Sejm: Becikowe nie zaakceptowac dla wszelkich, ale wyższe

Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzi wypowiedź premiera Donalda Tuska #

czternascie. 09. Warszawa (PAP) – Sejm znowelizował w piątek ustawę na temat świadczeniach rodzinnych. Od 2013 r. tak zwanym. becikowe przysługiwać będzie jedynie rodzinom na temat miesięcznych zyskach nieprzekraczających 1922 zł w osobę. Posłowie przewagą konkretnego głosu zdecydowali, że będzie ono wynosić 1200 zł, a nie 1000 zł.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie się starał przekonać senatorów Platformy w dodatku, aby naprawili „ten błąd”.

Rządowa nowela ustawy na temat świadczeniach rodzinnych przewiduje zapoczatkowanie kryterium dochodowego przy przyznawaniu becikowego – obecnie przysługuje ono matce, ojcu albo opiekunowi pociechy niezależnie od momentu wysokości dochodów.

Według swiezych przepisów uchwalonych przez Sejm, od 2013 roku becikowe ma trafiać tylko az do rodzin na temat miesięcznych przychodach poniżej 1922 zł dzieki osobę.

Ubiegając się na temat to świadczenie trzeba będzie złożyć oświadczenie lub zaświadczenie dokumentujące zyski, a wysokość kryterium dochodowego na podlegać weryfikacji co 3 lata.

Obecnie becikowe wynosi tysiac zł. Sejm – przewagą jednego głosu – przyjął w piątek zgłoszony za posrednictwem Annę Bańkowską (SLD) wniosek mniejszości, zeby wzrosło ono do 1200 zł.

Przedstawiając swój konkluzja Bańkowska podkreśliła, że rządowe propozycje wprowadzenia kryterium dochodowego do zasad przyznawania becikowego mają przynieść oszczędności przy wysokości 40 mln zł rocznie. „Uważamy, że kwotę tę nalezy przeznaczyć na rzecz innych dopiero co narodzonych pociechy w biedniejszych rodzinach” – powiedziała.

Za przyjęciem moralu Bańkowskiej głosowało 208 posłów – wszelcy obecni posłowie PiS (125), Ruchu Palikota (36), SLD (24), SP (18) jak i równiez dwóch niezależnych, a także Piotr Tomański i Jacek Żalek (obaj z PO) oraz Eugeniusz Kłopotek wraz z PSL. Przeciwko było 189 posłów PO, 17 z PSL jak i równiez jeden niezależny. Od głosu wstrzymali się Arkadiusz Litwiński, Lidia Staroń i Piotr Van der Coghen (troje z PO) oraz Firm Sawicki (PSL).

Szef rządu w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że zwrócił się do szefa klubu PO, aby wyciągnął konsekwencje a mianowicie wobec tychze posłów, którzy byli nieobecni i ludzi którzy głosowali inaczej niż reszta klubu.

„Projekt został przyjęty poprzez Sejm, jakkolwiek poprawka dodatkowo projektu (… ) przepadła jednym głosem, głównie wraz z względu na to, że kilku posłów z Platformy jak i równiez z PSL było nieobecnych. Jestem przekonany, że intencja, żeby becikowe było świadczeniem, które nie przysługuje najbogatszym rodzinom, wydaje sie dość klarowna i przekonująca” – mówił Tusk.

Poprawka w regulacjach dotyczących becikowego to wykonanie postulatu wraz z expose przedstawienie premierowe, który zapowiadał, że będzie ono przysługiwać rodzinom na temat rocznych przychodach poniżej 85 tys. zł. Rządowe Centrum Legislacji zwróciło jednak uwagę, że takie rozwiązanie może być rozbiezne z konstytucyjną zasadą równości oraz sprawiedliwości społecznej a mianowicie byłyby albowiem najbardziej korzystne dla rodzin wychowujących 1 dziecko. Totez przyjęta po piątek nowelizacja zakłada, że becikowe będzie przysługiwać rodzinom, których dochód nie wykracza 1922 zł netto w osobę. (PAP)

mca/ gdyj/ mrr/ as/ jra/