Rusza prywatyzacja poprzez licytacje

Rusza prywatyzacja poprzez licytacje
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

*MSP wystawiło 68 spółek. Dotychczas w tym trybie udało się sprzedać udziały po zaledwie trzy spółkach. *

Wedle nowych przepisów Ministerstwo Skarbu Państwa na aukcje może wystawiać także 100 proc. pakiety dzialaniu czy udziałów. Wcześniej próg ten wynosił 10 procent.

| Co idzie ponizej młotek? |
| — |
| Na liście spółek poswieconych do prywatyzacji poprzez licytacje znajduje się 68 firm, z czego w dwadziescia państwo ma 100 proc. udział. Nieszczesliwie MSP, wraz z listą, nie podaje żadnych danych pienieznych podmiotów, jakie mozliwosci uniemożliwia ocenę kondycji finansowej. Pierwszą spółką licytowaną na nowych regulach będzie wytwórca sprzętu kolejowego, Kol-Tram, należąca do Towarzystwa Ubezpieczeń Silesia. Cena wywoławcza to 80 mln zł, a każda oferta nie może być gorsza niż 1 mln zł więcej. |

KLIKNIJ W PONIŻSZY OBRAZ ŻEBY ZOBACZYĆ PEŁNĄ LISTĘ SPÓŁEK UMIESZCZONYCH DO PRYWATYZACJI POPRZEZ LICYTACJE :

a mianowicie _ Informacje firm nie są dostępne. Rozumiem, że ktoś zainteresowany kupnem, wówczas gdy zgłosi się do licytacji, wtedy gryzie otrzyma. To spory klopot dla nas, bowiem nie możemy określić wcześniej, która spółka radzi osobiscie dobrze, zas która źle _ – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztofek, profesjonalista ekonomiczny sposród PKPP Lewiatan.

– _ Wystarczyłoby kilkanascie podstawowych wskaźników, a już mielibyśmy jakąś konkretną informację _ a mianowicie dodaje.

80 mln zł
tak wiele wynosi cena wywoławcza spółki Kol-Tram, którą można wylicytować dzisiaj

Według rzecznika MSP Macieja Wiewióra takie wiadomosci będą dostępne wraz z ogłaszaniem poszczególnych licytacji, dla osób, które wyrażą zainteresowanie licytacją.

Skoro nie dane finansowe, to może branże, w których działają wystawione spółki, będą dziś zachętą na rzecz potencjalnych inwestorów?

­­- _ W ofercie na pewno brak spółek energetycznych czy sposród branży farmaceutycznej, które schodziłyby jak ciepłe bułeczki­- _mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztofek.

  • Który da więcej za państwową firmę? a mianowicie firmy będą sprzedawane dzieki aukcjach
  • Satalecki: Wszystko pozostaje w bliskim, czyli prywatyzacja po polsku

a mianowicie _ Mamy za to takie branże jakim sposobem tradycyjna branża chemiczna, która według mnie prywatyzowana jest za późno, przemysł odzieżowy – dziś używa się innego modelu biznesowego, w którym wytwórczosc zlecana wydaje sie w większości za granicą – _dodaje.

Według pani a na razie ewentualni inwestorzy _ kupują poniekad rynek, niż spółki. Nie jawi sie byc też tak, że kazde branże są potencjalnie nieatrakcyjne: –Wskazane jest rozważyć branżę cukierniczą lub turystyczną _ – zaleca Małgorzata Starczewska-Krzysztofek.

| W odniesieniu do tej pory zlicytowano? |
| — |
| Od 1990 r. w trybie aukcji MSP sprzedało udziały w tylko 3 spółkach (chodzi o: Zakłady Wykonczeniowe Energetyki Lublin S. Zas., ANDROPOL a mianowicie Elektrociepłownię Sp. z na temat. o. oraz Regionalną Agencję Poszanowania Energii Sp. z o. na temat. w Opolu). Czy to oznacza, że obecnie, w wieku kryzysu, będzie lepiej? |

– _ Nie możemy mówić, że sam pomysł aukcji wydaje sie byc zły. Oczywiście kryzys przeszkadza w sprzedaży udziałów. Porzadnie jednak, że MSP oldschoolowa się wdrażać nowe pomysły na sprzedaż. Nawet jeśli z tychze 68 uda się sprzedać 5, to zawsze to będzie o 5 więcej _- mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztofek.

dwadziescia
w tylu spółkach umieszczonych do licytacji MSP ma 100% udział

– _ Trzeba wziąć pod uwagę, że wcześniej MSP mogło sprzedawać jedynie do dziesieciu proc. swych udziałów w spółkach. Duzej liczby inwestorom nie zaakceptowac opłacało się walczyć o tak male pakiety. W tej chwili sytuacja się zmieniła _- tłumaczy Maciej Wiewiór, rzecznik ministerstwa.

W zdjęciu Aleksander Grad a mianowicie minister Skarbu Państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Wiadomości wraz z kraju i ze świata na Twej stronie internetowej