Spór w rządzie o elastyczną linię kredytową MFW

Spór w rządzie o elastyczną linię kredytową MFW
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

uaktualnienie: 14: dwadziescia

Nasz kraj gospodarka nie potrzebuje już elastycznej miarki kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), wyplywa z wypowiedzi wicepremiera jak i równiez ministra gospodarkiWaldemara Pawlaka. W jego ocenie, Polska winna skupić się na maksymalnym wykorzystaniu funduszy europejskich.

Opinia ponizsza jest sprzeczna ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów. Z wcześniejszych wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego wyplywa, że resort finansów będzie wnioskował na temat przedłużenie obowiązywania umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) o linię kredytową na ponad 20, 5 mld dolarów.

_ – W tej chwili nie ma potrzeby przedłużenia elastycznej linii kredytowania MFW. Powinniśmy się skupić na tym, by zwiększać wlasny wzrost gospodarczy i poprawiać możliwości rozwojowe. Z kolei rozwiązania MFW są tylko polisą ubezpieczeniową dzieki którą nie za bardzo należy liczyć _ – powiedział dziennikarzom Pawlak.

Wicepremier dodał, że należy się skupić przede wszystkim dzieki wykorzystaniu środków unijnych, ponieważ są to _ środki które az do naszego kraju wpłyną i pozostaną _. Jakkolwiek korzystanie ze środków MFW jest pożyczaniem i w rezultacie trzeba je będzie później oddać.

_ – Większe wykorzystanie środków europejskich to są pieniądze, które już w Polsce pozostaną i powinniśmy się skoncentrować w najbliższych latach na tym, żeby maksymalnie wycisnąć ‚brukselkę’ _ a mianowicie podsumował wicepremier.

NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO: Linia niepotrzebna

_ – NBP uważa, że podpisanie kolejnej umowy dot. Elastycznej Linii Kredytowej nie jest potrzebne, lecz jest prosty na dyskusje na tenze temat z ministerstwem finansów _- poinformował wiceprezes NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO Witold Koziński.

Według Kozińskiego, można poczekać z przedłużeniem umowy dotyczącej Elastycznej Miarki Kredytowej (FCL). Wiceprezes wskazał, że piec maja przemija rok od czasu podpisania pierwszej umowy dotyczącej tego kredytu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Nie jest to data, która zmuszałaby naszej firmy do podpisania kolejnej umowy. _ Możemy to zrobić parę miesięcy później, chociazby rok później. Sądzimy, że podpisanie nastepnej umowy o Elastyczną Linię Kredytową nie jest potrzebne _ – powiedział Koziński.

Według niego, Polska ma aktualnie dobrą pozycję makroekonomiczną jak i równiez jest w bardzo dobrej sytuacji, jeśli chodzi o rezerwy walutowe. Koziński poinformował, że w ciągu roku aktywa rezerwowe Naszego kraju wzrosły o 17 mld dolarów, to jest o prawie tyle, ile siega Elastyczna Linia prosta Kredytowa.

_ – Jesteśmy mocni jak i równiez nie mamy żadnych obaw. Zdaje nam się, że słabym punktem po obrazie gospodarczym Polski jest stan finansów publicznych _ – powiedział Koziński. _ Jeżeli resort finansów dojdzie do moralu, że Elastyczna Linia Finansowa jest niezbedna, to jesteśmy otwarci dzieki dyskusje _ – dodał.

Pomocna dłoń MFW Dolacz wykresy sluzace do Twojej strony internetowej

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Nie zaakceptowac korzystamy z elastycznej linii kredytowej
  • Filar: Poprzez konflikt rządu z NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO Polska roni wiarygodność
  • NBP i Wskazówka Polityki Pieniężnej kłócą się o rezerwy
  • Spór na temat linię kredytową MFW