Slad na GPW może być dziś nizsze niż na wiodących giełdach

Slad na GPW może być dziś nizsze niż na wiodących giełdach
Category: gielda
27 lipca, 2020

Panika i panika – naprawde można po skrócie opisać wczorajszą reakcję rynków akcji na informację o rozpowszechnianiu się koronawirusa we Włoszech. Główne światowe indeksy, takie jak S&P500, Dow Jones, DAX i CAC40, zniżkowały po 3-4%. Indeks giełdy przy Mediolanie pikował w dół o wiecej niz 5, 4%. Niechlubnym rekordzistą był natomiast ateński Athex, który stracił aż 12, 3%.

Spadki na WIG20 swoim zakresem zbliżone były do giełd zachodnich. Wlasny rodzimy zestawienie akcji blue chips zakończył sesję o 4% niżej. Spadki zatrzymane zostały przez istotną barierę psychologiczną i techniczną – okrągły pulap 2000 pkt. To właśnie on może stanowić dziś istotne wsparcie dla notowań. Mając dzieki uwadze przecietne uspokojenie sprawy na giełdach w Azji i wyższe notowania kontraktów terminowych dzieki amerykańskie i europejskie indeksy, również w GPW może nastąpić odreagowanie. Z pewnością istotne będzie to, jakim sposobem w ciągu dnia będą kształtować się nastroje w giełdzie we Frankfurcie, dokad DAX będzie toczyć się walkę o utrzymanie pomocy na poziomie 13100 pkt. Większość inwestorów zaangażowanych w dostępne na systemie transakcyjnej CMC Markets kontakt CFD na niemiecki indeks oczekuje odbicia od wyzej wymienionego wsparcia – pozycje w wzrost ma obecnie 57% z tych propozycji.

Trudno aczkolwiek oczekiwać, zeby kwestia wpływu epidemii choroby COVID-19 w gospodarkę europejską nie była dziś za posrednictwem inwestorów analizowana. Znane są już albowiem gospodarcze rezultaty choroby w Chinach, w którym miejscu drastycznie spadła sprzedaż, znizony został przewóz, a łańcuch dostaw został przerwany. Widmo podobnych efektów zawisło dzis nad Europą, co może uderzać przy oczekiwania, w odniesieniu do wyników spółek z naszego wlasnego kontynentu. Na,, pierwszej linii ognia” są oczywiście spółki turystyczne jak i równiez transportowe, aczkolwiek zagrożone są również rózne branże.

Jezeli skala wzrostów na kontraktach terminowych w główne indeksy sięgała poprzednio otwarciem rynków 1%, ciezko oczekiwać, aby nastroje te zostały przy pełni odzwierciedlone na GPW. Większa skala odbicia wymagałaby napływu kapitału zagranicznego, do którego niezbedna jest chęć powrotu do inwestycji przy bardziej smiale aktywa. Póki co obserwujemy jednak jedynie odreagowanie paniki, a nie poprawę nastrojów.

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne nie będzie stanowiło cennego drogowskazu dla inwestorów. Opublikowane już dane odnosnie tematu niemieckiego PKB w IV kw. 2019 r. były w pełni zbieżne z prognozami (0, 3% r/r), a nastepne warte uwagi doniesienia przedstawimy dopiero po wejściu w rynek Amerykanów. O godz. 16: 00 zostanie albowiem opublikowany wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board, który pokaże, jak kształtują się aktualnie nastroje wśród gospodarstw domowych po USA.

Maciej Leściorz a mianowicie dyrektor ds. sprzedaży jak i równiez edukacji w Oddziale CMC Markets na terytorium polski