Sąd oddalił pozew Gasińskiego wobec Tuska

Sąd oddalił pozew Gasińskiego wobec Tuska
Category: inne
27 lipca, 2020

Premier Donald Tusk nie musi przepraszać Bogdana Gasińskiego, pisarza informacji na temat „talibach w Klewkach”, zbyt rzekome wykroczenie jego dóbr osobistych – orzekł we wtorek Sąd Okręgowy na warszawskim rynku.

Sąd nieprawomocnie oddalił pozew Gasińskiego, w którym twierdził on, że Tusk sprokurował alarm bombowy przy stołecznym sądzie, aby nie było mediów na rozprawie, gdy przy 2011 r. Tusk zeznawał jako świadek w swoim procesie karnym. Według pozwu w ów sposób Tusk miał wpłynąć na to, że proces toczył się nieprawidłowo, co Gasiński uznał za naruszenie swoich dóbr wlasnych. Adwokat Tuska zaprzeczał wstecz; wnosił o oddalenie pozwu.

We wtorek sąd uznał, że nie zaakceptowac można doszukać się naruszenia dóbr osobistych powoda w całej sprawie. Jak mówiła sędzia Bożena Chłopecka w uzasadnieniu osadu, zarządzona za posrednictwem sąd ewakuacja miała dzieki celu ochronę osób w związku wraz z alarmem bombowym.

Sąd zwolnił powoda z kosztów procesu (które pokrywa strona przegrywająca), bo uznał, że przebywający w zakładzie karnym Gasiński nie ma dochodów. Koszty przejęto na weksel Skarbu Państwa. Na ogłoszeniu wyroku nie zaakceptowac było konkternego ani od czasu strony powodowej, ani pozwanej. Gasiński może się odwołać do sądu apelacyjnego,

Gasiński odsiaduje wyroki za mnogie wyłudzenia. Jakim sposobem wyliczała „Polityka”, polskie sądy wymierzyły mu już w sumie 28 lat więzienia.

Przy styczniu 2011 r. premier zeznawał w Sądzie Rejonowym Warszawa-Śródmieście jako świadek w danym etapie Gasińskiego, oskarżonego za fałszywe zeznania co do rzekomej korupcji pięciu polityków PO (w tym Tuska) i SLD. To Gasiński był albowiem źródłem informacji dla Andrzeja Leppera, który w 2001 r. z mównicy Sejmu oskarżył o korupcję Tuska, Włodzimierza Cimoszewicza, Andrzeja Olechowskiego, Jerzego Szmajdzińskiego i Pawła Piskorskiego (Leppera skazano za to zniesławienie w rok jak i równiez trzy miesiące więzienia przy zawieszeniu).

Zeznania Tuska przy sądzie poprzedził alarm bombowy. „Ewakuacja sądu spowodowała, że media nie zauważyły, iż w procesie kryminalnym w charakterze świadka uczestniczył premier Donald Tusk, co jest, trzeba przyznać, wydarzeniem wyjątkowym” – napisała wtedy „Polityka”. Według pani a Tusk za posrednictwem dwie godziny odpowiadał dzieki pytania Gasińskiego; sąd niektóre uchylał jako niezwiązane ze sprawą.

Wedlug tym Gasiński (jego sprawę o fałszywe zeznania umorzono z powodu przedawnienia) pozwał Tuska. Reprezentujący przedstawienie premierowe mec. Grzegorz Wójtowicz mówił wcześniej, że powód poniekad nie uprawdopodobnił swych twierdzeń, którym „pozwany w całości zaprzecza”. Mecenas dodał, że Gasiński nie wykazał, które to jego rzetelna osobiste Tusk miał naruszyć i po jaki sposób. „Uprawnienia oskarżonego w procesie karnym nie są tożsame sposród dobrami osobistymi z kodeksu cywilnego” – oświadczył mecenas.

Gasiński – b. zootechnik z gospodarstwa rolnego po Klewkach ponizej Olsztynem spólki Inter Commerce będącej własnością biznesmena Rudolfa Skowrońskiego (od kilku lat poszukiwanego) a mianowicie zasłynął wraz z opowieści na temat afgańskich talibach lądujących w Klewkach jak i równiez o wągliku, który miał się w tamtym miejscu rzekomo znajdować. Bywał po Sejmie, spotykał się sposród Lepperem jesienią 2001 r. zanim ten ówczesny wicemarszałek Sejmu wygłosił z trybuny wystąpienie oskarżające polityków.

Gasiński miał rózne inne kłopoty z uprawnieniem. Wiele sądów w całej Polsce skazało go zbytnio nieopłacenie rachunków za hotele, gdzie przebywał, podszywając się m. in. pod redaktorów. Na swoim koncie posiada blisko 30 wyroków skazujących go zbytnio różne przestępstwa – przy większości wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy. Po 2011 r. Sąd Najwyższy utrzymał karę 10 miesięcy więzienia zbyt ucieczkę wraz z prokuratury, kiedy wyskoczył za posrednictwem okno łazienki, wykorzystując nieuwagę policjantów. (PAP)

sta/ bno/ ura/