Sektor walutowy oczekuje dziś dzieki decyzję Fed i swieze prognozy makroekonomiczne

Sektor walutowy oczekuje dziś dzieki decyzję Fed i swieze prognozy makroekonomiczne
Category: gielda
27 lipca, 2020

Warszawa, 14. dwunastu. 2016 (ISBnews/ macroNEXT) a mianowicie Wydarzeniem środy na rynkach finansowych jest posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. To główne wydarzenie poranka, tygodnia i jedno z najważniejszych wydarzeń grudnia. Również dla naszego złotego. To właśnie sygnały wysłane przez Fed zdecydują nie tylko o jego najbliższych losach, ale również o tym gdzie polska waluta będzie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Inwestorzy poznają efekty posiedzenia Fed o godz 20: 00. Jako, że jest to posiedzenie kwartalne, więc towarzyszyć jemu będzie również publikacja najpózniejszych projekcji makroekonomicznych i stóp procentowych, zas także narada prasowa z udziałem Janet Yellen, która rozpocznie się o godzinie 20: 30.

Powszechnie oczekuje się, że na grudniowym posiedzeniu Fed podwyższy mieszaniny procentowe przy USA na temat 25 punktów bazowych, jak podniesie przedział wahań stopy funduszy zwiazkowych (główna stopa) do 0, 50-0, 75%. Będzie to pierwsza katalogów zmiana od momentu grudnia 2015 roku, kiedy rozpoczął się obecny cykl zaostrzenia strategii monetarnej.

Podwyżka kosztu pieniądza jest już w cenach. Dlatego też wyniki posiedzenia, prognozy jak i równiez słowa Yellen będą analizowane w kontekście przyszłorocznych decyzji Fed. Prognozuje się wówczas 3. podwyżek stóp procentowych. Jeżeli owe założenia znajdą dziś zatwierdzenie, to końcówka 2016 roku upłynie pod znakiem krzepkiego dolara. I odwrotnie. Gołębia retoryka Fed, a więc poddająca po wątpliwość faktycznie ostrą przyszłoroczną ścieżkę podwyżek stóp (np. mocno uzależniającą ją od czasu danych makroekonomicznych) stanie sie pretekstem sluzace do realizacji zysków na dolarze, co będzie korelowało wraz z podobną korektą na rynku długu, ale też powinno wesprzeć waluty rynków wschodzących jak i równiez globalne rynki akcji..

Mozliwe umocnienie dolara w odpowiedzi na Fed będzie gwoli złotego impulsem do swoim osłabienia. Taki też wydaje sie byc scenariusz podstawowy na koniec r.. W tym scenariuszu na koniec grudnia za ó trzeba będzie zapłacić czterech, 45 zł, dolar podrożeje do czterech, 28 zł, a szwajcarski frank będzie kosztował cztery, 17 zł. Odwrotna odpowiedz na Fed oczywiście wesprze złotego. Glównie w relacji az do dolara i szwajcarskiego franka. W tym układzie za wystarczy roku zbytnio euro płacilibyśmy 4, 30 zł, zbyt dolara czterech, 07 zł, a zbyt franka cztery, 06 zł.

Niezależnie jakim sposobem rynki pieniezne zareagują dziś na sygnały płynące z Fed, przy dłuższym terminie dalsze zaostrzenie polityki monetarnej w USA, przy jednoczesnej luźnej polityce monetarnej prowadzonej m. in. przez ECB, SNB i BoJ, będzie preferować dolara, prowadząc sluzace do dalszego drenażu kapitałów z rynków wschodzących. Jeżeli do tego dodać pogarszające się perspektywy polskiej produkcji i deficyt widoków dzieki podwyżki stóp procentowych przez RPP poprzednio 2018 rokiem, to powinno sie też przyzwyczaić się az do obecnych wysokich kursów głównych walut.

Posiedzenie Fed jak i równiez konferencja Janet Yellen spycha na dalszy plan w duzych ilosciach dziś publikowane raporty makroekonomiczne. W tym naprawde ważne, jak dane na temat sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inflacji PPI w USA. Większych emocji nie wywoła również przedpołudniowa seria danych sposród Europy (w tym dane z rynku roboty w Wielkiej Brytanii). Analogicznie też bez echa pozostaje, zaplanowana w godzinę czternascie: 00, publikacja bilansu płatniczego Polski.

Na temat godzinie 08: 28 kurs EUR/PLN testował poziom czterech, 4310 zł, USD/PLN 4, 1560 zł, CHF/PLN cztery, 1150 zł, a GBP/PLN 5, 27 zł, po tym jak wczoraj, przy głównej mierze po zamknięciu aktywnego handlu w Europie (po godz. 16: 00), złoty umocnił się do tych 4. walut. To wtorkowe zachowanie może sugerować, że rodzimy sektor walutowy pozycjonuje się ponizej układ podwyżka stóp procentowych w NA JUKATAN plus gołębia retoryka samego Fed i Yellen. To oznacza, że również dziś w wypatrywaniu na rezultaty posiedzenia Fed złoty mógłby lekko zyskiwać na wartości.

Marcin Kiepas

macroNEXT