Rusza Al Jazeera America. Zdobędzie widzów?

Rusza Al Jazeera America. Zdobędzie widzów?
Category: inne
27 lipca, 2020

Programy będą wytwarzane w NA JUKATAN. Twórcy obiecują bezstronne, głębokie dziennikarstwo z reportażami sposród terenu. Zdaniem ekspertów ciekawosc amerykańskiej widowni będzie aczkolwiek nie lada wyzwaniem

_ W NA JUKATAN każdej zagranicznej telewizji wydaje sie się nielatwo przebić, nawet BBC, a co dopiero tv, której kategoria brzmi na rzecz większości Amerykanów obco i dziwnie _ – powiedział ekspert ds. rynku medialnego w AMERYCE Al Tompkins z The Poynter Institute. _ Być może w dużych miejscowosciach się powiedzie, ale w konserwatywnych rejonach wiejskich uzyskanie amerykańskiej widowni będzie bardzo trudne _ – dodał.

Katarska grupa medialna Al-Dżazira od dawna planowała uzyskanie wielkiej widowni w USA. Jej anglojęzyczny kanał Al Jazeera English był dostępny w tylko w kilku miastach NA JUKATAN. Dlatego przy styczniu Al-Dżazira kupiła za około piecset mln USD telewizję Current TV należącą częściowo sluzace do byłego wiceprezydenta Ala Gora i uzyskała w tenze sposób dostęp do jej sieci sprzedazy. Current TV dociera sluzace do kilkudziesięciu milionów Amerykanów.

Decyzja wywołała sporo kontrowersji. Wątpliwości wzbudzał argument, że tv należy az do rządu Kataru, a to zdaniem krytyków oznacza, że musi mieć ukryte plany, i wyklucza niezależność. Nadająca z Bliskiego Wschodu na arabsku Al-Dżazira była definiowana jako antyamerykańska, kiedy na zamachach jedenascie września 2001 roku nadawała przemówienia Osamy bin Ladena i nie zaakceptowac stroniła od czasu krytykowania strategii prezydenta George’a W. Busha i walki w Iraku.

Twórcy oryginalnej telewizji zapewniają, że Al Jazeera America (AJAM) będzie trzymać się z dala od czasu stronniczej strategii, obiecują _ oparte na faktach bezstronne i głębokie dziennikarstwo _. Ma to być _ amerykański kanał z nastawieniem na amerykańską widownię _. Mocną stroną kanału a mianowicie jak zapowiadają twórcy a mianowicie będzie tradycyjna działalność reporterska w rejonie. AJAM ma mieć aż 12 biur w całym kraju. Cos znacznie wiecej anizeli tylko w Swiezym Jorku (tu będzie główna redakcja) i Waszyngtonie, lecz też miejscach, gdzie nie ma innych ogólnokrajowych telewizji, jak np. przy Detroit.

Stacja zatrudniła już 850 osób, ściągając duzej liczby cenionych redaktorów z konkurencyjnych mediów, takich jak Ali Velshi, główny wyslannik CNN ds. gospodarczych, czy Mike Viqueira, były gryzipiórek NBC News, który po AJAM będzie korespondentem przy Białym Budynku. Szefową kanału została Kate O’Brian, była wiceprezes ABECADLO News.

Zdaniem Tompkinsa obawy o stronniczość AJAM są uzasadnione, bowiem katarska grupa medialna pokazała już metrów. in., że jest propalestyńska. _ Jednak wielu ludzi jak stronniczą postrzega też telewizję Fox News, a nawet CNN czy MSNBC. Przejmowałbym się bardziej tymi obawami na temat stronniczość, gdyby na rynku nie zaakceptowac było odmiennych kanałów. Lecz oferta wydaje sie tak bardzo duza, że każdy może wybrać, co chce oglądać, stosownie do swych poglądów _ – powiedział.

Natomiast pomysł z wieloma korespondentami w polsce jest przyjmowany przez ekspertów i samych dziennikarzy sposród wielkim docenieniem. Inne telewizje koncentrują się bowiem w stolicy i Nowym Jorku. AJAM anonsuje też rozbudowaną redakcję dziennikarstwa śledczego. _ To wszytko jest bardzo ambitne, lecz niesłychanie drogie. Znacznie oszczedniej produkuje się debaty po studiu na temat polityce niż 24-godzinny oprogramowanie informacyjny wzmacniany na reportażach _ – przyznaje Tompkins. Za Al-Dżazirą stoją ogromne katarskie pieniądze. _ Chcą być globalnym graczem. Chcą, by Katar był globalnym graczem. Zas jeśli potrzebujesz być dziennikarską potęgą, to musisz zdobyć USA _ – ocenił w rozmowie z _ USA Today _ profesor dziennikarstwa Philip Seib wraz z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Wbrew tych atutów eksperci mają wątpliwości, czy Al Jazeera America zyska wielką widownię, na jaką liczy. Bóg wie, ilu dostawców telewizji kablowej umieści ją w swej ofercie. Rywalizacja jest bardzo duza. _ Firmy kablowe pytają zawsze na temat gwarancje, że kanał będzie oglądany, nim umieszczą fita w ofercie _ a mianowicie mówi Tompkins. Na razie, dzięki zakupowi Current TV, AJAM ma dostęp do 48 mln domach w AMERYCE. Ale 1-a z przedsiebiorstw dystrybucyjnych a mianowicie Time Warner Cable a mianowicie zdjęła AJAM z propozycji natychmiast wedlug przejęciu za posrednictwem nią Current TV.

Poniekad jeśli AJAM uzyska większy dostęp, to nie wiadomo, badz Amerykanie będą ją oglądać. Widz amerykański – tłumaczy Tompkins a mianowicie wybiera poniewaz kanały, które gwarantują mu, że pokazywany w tych propozycji świat będzie podobny dodatkowo, który umie. To totez tak mało jest w telewizji wiadomości zagranicznych.

Były dziennikarz CBS, NBC i Al Jazeera English, David Marash, wskazuje wręcz na _ totalne ignorowanie międzynarodowych wiadomości po amerykańskich telewizjach _. _ W efekcie amerykańscy widzowie nie zaakceptowac mają pojęcia, co świat myśli i dlaczego. To szkodliwe na rzecz skuteczności Ameryki i do niej reputacji w świecie _ – powiedział. Choć osobiscie nie operuje już po Al-Dżazirze, uważa, że kanał jest bardzo potrzebny amerykańskiej widowni.

Po sukces powątpiewa komentatorka _ Huffington Post _ Geri Speiler. Jej zdaniem Al-Dżazira jest _ zbyt niewygodna _ dla amerykańskiej widowni. _ Nie zaakceptowac lubimy niczego, co nie zaakceptowac pokazuje AMERYCE wyłącznie po dobrym świetle. Nie chcemy widzieć tego, jakie mozliwosci naprawdę dzieje się dzieki frontach wojen. Możemy wylacznie słuchać na temat ofiarach, ale nie chcemy ich oglądać. Chcemy tylko słyszeć, jak dobrzy chłopcy (my) wygrywają, natomiast źli (oni) są pokonani _ – tłumaczy Speiler.

W przebiciu się AJAM z pewnością _ pomogłoby jakieś spektakularne wydarzenie, by mogli pokazać, co potrafią _ – powiedział Tompkins. Al-Dżazira w ocenie wielu widzów wyróżniła się na tle innych kanałów informacyjnych obsługą arabskiej wiosny. Jej dziennikarze docierali do miejsc, przy których nie było innych korespondentów, natomiast analizy wydarzeń były głębsze. _ Czekanie na kolejną taką okazję może zabrać lata _ – dodał ekspert.