Sekretarz NATO stawia na Rosję

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podkreślił wagę, jaką przywiązuje sluzace do rozmów z Rosją na temat nowej koncepcji strategicznej, którą Sojusz Północnoatlantycki ma przyjąć do końca roku.

Rasmussen zapowiedział, że po lutym do Moskwy uda sie grupa zadumy nad nową strategią bezpieczeństwa NATO pod przewodnictwem byłej sekretarz formy USA Madeleine Albright. Eksperci mają się spotkać zarówno z przedstawicielami rosyjskich władz jak i struktury obywatelskich.

_ – Odwiedziłem Moskwę już w grudniu. Teraz team 12 ekspertów odwiedzi Moskwę, by dyskutować na temat różnych aspektów naszej nowej mysli strategicznej. Mysl strategiczna to całościowy wykaz sytuacji bezpieczeństwa w Europie jak i równiez Ameryce Północnej i w niniejszym kontekście wydaje sie byc zupełnie naturalne, że team odwiedza także Rosję. Prosiliśmy wszystkich wlasnych partnerów a mianowicie a Rosja jest jednym sposród nich a mianowicie o wyobrazenie swoich pomysłów _ a mianowicie powiedział Rasmussen w Brukseli.

Madeleine Albright ma przekazać raport wraz z prac ekipy sekretarzowi generalnemu do końca kwietnia. Dzieki tej podstawie Rasmussen opracuje projekt, który przedstawi sojusznikom, tak aby uzgodniona koncepcja strategiczna, która zastąpi obecną sposród 1999 r., rozstała przyjęta na jesiennym szczycie NATO w Lizbonie.
W ten sposób, że ekipa wybiera się wkrótce do Moskwy by rozmawiać o nieporozumieniach wraz z przeszłości, powiedziała sama Albright w zeszłym tygodniu przy Parlamencie Europejskim. Rasmussen podkreślał, że NATO chce rozmawiać ze strategicznym partnerem, którym jest Rosja, niezależnie od czasu różnic zdań m. in. na temat wojny w Gruzji w 2008 roku. NATO uważa, że Rosja nie zaakceptowac wypełniła wciąż wszystkich zobowiązań wynikających sposród zakończenia konfliktu.

_ a mianowicie Wszyscy wiemy, że mamy z Rosją punkty sporne m. in. dotyczących Gruzji lub polityki otwartych drzwi NATO. Oczekiwałbym, że grupa przedyskutuje to sposród Rosją. Ale mamy też wspólne interesy: jest duzo dziedzin, dokad musimy zmierzyć się z tymi samymi wyzwaniami. Afganistan to jedno z nich, nastepne to terroryzm, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia, piractwo nadmorskie… Musimy rozwinąć praktyczną współpracę z Rosją w tychze dziedzinach, gdzie stoją poprzednio nami identyczne wyzwania _ – powiedział sekretarz uniwersalny NATO.

Takie konsultacje przed przyjęciem swojej nowej strategii – dodał Rasmussen a mianowicie sojusz przewodzi z wieloma krajami trzecimi. Grupa refleksji, w której zasiada m. in. były szef naszego MSZ Adam Daniel Rotfeld, odwiedziła już m. in. kraje Zatoki Perskiej. Swoje stanowisko przekazały też kraje neutralne jakim sposobem Szwecja badz Finlandia.

_ – Wszyscy mogą prezentować swoje pomysły, ale wystarczy końców to, jaka będzie zawartość koncepcji strategicznej NATO, będzie naszą decyzją _ – zastrzegł Rasmussen.

  • Rosja: Odpowiemy na Patrioty w Polsce
  • Clinton apeluje do Rosji na temat współpracę
  • Wiadomości z panstwa i wraz z świata na Twojej stronie internetowej