Specjalisci: na upowszechnienie systemu emerytalnego jeszcze poczekamy

Category: inne
27 lipca, 2020

Zdaniem ekspertów rynku ubezpieczeń, włączenie sluzace do powszechnego programu emerytalnego rolników i służb mundurowanych zanim wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią przyszłego roku kalendarzowego, w zasadzie nie jawi sie byc możliwe. Katalogów zdaniem, nie zaakceptowac będzie to łatwe także i po wyborach.

„Reforma KRUS polegająca na włączeniu rolników do ogólnego systemu ubezpieczeń w obecnej koalicji, innymi slowy jeszcze zanim przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi, wydaje sie byc nierealna” a mianowicie powiedział PAP ekspert aktuarialny Krzysztof Lutostański. Jego zdaniem, nawet gdy już bedzie wybrany oryginalny parlament, reforma ta będzie „bardzo trudna i na pewno długotrwała”.

Ekspert podkreślił też, że w roku wyborczym nie patrzy szans na likwidację tak zwanym. uprzywilejowanych systemów emerytalnych, sposród których korzystają np. policjanci, żołnierze, sędziowie. „Przede wszystkim trzeba pokazać, jakie sumy na przyszłe emerytury płacą za ów grupy fachowe resorty, którym one podlegają” – powiedział. Dodał, że dopiero wtedy byłoby nie ulega watpliwosci, ile przywileje emerytalne kosztują budżet państwa.

„Nie widziałem jeszcze danej, spójnej ofert reformy KRUS. Nie widać też na razie wśród rządzących woli politycznej, by taką reformę blyskawicznie przeprowadzić” – powiedział prof. Wojciech Otto z Uniwersytetu Warszawskiego.

Otto uważa, że „bez modyfikacje obecnej koalicji nie można liczyć dzieki reformę KRUS”. „Nie jestem politologiem, ale ekonomistą, lecz sądzę, że upowszechnienie programu emerytalnego, natomiast przede wszystkim włączenie do powszechnego systemu rolników, byłoby w wyzszym stopniu realne na przyszłorocznych typach do parlamentu, w których zdecydowaną przewagę zdobyłyby ugrupowania już teraz opowiadające się za danymi zmianami” – dodał.

„Reforma KRUS jak i równiez tzw. specjalnych systemów emerytalnych to materie bardzo zlozone, których nie zaakceptowac da się rozwiązać w kilka miesięcy. Poza uzgodnieniami politycznymi, niezbędne będzie przygotowywanie dobrych przepisów i katalogów uchwalenie poprzez Sejm. Pózniej należy te przepisy sukcesywnie wprowadzać po życie, uwzględniając prawa wcześniej nabyte. Potrwa to z pewnością kilkanascie, a może nawet kilkanaście lat” a mianowicie powiedział Otto.

Również wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz jest spojrzenia, że włączenie KRUS i systemów mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego nie przyniosłoby korzyści żadnej sile politycznej, która chce wygrać wybory do parlamentu. „Byłoby to prawie polityczne samobójstwo” a mianowicie dodał.

Wedlug Wyżnikiewicza również polska przekonanie publiczna nie zaakceptowac akceptuje zmian w emeryturach. „Wszyscy chcą dostawać świadczenia wcześnie i najlepiej dużo” – zaznaczył.

„Taka reforma mogłaby być skuteczna wylacznie wtedy, gdyby jedna siła miała zdecydowaną przewagę parlamentarną i właśnie rozpoczynała czteroletnią kadencję. Tak więc wówczas po wyborach możemy oczekiwać realnych przemian w systemie emerytalnym, prowadzących do jego upowszechnienia” a mianowicie powiedział Wyżnikiewicz.

Ekspert wraz z IBNGR ocenił wręcz, że „o sprawę KRUS mogłaby się nawet rozbić obecna koalicja rządowa”. „Tego też żaden z koalicjantów chyba nie chce, więc na jeden powszechny system emerytalny trzeba będzie jeszcze poczekać kilka lat” – dodał. (PAP)

awk/ drag/ gma/