, jak wyglądała kolejność wyznaczona pierwotnie za pośrednictwem UKE: Orange (blok A), Orange (B), T-Mobile (C), P4 (D) oraz NetNet (E). Idealnym rozwiązaniem ponownej aranżacji byłoby przesunięcie P4 na blok E, natomiast T-Mobile danie D. Oponowało przed tym P4, który to blok E uznawał za "skażony" prawnie w nawiązaniu wraz ze sposobem złożenia rezygnacji poprzez NetNet. Bloku tego odrzucić chciał też T-Mobile, właściwie argumentując, że nie miałby wtedy ciągłego pasma (dwa bloki przedzielone blokiem P4), co uniemożliwia efektywne użycie przyznanych częstotliwości - relacjonował.

- Efekt rozdziału częstotliwości będzie dwojaki. Na pierwsze, biorąc pod obserwację niewielką gęstość zaludnienia kraju poza dużymi ośrodkami miejskimi, w końcu wyjazd do odwiedzenia lasu czy na wieś nie będzie odcinał naszą firmę od Internetu o normalnej, akceptowalnej prędkości. W dodatku doskonale nadaje się częstotliwość 800 MHz. Po drugie, z uwagi na najwyższe w Europie koszta pasma i jedne spośród najniższych cen detalicznych propozycji komórkowych, możemy zapomnieć na temat kolejnych spadkach cen propozycji - prognozował.

Polska jako ostatnia

Zwrócił też uwagę, że Polska była ostatnim krajem w UE, który przydzielił rezerwacje częstotliwości 800 MHz operatorom.

- Zrobiła to półtora roku po, i tak prolongowanym, terminie. Częstotliwości, choć są dobrem rzadkim, to nigdy nie są przyznawane bezterminowo. Wedle Prawem telekomunikacyjnym, przyznaje się je w określony czas (najczęściej 15-20 lat), z określonymi warunkami możliwości ich odebrania, zaś także z obowiązkiem ponownej zapłaty za nie po skończonym okresie - zaznaczył.

Aukcja częstotliwości superszybkiego internetu LTE rozpoczęła się w lutym zeszłego roku kalendarzowego. W jej wyniku dwa bloki częstotliwości zostały przyznane Orange, jeden T-Mobile, pewien P4 oraz jeden NetNet. Ta ostatnia firma (spółka Hieronima Ruty - współpracownika Zygmunta Solorza-Żaka - red. ) zrezygnowała jednak z rezerwacji. Za swój blok 5 MHz z zakresu 800 MHz (E) miała wpłacić 2, 05 mld złotych, które zadeklarowała w licytacji. Blok ten UKE przyznał T-Mobile, którego oferta a mianowicie 2, 02 mld zł - była druga na liście.

Za zestawienia telefoniczne zapłacisz mniej. Ujrzyj, o ile

"Osierocony" blok

Z tytułu kompletnej aukcji podmioty, na sprawa których dokonano rezerwacji, do tej pory uiściły na rzecz Skarbu Państwa krótko mówiąc ponad szóstej mld zł, w tymże 6, 6 mld zł za rezerwację z pasemka włosów 800 MHz oraz sześć mln zł za rezerwację z pasma 2, sześć GHz.

T-Mobile wstrzymywało się jednak przed przejęciem bloku "osieroconego" po NetNet. Firma ta chciała dokonać zamiany bloków z P4, operatorem Play, który wygrał przetarg na blok D, sąsiadujący z blokiem C, który w ramach licytacji także przypadł T-Mobile. Chodziło nie tylko o uzyskanie bloków obok siebie, jednak również o to, żeby sąsiadowały one z blokami przyznanymi Orange, gdyż operatorzy ci współpracują ze sobą. W sprawie tej trwały negocjacje pomiędzy operatorami jak i również Urzędem. Jednak jak pisał w artykule dla serwisie telko. in prezes P4 Joergen Bang-Jensen, firma ta nie chciała zamienić się na bloki z T-Mobile, argumentując, że blok E jest prawnie "skażony". Ostatecznie przedsiębiorcy nie przedstawili zbiorowej propozycji.

Kontrowersje

Wcześniej duże kontrowersje wzbudzało też samo przeprowadzenie aukcji. Operatorzy zarzucali wadliwe jej przygotowywanie i przebieg, co - jak przekonywali - doprowadziło do wysokich cen pasma 800 MHz stanowiących na rzecz nich poważne obciążenie inwestycyjne.

Protesty przedsiębiorców wzbudziła m. in. ingerencja poprzedniego ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego, który przez nowelizację rozporządzenia, na podstawie któregoż aukcja się odbyła, skrócił czas licytacji. Miało wówczas zapobiec zbytniemu przeciąganiu się aukcji. Według niektórych operatorów stanowiło to bezprawną zmianę zasad w trakcie aukcji, ponieważ nowela de facto zmieniła ją w aukcja.

Dzielić:

Związane z

disney otwiera serwis, który zostanie konkurencją dla Netfliksa 17.07.2019

Disney otwiera serwis, który zostanie konkurencją dla Netfliksa

429 17.07.2019

Media

The Walt Disney Company stoi za większością chodliwych filmów dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Od momentu 2019 roku będzie gryzie pokazywać w swoim własnym serwisie VoD. Oznacza wówczas zakończenie współpracy giganta…...

Czytać →
czym jest sukces według Billa Gatesa 14.07.2019

Czym jest sukces według Billa Gatesa

49 14.07.2019

Firmy

Pieniądze, władza, sława – sukces dla każdego oznacza zwykle cokolwiek zupełnie innego. Dla Billa Gates są to 2 rzeczy: zmianę rzeczy w lepsze i dbanie na temat najbliższe osoby. –…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

280 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
dwukadencyjność w samorządach nie będzie działać wstecz 21.07.2019

Dwukadencyjność w samorządach nie będzie działać wstecz

328 21.07.2019

Polityka

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, iż PiS w dalszym ciągu opowiada się za dojściem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami…...

Czytać →
bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu 25.06.2019

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

579 25.06.2019

Z kraju

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit…...

Czytać →
bIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć 26.06.2019

BIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć

275 26.06.2019

Z kraju

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w sierpniu po raz dziesiąty z rzędu, tym wspólnie o 0, 4 pkt., można się spodziewać słabnięcia tendencji deflacyjnych - poinformowało w komunikacie Biuro Lokaty i Cykli Ekonomicznych. Najogromniejszą…...

Czytać →
bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać? 25.06.2019

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

606 25.06.2019

Z kraju

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to…...

Czytać →
big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach  Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

535 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
bP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół 28.06.2019

BP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół

657 28.06.2019

Finanse

BP w III kwartale zanotowało spadek zysków na temat ok. 50 proc. Jednak dla koncernu borykającego się od kilkunastu miesięcy wraz z spadającymi cenami ropy, wówczas i tak sukces.…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

60 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →