Rząd przyjął wzór budżetu w 2012 dwanascie miesiecy

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął wariant budżetu na 2012 rok wraz z deficytem nie zaakceptowac przekraczającym 35 mld złotych i zakładający wzrost PKB na poziomie dwóch, 5 proc. Nieco później założenia owe skrytykował jednakze wicepremier Waldemar Pawlak. Natomiast Jacek Rostowski poinformował, że istnieje możliwość* nowelizacji ustawy budżetowej, gdyby sytuacja gospodarcza w strefie euro dramatycznie się pogorszyła.*

Aktualizacja: 21. 58


Jak dodał, gdyby nowela była koniecznosc, to mogłoby do niej dojść po połowie przyszłego roku. _ – Premier powiedział dzis i moja osoba się w 100 proc. z przedtem zgadzam. W żaden sposób tego nie ukrywaliśmy, mówiliśmy i mówimy otwarcie, pozycja jest naprawde niepewna, że gdyby była potrzebna nowelizacja, raczej przy połowie roku niż w wiosnę, to nie zawahamy się taką nowelizację wprowadzić _ – powiedział Rostowski w TVP Info.

_ – Jeżeli sytuacja po strefie ó się pogorszy dramatycznie, to okaże się, że ów wariant był zbyt optymistyczny _ – dodał. Jednocześnie przyjęty we wtorek projekt budżetu dzieki 2012 rok kalendarzowy Rostowski określił jako konserwatywny.

– _ Za spód projekt budżetu ma sposób postępowania państwa skrajnie powazny. To będzie budżet którym będziemy chronili ludzi zanim nadmiernymi skutkami kryzysu _ – powiedział premier Tusk. – _ Kryzys to nie jest okres na rewolucję. Dlatego staraliśmy się, żeby budżet był inteligenty jak i równiez możliwie elastyczny _ – dodał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

(Źródło: IAR)

Budżet zawiera przy sobie także zapowiedzi powstale w expose Tuska. – _ Czynnosci nad takimi projektami trwają. Kluczowe wydaje sie byc podwyższenie składki rentowej o 2 punkty procentowe. Trwają już konsultacje społeczne. Calosc wskazuje na tek krok, że wzór dotyczący polepszenia składki rentowej powinien wejść w życie z dniem 1 lutego _ a mianowicie zapowiedział Tusk. Oświadczył też, że rząd zamierza zrekompensować straty, jakie z owego tytułu poniosą samorządy, które również są płatnikami składek.

To oznaczałoby możliwości różnych korekt, w niniejszym rekompensaty na rzecz samorządów. a mianowicie _ Przewidzieliśmy także w niniejszym budżecie podwyżki dla policjantów i żołnierzy _- powiedział Tusk.

Donald Tusk podkreślił, że obiektem rządu pozostaje i budżet na 2012 roku służy temu, aby osiągnąć niedostatek sektora finansów publicznych poniżej 3 procent. – _ Zdajemy sobie sprawę jak duże to wyzwanie jednak jesteśmy pewni, że tenze projekt budżetu jest droga do tego, aby deficyt sektora na tym szczeblu uzyskać _ – tłumaczył premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI SZEFA RZĄDU:

(Źródło: IAR)

Jak poinformował minister finansów Jacek Rostowski, według założeń planu budżetu bezrobocie na koniec 2012 r. wyniesie 12, 3 proc. Kierownik resortu finansów powiedział także, że wydatki budżetu państwa wyniosą maksymalnie 328 mld 847 mln zł, natomiast przychody 293 mld 847 mln zł. – _ Wobec tego niedostatek budżetu państwa wyniesie 35 mld zł _ a mianowicie powiedział Rostowski. Dodał, że rząd zakłada, że kurs euro wyniesie 4, 17 zł.

Premier Donald Tusk uzupełnił, że górny zakres wydatków będzie powiększony na temat 400 mln zł rekompensat dla samorządów, o otrzymaniu których dziś rząd zdecydował. Natomiast Rostowski poinformował, że ten pułap będzie z kolei zmniejszony o niższą dotację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynikającą z przewidywanego podniesienia składki rentowej. – _ To już są pewne szczegóły te wiadomosci są troszeczkę, o bardzo mały % inne _ – dodał Rostowski.

Na początku listopada Rostowski zapowiedział, że przygotuje trzy warianty budżetu dzieki 2012 rok kalendarzowy, w zależności od założeń wzrostu gospodarczego. Pierwszy wariant _ umiarkowanego spowolnienia _ w przyszłym roku zakładał wzrost PKB o 3, 2 proc., drugi model _ średniego spowolnienia _ – postep PKB o 2, 5 proc., natomiast trzeci _ wariant recesyjny _ – ze spadkiem PKB o 1 proc. Premier wyjaśnił dzisiaj, że przygotowanie tych trzech wariantów służyło _ temu, by nie było potrzeby nerwowych ruchów w okolicach półrocza _. Zaznaczył, że nikt na świecie nie wie, jakim sposobem będzie wyglądało kilka najbliższych miesięcy, nie zaakceptowac mówiąc już o całym roku.

