Strajk po Zakładach Przemysłu Wapienniczego „Trzyskawica”

Category: rózne
27 lipca, 2020

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w obronie miejsc pracy przeprowadzili we wtorek rano personel Zakładów Przemysłu Wapienniczego „Trzuskawica” S. Natomiast. w Sitkówce koło Kielc. Prezes spółki uważa, że konkurencja w branzy wymaga restrukturyzacji firmy.

Strajk przeprowadził Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Uczestniczyła w nim cała pierwsza zmiana pracowników produkcji. Wcześniej przeprowadzono referendum, w którym 85 proc. załogi opowiedziało się za taką formą protestu.

Przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Piotr Kempa powiedział PAP, że zarząd firmy pragnie zwolnić sluzace do końca 2011 roku około stu osób zatrudnionych w swoich zakładach „Trzuskawica” jak i równiez „Kujawy”. Aktualnie w tychze dwóch zakładach pracują 423 osoby, z tego 382 w Sitkówce. Przed prywatyzacją przeprowadzoną siedem lat temu w „Trzusakwicy” pracowało 1148 osób, przeszlo 700 odeszło.

Według przewodniczącego w listopadzie zarząd zapowiadał zwiększenie zatrudnienia. Jego zdaniem zwolnienia nie są uzasadnione ekonomicznie – produkcja jest rekordowa, w niektórych asortymentach zakład nie nadąża nawet wraz z realizacją zamówień. Nie ma też żadnych przesłanek, że zbytnio się pogorszy. „Trzuskawica” produkuje dla budownictwa, drogownictwa, przemysłu chemicznego jak i równiez szklarskiego.

Prezes zakładów Michał Jankowski powiedział PAP, że dziś sprawa firmy rzeczywiście jest rzetelna, ale nalezy myśleć na temat przyszłości – świat zmierza naprzód, a konkurencja jest bardzo duża. W jego opinii przedsiębiorstwo jest kapitałochłonne, a pan musi zabezpieczyć pieniądze w jego rozwój. Zarząd przekonuje, że zakład może działać efektywniej i powinien mieć mniejszą, wiecej elastyczną załogę.

Zdaniem Jankowskiego restrukturyzację należy przeprowadzić, kiedy są na to pieniądze. Pracowników poinformowano o tym wcześniej, aby byli przygotowani i aby móc rozmawiać o ustaleniach odejść. Po 15 lipca zarząd zaprezentuje pracownikom program restrukturyzacji jak i równiez zamierza rozpocząć negocjacje.

Zakłady Przemysłu Wapienniczego „Trzuskawica” przy Sitkówce koło Kielc po 2003 r. zostały sprywatyzowane przez irlandzką grupę Cement Roadstone Holding (CRH), która jest jednym sposród największych koncernów budowlanych w świecie. Po roku 2007 połączono spółki ZPW Trzuskawica S. A. i Kujawy Wapno Sp. z o. o.

Koncern Cement Roadstone Holding produkuje materiały budowlane od betonu, wapna i kruszyw, za posrednictwem masy asfaltowe i prefabrykaty betonowe, na wyroby uszlachetnione, sprzedawane przez wyspecjalizowaną sieć dystrybucji. Działa w 34 krajach, przy jego skład wchodzi 2800 zakładów przemyslowych, a pracowników jest przy nich jest około 92 tys. pracowników. (PAP)

agn/ bos/ gma/