Rząd: 2, 5 mln zł w przeciwdziałanie A/H1N1

Category: inne
27 lipca, 2020

Rada Ministrów postanowiła przyznać ministrowi stanu zdrowia 2 525 500 zł na dofinansowanie zadań związanych z przeciwdziałaniem pandemii grypy wywołanej wirusem A/H1N1 – podało Srodek Informacyjne Rządu. Premier zapowiedział też, że nie prognozuje obecnie podwyższenia składki zdrowotnej.

Jak poinformowało CIR, rząd licząc się z możliwością postepu liczby zachorowań układu oddechowego w okresie jesienno-zimowym i koniecznością przeprowadzenia badań na obecność wirusa A/H1N1, zgodził się przekazać ministrowi zdrowia pieniądze na tenze cel wraz z ogólnej rezerwy budżetowej. Srodki pieniezne te będą przeznaczone dzieki wykonywanie badań wirusologicznych przy przypadkach podejrzeń zachorowania dzieki choroby wirusowe układu oddechowego w celu identyfikacji osób zakażonych wirusem A/H1N1.

Środki mają zostać wykorzystane na dokupienie potrzebnego sprzętu diagnostyki wirusologicznej i molekularnej dla laboratoriów wirusologicznych wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych w Warszawie, Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu jak i równiez Krakowie.

Od momentu miesięcy w świecie narasta zachorowalność dzieki nową grypę wywołaną naszym wirusem, liczne przypadki zachorowań odnotowano również w Polsce.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep – kompozycja świńskich, czlowieczych i ptasich wirusów grypy. Objawy swiezej grypy są podobne do towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty jak i równiez biegunka.

Wirus nowej grypy dotarł dotychczas do w porzadku. 160 krajów, gdzie zmarło ok. 800 ludzi, jednakze w większości przypadków niemoc przebiega łagodnie i nie wymaga hospitalizacji. W Polsce odnotowano ponad 100 zachorowań.

Światowa Struktura Zdrowia (WHO) przewiduje, że pierwsze dawki szczepionki przeciwko świńskiej grypie powinny być gotowe na rzecz północnej półkuli wczesną jesienią.

Nawiązując sluzace do ogólnego finansowania służby zdrowia premier Donald Tusk powiedział na narady prasowej wedlug posiedzeniu rządu, że składka na zabezpieczenie zdrowotne nie zostanie podniesiona. „Nie przewidujemy w tej chwili działań na rzecz podwyższenia składki zdrowotnej. Chociaż oczywiście jestem w stałym kontakcie i wraz z minister zdrowia, i z szefem NFZ-u i będziemy tę sytuację monitorować” a mianowicie powiedział premier.

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • *Wiadomości sposród kraju jak i równiez ze świata na Twej wlasnej stronie internetowej *