Zatem – tłumaczył Donald Tusk – jeśli zaistnieje koniecznosc, to rząd jest ustawiony do rewizji budżetu. Premier jest optymistą, jeśli chodzi o przyszłoroczny wzrost gospodarczy, ale zastrzegł, że to tylko swoim intuicja. a mianowicie _ Nikt nie zaryzykowałby swoich pieniędzy, obstawiając jakieś dane dzieki połowę 2012 roku _ – powiedział premier. W tym momencie projekt budżetu trafi az do dalszych prac w parlamencie.

Pytany na konferencji, lub Polska ciagle chce przystąpić do tereny euro, Rostowski powiedział, że tak, jednak wcześniej powinien być pani naprawiona. Jego zdaniem kryzys przy eurostrefie wydaje sie największym zagrożeniem dla krajowej gospodarki. – _ Gdyby nie kryzys w strefie euro, to po wynikach z trzeciego kwartału tegoz roku zastanawialibyśmy się nad podwyższeniem projekcji wzrostu dzieki przyszły rok kalendarzowy z 4 proc. w 4, 5 proc., a może nawet trochę więcej _ a mianowicie powiedział Rostowski.

Pawlak krytykuje RostowskiegoZapisane po projekcie budżetu na 2012 rok wskaźniki dotyczące postepu gospodarczego i inflacji są zbyt pesymistyczne – uważa wicepremier, kierownik PSL Waldemar Pawlak. Oświadczył, że nie zaakceptowac podziela prognozowania, jakie zaprezentował minister finansów.

Zdaniem Pawlaka, szef resortu finansów Jacek Rostowski przedstawił swoje _ autorskie przekonanie _ dzieki budżet, zas na Radzie Ministrów przyjęto jedynie malutkie korekty. _ – Projekt bazuje w parametrach, o których mówiliśmy, to znaczy 2, 5 proc. wzrostu PKB i dwóch, 8 proc. inflacja. W moim odczuciu będzie dobrze i powinno sie, żebyśmy wspólnie zadbali na temat to, żeby ta koniunktura była lepsza _ – mówił prowadzacy PSL w wtorkowej rady prasowej.

Przekonywał, że rzeczywistość gospodarcza Polski jest znacznie lepsza niż się spodziewaliśmy. Zwrócił uwagę, że poziom wzrostu gospodarczego jest wartosciowszy niż przewidywało to ministerstwo finansów, zas wyniki zbytnio III kwartał tego roku kalendarzowego są powyżej oczekiwań analityków. – _ Myślę, że należy się z tego cieszyć jak i równiez dbać o to, żeby ten postep gospodarczy utrzymać na stosownym poziomie, poniewaz to będą miejsca pracy, to będą możliwości także atrakcyjnych zakupów. Utrzymanie tej dobrej koniunktury i porzadnego nastroju jest bardzo niezbedne _ a mianowicie powiedział Pawlak.

Jak poinformował, jedna z korekt az do projektu budżetu przyjętych dziś przez rząd dotyczy wsparcia dla szkół mistrzostwa sportowego w siatkówce. Pawlak przypominał o sukcesie polskiej drużyny i zagwarantowaniu sobie przez nią stanowiska na olimpiadzie. _ Gwoli budżetu to jest naprawdę skromny makijaż _ a mianowicie podsumowywał modyfikacje w planie budżetu przyjęte przez Radę Ministrów.

Na temat komentarzach opozycji przeczytasz na drugiej stronie

Rząd skonstruował budżet _ na przetrwanie _ – oceniła wiceszefowa PiS Beata Szydło. a mianowicie _ Jakoś połatamy jak i równiez przetrwamy a mianowicie nie widać tu planowania ani recept na to, jak przełamać inercja, który wydaje sie w tej chwili. Pytanie: co w dalszym ciagu? Tu nie widać żadnej szerszej wizji, myślenia o przyszłości a mianowicie po prostu trwanie w spokoju _ – stwierdziła.

W jej opinii tego rodzaju właśnie założeń budżetowych należało się spodziewać. Jak stwierdziła, są ów lampy dla rządu _ pewne _. Jeśli wskaźnik postepu będzie nieco wyższy, to rząd ogłosi to w charakterze swój sukces, a jeśli niższy – winą pozostanie obarczona sytuacja zewnętrzna.

Po ocenie wiceszefowej PiS klarownie też widać, że wzór budżetu prezentowany kilka miesięcy temu był _ taktycznym posunięciem przy grze wyborczej _.

Szydło powiedziała też, że nachodzi ją zakładany wysoki poziom bezrobocia. _ Będzie takie samo jak polski, a może większe _ – mówiła. Według założeń projektu budżetu bezrobocie wreszcie 2012 r. wyniesie dwunastu, 3 proc.

