Rynki walutowe czekają na wiadomosci

Category: waluty
27 lipca, 2020

Zeszły tydzień charakteryzował się dużą zmiennością na rynku światowym. Po wybiciu z konsolidacji EUR/USD predko przeskoczyło dzieki poziomy w okolice jednej, 23 i wydawało się, że kosztowna na północ jest otwarta. Radość była zdecydowanie przedwczesna. Po serii mieszanych informacji z amerykańskiej gospodarki wróciliśmy w okolice początku tygodnia. Znacznie gorsza od oczekiwań projekcja PKB (wzrost o 1, 1%, oczekiwano dwa, 8%), obok wciąż rosnącej inflacji, nie zaakceptowac rozwiała nadal do końca niepewności jak zachowa się FED w najbliższym momencie w sprawie stóp procentowych.

ów tydzień anonsuje się równie emocjonująco. Zapoznamy szereg danych empirycznych makroekonomicznych, które mogą naznaczyć trendy na najbliższe miesiące. Zacznijmy od czasu EUR/USD.

W tym miejscu kluczowe będzie posiedzenie FEDu (wtorek) jak i równiez Europejskiego Banku Centralnego(czwartek) co do stóp procentowych. W Stanach wszyscy zgodnie oczekują podwyżki o kolejne 25 pb w kwietnio ( do 4, 5%). Pytanie wylacznie, co w dalszym ciagu? Jeżeli reprezentanci Rezerwy Federalnej zasugerują, że ryzyko inflacyjne cały termin jest duże i nastepne podwyżki są nieuniknione dolar może na dodatek zyskać w wartości. Gest odwrotny dałyby łagodniejsze wypowiedzi przemawiające za zaprzestaniem zacieśniania polityki monetarnej.

W Europie stopy nie maja obowiazek ulec modyfikacji (obecnie dwóch, 25%) mimo wszystko samo jak w przypadku Stanów rynek będzie skupiał się na wypowiedziach po posiedzeniu. Zeszłotygodniowe wypowiedzi szefa EBC Tricheta sugerowały, że Bank sprawi wszystko, zeby powstrzymać wzrost inflacji. Faktycznie, więc propozycje o nadchodzących podwyżkach byłby pozytywne na rzecz wspólnej waluty.

W Polsce również czeka nasza firme posiedzenie Porady. Tutaj mechanizm jest jednak odwrotny. Zmniejszenie stóp procentowych jest już praktycznie wliczony w kursy. Sugestie o dalszych obniżkach w krótkim okresie umocniłby złotego jak i równiez znacznie poprawiły nastroje w dziedzinie obligacji. Wciąż niska inflacja oraz mniej znaczace zeszłotygodniowe wiadomosci o sprzedaży detalicznej przemawiają właśnie zbyt takim scenariuszem.

Jednak cały czas strategia będzie poważnie zniekształcać sytuację. Dalej nie zaakceptowac wiemy lub zostaną rozpisane nowe wybory czy powstanie egzotyczna koalicja? No i jak z budżetem? Rozpisanie oryginalnych wyborów po krótkim terminie na pewno skłoniłoby część inwestorów do tymczasowego wycofania kapitału. Prezydent ma czas az do 14 lutego na podjęcie ostatecznej wyborów. Do tego czasu integracja w rejonach 3, 80-3, 86 wydaje sie najbardziej prawdopodobna, a wypowiedzi czołowych polityków będą decydować bliżej, której granicy się znajdziemy.