Rząd przedłużył sluzace do końca 2014 r. system wspierania wynalazków w firmach

Category: inne
27 lipca, 2020

*Rząd przedłużył do końca 2014 r. program wspierania innowacji jak i równiez konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw – podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Zwiększył też środki dzieki jego realizację – na temat 7, 75 mln zł. *

Zadaniem programu na rzecz konkurencyjności i nowinek (Program CIP – Competitiveness and Innovation Framework Programme) jest wspieranie innowacyjności (w tym wynalazków ekologicznych), zapewnienie lepszego dostępu do środków finansowych i świadczenie w stopniu regionalnym usług wsparcia dla biznesu. Program ma zachęcać do szerszego i milszego wykorzystania technik informacyjnych jak i równiez komunikacyjnych i wspomagać rozwój społeczeństwa informacyjnego. Promuje również wykorzystanie energii odnawialnej jak i równiez efektywność energetyczną. Jego realizatorem jest Polska Agencja Wzrostu Przedsiębiorczości.

CIR podało, że przedłużenie programu o dwanascie miesiecy wymaga większych środków na jego realizację. W związku z naszym przewidziano zwiększenie kwot o 7, 75 mln zł. W rezultacie, po latach 2008-2014 na udział Polski przy programie zostanie wydane sposród budżetu państwa 64, 65 mln zł.

Środki zostaną przeznaczone m. in. na współfinansowanie działalności polskich ośrodków międzynarodowej internecie Enterprise Europe Network. Sieć Enterprise Europe Network wspiera przedsiębiorstwa zbytnio pośrednictwem ok. 600 punktów kontaktowych. W zakresie sieci tych punktów w Polsce działa dzis 30 ośrodków, zgrupowanych w czterech konsorcjach. Sieć świadczy usługi glównie małym jak i równiez średnim przedsiębiorcom oraz ludziom, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą.

Sposród jej usług mogą też korzystać duże przedsiębiorstwa, instytuty badawcze, uniwersytety, centra technologiczne i biznesowe oraz podmioty działające na rzecz rozwoju wynalazków. Sieć świadczy np. na temat usługi informacyjne i doradcze dotyczące prawa i polityk Unii Europejskiej, usługi z zakresu transferu technologii (audyty technologiczne, a także związane z prowadzeniem działalności gospodarki polski za granicą). Pomaga po znalezieniu partnerów do współpracy gospodarczej i transferu inzynierii. Organizuje firmom wyjazdy na targi współfinansowane przez Komisję Europejską, a także szkolenia, warsztaty i seminaria.

Od momentu początku 2009 r. sluzace do końca 2010 r. sposród usług 30 polskich ośrodków działających w zakresie 4 konsorcjów skorzystało ok. 49 tys. podmiotów, w niniejszym ponad 32, 5 tys. małych jak i równiez średnich firm, 7, dwóch tys. rozpoczynających działalność gospodarczą oraz przeszlo 1 tys. jednostek prawdziwych. W czasach 2011-2012 cyfra odbiorców działań promocyjnych wyniosła prawie dwóch, 7 mln osób, w wydarzeniach rodzimych i gminnych wzięło udział ok. szesnascie, 5 tys. osób, wraz z usług audytu technologicznego i analizy biznesowej skorzystało wiecej niz 800 odbiorców.

W latach 2008-2012 punkty kontaktowe zorganizowały ok. 340 konferencji, seminariów, szkoleń, wizyt studyjnych, warsztatów dotyczących programów szczegółowych Aplikacji CIP, przy których uczestniczyło ponad trzynascie, 6 tys. uczestników. Udzieliły ok. 5, 3 tys. informacji, naradzie i rad oraz ok. 3 tys. informacji sieciowych i mailowych. Ponadto, wraz z instrumentów finansowych Programu CIP skorzystało szesc polskich przedsiebiorstw: trzy banki (BPH SA, PKO SA, Paribas Pula Polska SA), dwa zasoby finansowe poręczeniowe (POLFUND SA jak i równiez Polski Kasa zapomogowa Gwarancyjny Sp. z na temat. o. ) oraz Europejski Fundusz Leasingowy SA. (PAP)

luo/ stk/ mki/ jra/