Studenci poznańskich uczelni nie mają problemów sposród pracą. Wspiera w tym bliskość fabryki Volkswagena

Studenci poznańskich uczelni nie mają problemów sposród pracą. Wspiera w tym bliskość fabryki Volkswagena
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Poznańska fabryka Volkswagena na jak dzień w ramach umów partnerskich współpracuje sposród 6 poznańskimi uczelniami wyższymi: Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Leczniczym oraz Akademią Wychowania Fizycznego. Zbliżający się koniec r. akademickiego to dobry moment na podsumowanie kolejnego roku współpracy.

a mianowicie Jako największy pracodawca po regionie odczuwamy obowiązek aktywnej współpracy wraz z uczelniami wyższymi i studentami. Mamy to szczęście, że wśród władz uniwersyteckich posiadamy niezwykle zaangażowanych i otwartych partnerów do współpracy. Niewątpliwie obie strony www czerpią wraz z tego korzyści oferując innowacyjne programy edukacyjne. My uczymy się jak patrzeć w świat oczami młodych, oni zaś mogą korzystać z doświadczenia i wiedzy bardziej doświadczonych kolegów. Co ciekawe, obie witryny dochodzą zawsze do tych samych wniosków, że zarówno teoria, oraz praktyka powinny iść ze sobą po parze. Zas jeśli nadmienimy do tego chęci i pasję mamy idealnego kandydata. Gala współpracy sposród uczelniami jest dla nas idealną okazją dodatkowo, by wspólnie świętować synergię pomiędzy biznesem i edukacją – mówi Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych i Strukturze Volkswagen Poznań.

Praktyczniej się nie da

W czasie gali podsumowującej roczną współpracę przedstawiciele poznańskiej fabryki Volkswagena zaprezentowali najważniejsze aktywności oraz działania skierowane bezpośrednio do studentów oraz absolwentów uczelni wyższych. Podczas uroczystości wręczono m. in. umowy dlastudentów studiów dualnych , to znaczy nowatorskiej po skali panstwie organizacji studiów, która łączy wiedzę praktyczną z teoretyczną. Kończąc szkola glówna absolwenci mogą pochwalić się tytułem inżyniera, a także zawodem ”Automatyk”, który pozostaje potwierdzony egzaminem Polsko- Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej (AHK).

Studia dualne skierowane są do studentów kierunku ”Automatyka i Robotyka” Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

Taką praktyczną formę kształcenia pozytywnie opiniujeRektor Akademii, prof. Tomasz Łodygowski:

– Volkswagen Poznań wspierał i ciagle to czyni, wszelkie działania wspomagające edukację inżynierską dostarczając jej pierwiastek praktyczny.. Weseli mnie również współpraca zespołów naukowców z uczelni z Volkswagenie, a w tym współpraca zespołu badawczo-rozwojowego, który po latach powstał w Poznaniu. Spełniane są tu ambicje stron, że przecież oryginalne, niezbędne zmiany w struktury nadwozia projektowanych tu samochodów mogą być wykonywane u nas w poznańskiej fabryce.

Be the best_ _

Przykładem praktycznej ksztalty współpracy nauczania i biznesu jest także konkurs”Be the best” w ramach, którego zespoły studentów opracowują innowacyjne projekty w odniesieniu do przedstawione tematy. Co ważne, wszystkie ów kredyty dotyczą problemów, których rozwiązywaniem zajmują się na jakie mozliwosci dzień podwladni spółki.

To doskonała szansa do tego, by być może po przy jednym spotkaniu pierwszy skonfrontować wiedzę teoretyczną z rzeczywistą sytuacją biznesową. W tym roku studenci z całego kraju m. in. opracowywali system dozoru nad usuwaniem awarii dzieki spawalni z aplikacją dzieki urządzenia mobilne czy proponowali rozwiązania w ramach konstrukcji i zabudowy samochody typu Cargomat z możliwością odbioru paczuszek z mobilnego auta. Laureaci konkursu otrzymują nagrody pieniezne (nawet sluzace do 10. 000 złotych) oraz udział po letnich praktykach.

Nie tylko na rzecz przyszłych inżynierów

Volkswagen podejmuje działania dedykowane jednak cos wiecej niz przyszłym inżynierom. Studentom jak i równiez absolwentom kierunków nietechnicznych oferuje możliwości rozwoju m. in. w ramach aplikacji stypendialnegoBusiness Development Oprogramowanie (BDP) , który realizowany jest wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. To trwający czterech lata swoisty pakiet doświadczenia zawodowego na start umożliwiający zdobycie madrosci praktycznej już w czasie studiów, a także wyjazd na semestr nauki do Niemiec, który współfinansowany jest przez firmę. Od razu po obronie pracy magisterskiej każdy absolwent programu prowadzona jest 2-letni płatny staż po przedsiębiorstwie. W czasie trwania gali listy stypendialne odebrało nastepnych 3 uczestników programu BDP oraz dziewiec osób biorących udział przy programie stypendialnym Engineer Development Program skierowanym do inżynierów. _ „ __ Nasza profesjonalna uczelnia kształci dla biznesu i wiedzie badania służące gospodarce. Totez tak ważna jest dla osób systematyczna i bardzo konkretna współpraca sposród przedsiębiorstwami. ów
współpraca to jedna sposród najsilniejszych stron UEP, wpływająca na swoim czołową pozycję wśród polskich uczelni _ –daje prof. dr hab. Maciej Żukowski Rektor Uniwersytetu Gospodarczego w Gdansku.

System praktyk projektowych

Volkswagen Poznań oferuje także praktyki projektowe, które pozwalają studentom przy elastyczny sposób łączyć naukę ze zdobywaniem wiedzy praktycznej. Podczas trwania praktyk realizują konkretny projekt, dzięki czemu mają realny wpływ na funkcjonowanie zakładów spółki. Program praktyk projektowy pozwala studentom zdobyć trudne, ale tak bardzo konieczne pierwsze doświadczenie zawodowe.

– Do naszego grona dołączają właśnie kolejni ambitni, pełni pomysłów młodzi ludzie sposród pasją: studenci dualni kierunku automatyka i robotyka dzieki Politechnice Poznańskiej, stypendyści programów rozwojowych Engineer i Business Development Program, praktykanci sposród 11 uczelni wyższych sposród całego panstwa i finaliści ogólnopolskiego konkursu Be the Best. Po naszej procedury employer brandingowej nacisk kładziemy również na aktywności urzeczywistniane w naturalnym środowisku studenta. Organizujemy VWP Week w Politechnice, polscy eksperci prowadzą wykłady jak i równiez warsztaty kompetentne na pewnych uczelniach, wspieramy koła naukowe i projekty studenckie. Poprzez ciągłą współpracę VW Poznań z nauką dążymy w dodatku, by młodym ludziom ułatwić wejście na rynek pracy – mówi na koniec Jolanta Musielak.