Sierakowska: meksykańskie peso ponizej presją podaży

Sierakowska: meksykańskie peso ponizej presją podaży
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Japonia: Stopa bezrobocia w Japonii w kwietniu wyniosła dwóch, 4 proc., zgodnie z oczekiwaniem.

Japonia: Dynamika produkcji przemysłowej w Japonii w kwietniu wyniosła 0, 6 proc. mdm w stosunku do oczekiwań w stopniu 0, dwóch proc. mdm – jak podały wstępne dane.

Japonia: Dynamika sprzedaży detalicznej w Japonii po kwietniu znalazła się na poziomie 0, piec proc.

Chiny: Indeks PMI dla przemysłu Chin wg CFLP przy maju wyniósł 49, czterech pkt. w stosunku do oczekiwań na poziomie 49, dziewiec pkt. Z kolei analogiczny rejestr dla usług znalazł się na poziomie 54, 3 pkt., zgodnym z oczekiwaniami.

Węgry: Dynamika PKB na Węgrzech w Jak i równiez kwartale br wyniosła 1-wsza, 5 proc. kdk jak i równiez 5, 3 proc. rdr, zgodnie z oczekiwaniem.

Czechy: Dynamika PKB w Czechach w I kwartale br wyniosła 0, szesc proc. kdk i dwóch, 6 proc. rdr, wobec oczekiwań na poziomie 0, 5 proc. kdk i dwóch, 5 proc. rdr.

Naszym zdaniem: W bieżącym tygodniu dzieki globalnych rynkach walutowych uwagę inwestorów przyciąga przede wszystkim siła amerykańskiego dolara. W ciągu ostatnich czterech sesji USD nie odpuszczał i był silny głównie dzięki słabości pozostałych globalnych walut.

Dopiero dzisiaj rano widać odreagowanie spadkowe na indeksie tej waluty. Notowania indeksu USD zniżkują, schodząc poniżej poziomu 98 pkt. i tym samym, odbijając się w dół od okolic tegorocznych maksimów. Pochodną tegoz ruchu jest sytuacja na wykresie eurodolara, gdzie notowania odbiły się w górę po czterech spadkowych sesjach.

Ten gest nie musi jednakze trwać długo, ponieważ póki co nie widać większego umotywowania dla słabości dolara. USD w niedawnych miesiącach jest atrakcyjny na rzecz inwestorów jako tzw. „bezpieczna przystań” na rynkach walutowych, zastępując przy dużej mierze złoto po tej sprawy. W okresie rynku niepewności inwestorzy uciekają jednakze nie tylko na rynek dolara, lecz także na zbyt japońskiego jena. Jen to jedna z niewielu walut, które trzymają się mocno względem USD w ostatnim czasie – dzisiaj szkolenie USD/JPY spada poniżej 109, 00, schodząc tym samym sluzace do najniższego pulapu od stycznia br.

Jednakze dzisiaj rano wyjątkowo słabo radzi sobie meksykańskie peso. Jest to konsekwencja zaskakującej decyzji Donalda Trumpa o wprowadzeniu ceł w import dóbr sprowadzanych wraz z Meksyku az do USA. Posiada być to odpowiedź na masowe przybywanie imigrantów meksykańskich do Stanów Zjednoczonych.

Walniecie w Meksyk to nastepny wyraz zaostrzania się zaleznosci handlowych pomiędzy USA natomiast innymi panstwami. Kluczowy spór rozgrywa się jednak w linii USA-Chiny i to on prowadził w ostatnim czasie do wzrostu awersji inwestorów sluzace do ryzyka na globalnym rynku.

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij naszej firmie przez dziejesie. wp. pl