Sejm: świetlice środowiskowe na aktualnych zasadach za posrednictwem dwa okres

Sejm: świetlice środowiskowe na aktualnych zasadach za posrednictwem dwa okres
Category: inne
27 lipca, 2020

Świetlice środowiskowe będą mogły działać dzieki dotychczasowych regulach przez kolejne dwa czasy – zdecydował Sejm, który uchwalił przy piątek nowelizację ustawy o wspieraniu bliskich i systemie pieczy zastępczej.

Zbytnio przyjęciem ustawy było 311 posłów, troje było przeciwko, a 125 wstrzymało się od głosu.

Ustawa na temat wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej weszła po życie wraz z początkiem tegoz roku jak i równiez pierwotnie przewidywała roczny sezon przejściowy na rzecz świetlic socjoterapeutycznych. Nowela wydłuża go sluzace do trzech latek. Projekt ustawy przygotowała grupa senatorów, metrów. in. przewodniczący senackiej komisji polityki społecznej Mieczysław Augustyn (PO).

Dzieki początku października rzecznik norm dziecka Firm Michalak alarmował, że większość świetlic środowiskowych zagrożona wydaje sie likwidacją, ponieważ ustawa o wspieraniu rodziny i programie pieczy zastępczej wprowadziła na rzecz tego typu placówek nowe wyzwania, którym większość ze świetlic nie będzie w stanie sprostać.

Z wiadomosci RPD wyplywa, że modyfikacje wprowadzone za posrednictwem ustawę mogą spowodować zamknięcie po 1 stycznia 2013 r. kilkuset świetlic na terenie całego kraju; według danych rzecznika w Warszawie na 100 placówek prowadzonych przez koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie pozarządowe wylacznie jedna uzyskała wymagane ustawą pozwolenia, po Białymstoku w 16 świetlic tylko jedna spełnia wetkniete warunki, także w Płocku i Katowicach prawie wszelkie nie spełniają wymaganych standardów.

RPD apelował o pilne znowelizowanie ustawy, aby mogła wejść przy życie jeszcze przed końcem roku.

Wzór nowelizacji przygotowany przez senatorów stanowi, że zarówno samorządy, jak i podmioty niepubliczne prowadzące placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia powszedniego (tzw. świetlice środowiskowe) mają czas w dostosowanie się do swiezych przepisów sluzace do końca 2014 r.

W tym momencie ustawa wróci do Senatu.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadziła zmiany w strukturze świetlic. Regulace przewidują, że aby otrzymać zezwolenie na prowadzenie placówki, trzeba mieć pozytywne poglady komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej jak i równiez właściwego państwowego inspektora higienicznego o postanowieniach bezpieczeństwa i higieny przy budynku, w którym będzie mieścić się placówka wsparcia dziennego, i najbliższym swoim otoczeniu.

Jednakze większość placówek prowadzonych po formie świetlic socjoterapeutycznych i środowiskowych wyszukuje się po lokalach, np. w piwnicach, które nie będą mogły sprostać warunkom niezbędnym az do otrzymania dodatnich opinii straży pożarnej i inspekcji sanitarnej.

Zdaniem Michalaka wydłużenie czasu przejściowego to pierwszy chód – w rozmowie sposród PAP podkreślił, że skoro większość placówek nie jest w stanie sprostać nowym wymogom, to trzeba się nad nimi pochylić jak i równiez być może zweryfikować. Przypomniał, że w przyszłym r. planowana jest kolejna, „duża”, nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny jak i równiez systemie pieczy i być może zostaną do niej wprowadzone modyfikacje dotyczące warunków prowadzenia świetlic.

Z opieki świetlic korzystają głównie najmlodszych zaniedbane wychowawczo lub pochodzące z najuboższych rodzin. Często grozi im zabranie z domu rodzinnego oraz wypadnięcie z programu szkolnego. Na rzecz wielu z nich jest to wylaczne miejsce, w którym mogą znaleźć spokój i wsparcie, a pracujący tam wolontariusze są jedynymi osobami, które poświęcają wykladzinom czas i uwagę. Po świetlicach pociechy odrabiają lekcje z pomocą wychowawców, mają zajęcia poszerzające ich wiedzę o świecie, uczą się nawyków higienicznych i dostają ciepły posiłek. Większość placówek zabiera też dzieci wakacyjne, organizuje im święta. Duża ich część prowadzona jest przez organizacje pozarządowe. (PAP)

akw/ itm/ bk/