Wiceprezes PiS ma też wątpliwości, czy założony deficyt zostanie utrzymany. Jak mówiła, PiS obawia się, że zaplanowane zyski nie zostaną osiągnięte. A jeśli nie uda się uzyskać założonych dochodów, to – jakim sposobem mówiła a mianowicie albo wyczekuje nas poprawka budżetu, lub kolejne podwyżki.

Deficyt ozywia wątpliwościSzef lokalu SLD Leszek Miller uważa, że zobrazowane przez rząd założenia projektu budżetu w 2012 rok są ambitne, ale frapuje się, lub są ów kredyty realne.

Miller przypomniał dzieki konferencji prasowej w Sejmie, że nadal niedawno minister finansów Jacek Rostowski zapowiadał trzy warianty budżetu dzieki 2012 dwanascie miesiecy, w zależności od założeń wzrostu ekonomicznego. Pierwszy wariant _ umiarkowanego spowolnienia _ w przyszłym roku zakładał wzrost PKB o trzy, 2 proc., drugi wariant _ średniego spowolnienia _ – wzrost PKB na temat 2, piec proc., zas trzeci _ wariant recesyjny _ a mianowicie ze spadkiem PKB o 1 proc.

_ a mianowicie Jak widać rząd wylosował wariant środkowy, który określa deficyt budżetowy na poziomie 35 mld zł, a bezrobocie prawie trzynascie proc. Wydaje sie byc pytanie, lub zejście do poziomu trzydziestu pieciu mld zł jest możliwie? _ – pytał były premier.

Według niego, to pytanie wydaje sie byc o tyle przydatne, że wciaz w ubiegłym roku deficyt finansów ogólnych był w stopniu 111 mld zł, zas także nie wiadomo, jaki będzie deficyt na koniec 2011 r. – _ Niewątpliwie tego typu szybkie schodzenie z deficytu jest zamiarem ambitnym, jakkolwiek zasadnicze zapytanie jest, badz jest to plan realistyczny _ – powiedział Miller.

Kierownik klubu SLD zwrócił także uwagę dzieki słowa przedstawienie premierowe Donalda Tuska, który powiedział m. in., że _ wszyscy ministrowie, także ci, którzy debiutowali w roli dyskutantów morzem projektem rządowym ustawy budżetowej, wykazali się naprawdę nadzwyczajną odpowiedzialnością i powściągliwością _, co – mówił premier – bardzo ułatwiło ministrowi finansów _ ostateczne dopięcie budżetu _.

_ a mianowicie To rzuciło mi się w slepia, bo pamiętam, że w czasach, kiedy ja byłem prezesem Rady Ministrów, dyskusja morzem budżetem była zawsze bardzo żywa, bardzo emocjonalna jak i równiez bardzo ciężka. Być może teraz nie istnieje o jak walczyć, zatem ministrowie nie przejmują się swoją rolą wierząc, że geniusz ministra finansów załatwia wszystkie zmartwienia _ – powiedział Miller.

Ruch Palikota chwali RostowskiegoTo spodziewany wariant – tak wiceprzewodniczący klubu Ruchu Palikota Sławomir Kopyciński komentuje plan budżetu dzieki 2012 dwanascie miesiecy. Jego zdaniem, założenia budżetu są optymistyczne, lecz przy dobrej koniunkturze do osiągnięcia.

_ – Wariant, który został przyjęty przez rząd, był oczywiście wariantem najbardziej spodziewanym przez nas wszelkich. Myślę, że to wydaje sie właściwy wybór, akurat w tym przypadku, pana ministra Rostowskiego jak i równiez pana przedstawienie premierowe _- ocenił projekt Kopyciński. _ – Co do założeń, nie kryjmy tego, że one są bardzo optymistyczne, ale przy dobrej koniunkturze oczywiście do osiągnięcia _ – dodał.

Zdaniem Kopycińskiego, _ największym dziś tematem dla budżetu i gwoli stabilności finansów publicznych pozostanie w dalszym ciągu warsztaty złotówki wobec euro _. _ I tutaj widzę główne zagrożenie dla tegoz budżetu, bowiem warto przypomnieć, że w ciagu 12 miesięcy, według Europejskiego Banku Kierowniczego, wartość złotówki spadła wzgledem euro na temat 45 gr _ a mianowicie powiedział.

_ – W szczegółową analizę przyjdzie oczywiście czas. Być może rozczarowuje brak oszczędności, jeśli chodzi o administrację _ a mianowicie dodał.

Kopyciński pytany był też na temat zapowiedź premiera, który oznajmił, że plan dotyczący polepszenia składki rentowej powinien wejść w życie z dniem 1 02 2012 roku kalendarzowego.

_ – To wydaje sie bardzo złe rozwiązanie – podniesienie składki rentowej na stronie szefowi _ a mianowicie uważa poseł Ruchu Palikota. W swoim opinii, _ uderzy to zwłaszcza po małe i średnie przedsiębiorstwa _ i będzie czynnikiem hamującym postep gospodarczy.