Sejmowa speckomisja o Amber Gold – 13 września

Category: inne
27 lipca, 2020

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych w czwartek 13 września wysłucha informacji szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jak i równiez Centralnego Lokum Antykorupcyjnego oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej nt. działań podjętych wobec Amber Gold.

Sposród przekazanego posłom przez szefostwo ABW w czasie posiedzenia przy poprzedni czwartek kalendarium, które uzyskała PAP, wynika, że Agencja zajmowała się spółką Amber Gold od marca 2012 r. w związku z uruchomieniem lotów poprzez spółkę OLT Express. ABW ustaliła, że właścicielem miarki jest spółka Amber Gold, a działalność spółki wydaje sie byc przypuszczalnie oparta na mechanizmie tzw. „piramidy finansowej”, po której ewentualnymi pokrzywdzonymi może być kilkadziesiąt tysięcy osób. ABW ustaliła też, że przez działalność grupy OLT Express, Amber Gold wyprowadza środki pieniezne uzyskiwane od klientów.

Sposród informacji, które uzyskała od momentu ABW sejmowa komisja ds. służb szczególnych wynika, że 24 maja Agencja poinformowała o sprawie całe szefostwo państwa – prezydenta, premiera, ministrów finansów, spraw wewnętrznych, transportu oraz szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Pismo ABW dotyczyło działalności spółki, m. in. podejrzenia prowadzenia działalności przez Amber Gold opartej o mechanizm tzw. „piramidy finansowej”; o wyprowadzeniu środków finansowych od klientów tej spółki w działalność ekipy OLT Express; o planowanym skierowaniu zawiadomienia w naszej sprawie az do prokuratury.

Tego typu zawiadomienie Agencja przesłała prokuraturze 12 czerwca, a ponizsza 28 czerwca wszczęła śledztwo, które od początku lipca zostało powierzone w całości gdańskiej delegaturze ABW.

Filia przypomina w notatce dla posłów, że mimo iż w połowie grudnia 2009 r. Komisja Nadzoru Finansowego złożyła co do Amber Gold zawiadomienie sluzace do prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz, to nie zaakceptowac poinformowała w ten sposób ABW. Od momentu 2008 r. obowiązywało porozumienie o wymianie informacji dotyczących obrotu finansowego. KNF informowała wielokrotnie np. o wątpliwościach dotyczących działalności Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

ABW nie otrzymała też prośby o wsparcie w prowadzonym przez policję i prokuraturę postępowaniu co do parabankowej działalności Amber Gold. Po zawiadomieniu KNF prokuratura Gdańsk-Wrzeszcz 18 maja 2010 r. wszczęła postępowanie dotyczące złamania uprawnienia bankowego za posrednictwem Amber Gold, o czym ABW dowiedziała się dwa czasy później – wynika z informacji dla posłów.

Według wiceprzewodniczącego komisji Marka Opioły z PiS, jeśli ABW poinformowała organizacje państwa na temat wątpliwościach dotyczących Amber Gold 24 maja, to premier musiał o tej sprawie wtedy się dowiedzieć, natomiast nie jakim sposobem mówił po Sejmie jak i równiez wcześniej – mięć wiedzę z prasy. „Jasno wynika z tejze informacji ABW, że premier o tym wiedział. Premier we wlasnym wystąpieniu przy czwartek wprowadził w błąd Sejm” – ocenił.

„Z kalendarium, które dostarczyła mnie ABW podczas komisji, jasno widać datę – dwudziestu czterech maja 2012 r. Zresztą rzecznik rządu w odpowiedzi na interpelację podał tę samą datę. Premier wprowadza w błąd Sejm. To skandaliczne działanie” – dodał. Opioła liczy, że w trakcie posiedzenia z udziałem szefów ABW i CBA a takze Generalnego Inspektora Informacji Finansowej komisja uzyska więcej wiadomosci dotyczących działań organów państwa w sprawie spółki.

We wtorek do gdańskiego sądu okręgowego wpłynęło zażalenie na decyzję o aresztowaniu prezesa Amber Gold, Marcina P., który jest po areszcie od końca sierpnia. O trzymiesięcznym aresztowaniu zdecydował gdański sąd rejonowy w wniosek prokuratury. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od początku lipca wiedzie – przejęte z jednostki rejonowej – śledztwo ws. działalności Amber Gold. Zarzuca P. metrów. in. kierowanie bez zezwolenia działalności kretytowej i oszustwo znacznej wartości, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynienie z tegoz stałego źródła dochodu.

W nocy z czwartku na piątek Sejm głosami koalicji przyjął informację rządu i prokuratury o działaniach instytucji państwowych w sprawie spółki Amber Gold. Sejm odrzucił też projekt powołania komisji śledczej w tej kwestii.

Amber Gold działała od 2009 r., inwestowała pieniądze klientów przy złoto i inne kruszce, gwarantując duze oprocentowaniem przekraczające 10 proc. rocznie. trzynascie sierpnia ogłosiła decyzję na temat likwidacji. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ago/ bos/ gma/