Ruszyła rewitalizacja młyna w Żarkach, powstanie tutaj muzeum rzemiosł

Ruszyła rewitalizacja młyna w Żarkach, powstanie tutaj muzeum rzemiosł
Category: inne
27 lipca, 2020

Az do końca października przyszłego r. w zepsutym młynie przy Żarkach (Śląskie) powstanie Muzeum Dawnych Rzemiosł. Koszt rewitalizacji budynku, która właśnie się rozpoczęła, to prawie 4 mln zł. Inwestycja wydaje sie współfinansowana sposród funduszy unijnych.

Informację o rozpoczęciu prac przekazali we wtorek PAP przedstawiciele gminy. Wykonuje je łódzka pracownia naprawy zabytków Nad Łódką. Przedsiebiorstwo została wyłoniona w przetargu, do którego zgłosiło się 10 przedsiebiorstw.

„Budynek pozostanie zagospodarowany na potrzeby muzeum młynarstwa i odmiennych rzemiosł. Żarki od wieków słyną z tradycji komercyjnych, usługowych i rzemieślniczych. Kiedyś w Żarkach było kilka młynów. Wiele zniknęło sposród pejzażu metropolie. Niektóre są w rękach prywatnych. Obiekt przy ul. Ofiar Katynia należy az do gminy Żarki” – powiedział burmistrz metropolie i gminy Żarki Klemens Podlejski.

Dzięki rozpoczętym właśnie pracom zaniedbany dziś gmach z przełomu XIX i XX stulecia ma zostać gruntownie wyremontowany i zyskać nowe procedury – zwlaszcza kulturalne, edukacyjne, turystyczne jak i równiez społeczne. Przy młynie, który ma powierzchnię ponad 560 m kw., zostanie dobudowana klatka schodowa wraz z windą, ocieplone zostaną mury i wyremontowany dach. Grupy remontowe wymienią stolarkę okienną i drzwi, instalację elektryczną oraz założą instalację wodno-kanalizacyjną i teleinformatyczną.

Konserwacji poddane zostaną mlewniki oraz rózne elementy wyposażenia młyna. Pokoje obiektu zostaną zaaranżowane po taki sposób, by mogły spełniać opcje wystawiennicze, edukacyjne i szkoleniowe. Na terenie przyległym zostaną posadzone rośliny i zamontowane czesci małej architektury. Projekt modyfikacji wykonał architekt z Żarek Tomasz Ulman.

Rewitalizacja młyna będzie kosztowała ponad trzy, 9 mln zł jak i równiez jest w 85 proc. współfinansowana poprzez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

„Bez dofinansowania ciezko byłoby mnie uratować ów obiekt. Swoim stan kazdego roku pogarszał się. Zabezpieczaliśmy fita, ale dzieki gruntowany odnowienie bez wsparcia zewnętrznego nie zaakceptowac byłoby nasza firme stać. Dzięki wsparciu powiedzie się uratować cały kompleks wraz z wyposażeniem, wprowadzić nową funkcję sluzace do obiektu poprzemysłowego” – podkreślił burmistrz Podlejski.

Lokalne władze liczą, że po zakończeniu prac kompleks uda się wpisać dzieki listę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podniosłoby to rangę kulturalną i turystyczną kilkutysięcznych Żarek – zaznaczają.

Atutem domu jest jego położenie. Młyn znajduje się przy uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 789, którą przez cały dwanascie miesiecy przemieszczają się wycieczki autokarowe, turyści indywidualni, pielgrzymi podróżujący do Sanktuarium Maryjnego w Leśniowie. Tuz przy muzeum wiedzie droga sluzace do zamków po Mirowie i Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd. (PAP)

kon/ mrt/ mow/