Sejm: Spotkanie posłów wraz z katolickim biskupem z Nigerii

Sejm: Spotkanie posłów wraz z katolickim biskupem z Nigerii
Category: inne
27 lipca, 2020

Posłowie parlamentarnego zespołu obrony chrześcijan na świecie spotkali się w czwartek z nigeryjskim biskupem katolickim Hyacinthem Egbebo. Duchowny mówił głównie na temat trudnej kwestii chrześcijan w jego panstwa.

Przy konferencji prasowej po zebraniu udział wzięli – oprócz Egbebo a mianowicie m. in. szef zespołu ds. defensywy chrześcijan w świecie Jan Filip Libicki (PO) i przewodniczący zespołu ds. Afryki John Godson (PO). Libicki podkreślił, że wizyta nigeryjskiego duchownego łączy się sposród tematyką robót obydwu zespołów.

Egbebo przekonywał, że Nigeria przechodzi obecnie bardzo ciezki okres. Jak mówił, w kraju – szczególnie na północy – dochodzi do zamachów bombowych sporzadzanych przez islamistyczną sektę Boko Haram.

Przypomniał, że Boko Haram wydaje sie byc odpowiedzialna m. in. zbytnio zamachy bombowe na kościoły katolickie przy Boże Narodzenie w ubiegłym roku, przy których zginęło w sumie w porzadku. 40 osób.

Biskup tłumaczył, że radykalny islamistyczny ruch dąży w dodatku, by północ Nigerii była muzułmańska, zas członkowie naszej grupy używają metod Al-Kaidy i próbują podzielić kraj. „Nie prowokujemy tych ludzi, by atakowali katolików, chrześcijan” – podkreślił. Mówiąc o trudnej kwestii chrześcijan przy Nigerii zwrócił uwagę, że samo przejście na chrześcijaństwo grozi w tym miejscu śmiercią.

Egbebo apelował na temat pomoc i wsparcie dla Nigerii. Jakim sposobem mówił, osoby w Nigerii są biedni, w kraju brak nawet h2o pitnej.

Godson, który wydaje sie byc pochodzenia nigeryjskiego, podkreślił, że gdy słyszy, co się dzieje w niniejszym kraju, to „serce mu krwawi”. „Dlatego, że to jest panstwo, który wydaje sie byc – wszakze – jednym sposród najbogatszych krajów afrykańskich, największych eksporterów ropy naftowej przy Afryce, kraj w którym parlamentarzyści a mianowicie posłowie zarabiają po 80 tys. dolarów miesięcznie, natomiast senatorowie wedlug 101 tysięcy dolarów” – mówił.

Po jego opinii, tak naprawdę największym klopotem w Nigerii jest a mianowicie z jednej strony – złe zarządzanie, a z drugiej – „sztuczne połączenie” rożnych grup etnicznych, które doprowadza często do konfliktów.

Godson zadeklarował, że opracowywany przez faceta parlamentarny zespół będzie wspierał Nigeryjczyków.

Nazwę Boko Haram, która odwiedza określana jako sekta, tłumaczy się jak „zachodnia oswiata to świętokradztwo”. Brutalnymi procedurami, uciekając się do mordów i zamachów, walczy kobieta o przedlozenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (szariat obowiązuje w północnych stanach, w którym miejscu mieszka o wiele więcej muzułmanów).

Według szacunków agencji Associated Press, organizacja Boko Haram jest odpowiedzialna za przynajmniej 510 ofiar śmiertelnych jedynie w ubiegłym roku. Od początku tegoz roku w nastepstwie operacji ekipy zginęło przynajmniej 76 osób.

Ten radykalny ruch islamistyczny przyznał się m. in. do zamachów bombowych na kościoły katolickie w Boże Narodzenie po ubiegłym roku kalendarzowego. (PAP)

sdd/ par/ gma/