RP chce uchwały Sejmu ws. tłumacza języka migowego

Category: inne
27 lipca, 2020

# przystaje wypowiedź posła Marka Plury (PO) #

22. 04. Warszawa (PAP) a mianowicie Ruch Palikota chce, zeby Sejm – w drodze uchwały – wyraził wolę utworzenia przez marszałek izby posady tłumacza języka migowego. Tłumaczenie konferencji drukowanych przyczyni się do batalii z dyskryminacją na tle niepełnosprawności – argumentują politycy RP.

Brak stanowiska tłumacza języka migowego po Sejmie wywoluje, że około miliona obywateli pozbawionych zostaje dostępu do bieżących danych przekazywanych zbyt pośrednictwem organizowanych konferencji a mianowicie wskazują politycy RP po uzasadnieniu.

Katalogów zdaniem „utrzymywanie się takowej sytuacji wiedzie jednoznacznie az do dyskryminowania znacznej grupy społeczeństwa ze względu na niepełnosprawność”. Ruch Palikota zwraca uwagę, że w konferencjach prasowych w Sejmie przekazywane są na bieżąco informacje dotyczące nie tylko prac samej izby, ale także działań poszczególnych klubów parlamentarnych.

Konieczne wydaje sie byc zagwarantowanie ludziom niepełnosprawnym dostępu do tychze informacji, da im to możliwość efektywnego życia społecznego – przekonują autorzy propozycji.

RP powołuje się dzieki art. 32 konstytucji mówiący o tym, że: „Nikt nie może być dyskryminowany przy życiu politycznym, społecznym badz gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny” oraz na art. 69, w którym zapisano, że: „osobom niepełnosprawnym władze ogólne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji, przysposobieniu do roboty oraz lacznosci społecznej”.

W zaproponowanym projekcie uchwały a mianowicie ws. zrobienia przez Sejm stanowiska tłumacza języka migowego obsługującego narady prasowe odbywające się na terenie Sejmu – Ruch Palikota domaga się, aby tłumaczone były zarówno konferencje organizowane przez Kancelarię Sejmu, oraz kluby poselskie, koła poselskie oraz grupy posłów.

Wedle autopoprawką złożoną kilka dzionki temu za posrednictwem posłów RP art. 1-wsza uchwały mówi o tym, że „Sejm RP wyraża wolę utworzenia poprzez marszałka Sejmu stanowiska tłumacza języka migowego”. W pierwotnej propozycji artykuł zakładał, że „Sejm RP tworzy nastawienie tłumacza języka migowego”.

Autopoprawka wynika z zaleceń Lokum Analiz Sejmowych oraz członków komisji ustawodawczej i wątpliwości co do pierwotnego brzmienia artykułu zgłoszonych w czasie dyskusji – wyjaśniono w uzasadnieniu sluzace do niej.

„Zastrzeżenia dotyczyły upowaznienia posłów sluzace do tworzenia stanowisk. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi na terenie Kancelarii Sejmu o powołaniu może decydować Marszałek Sejmu w porozumieniu z szefem Kancelarii Sejmu” – podkreślono.

Według autorów pomysłu naklad pieniezny powołania i utrzymywania posady sejmowego tłumacza języka migowego rocznie wynosiłby ok. 70 tys. zł; praca tłumacza miałaby być finansowana z budżetu Sejmu.

W konferencjach prasowych lokalu Ruchu Palikota od maja ubiegłego roku bierze udział tłumaczka języka migowego.

Kierownik sejmowej podkomisji stałej sluzace do spraw osób niepełnosprawnych Marek Plura (PO) ocenił w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że nie jawi sie byc rolą Sejmu tworzenie stanowisk urzędniczych po sejmowej Kancelarii.

Poseł pochwalił Ruch Palikota za to, że niemal w wszystkich konferencjach prasowych politykom tej partii towarzyszą tłumacze języka migowego. Jego zdaniem w zamian powoływać stanowisko tłumacza przy Kancelarii Sejmu kluby parlamentarne mogłyby część pieniędzy, które to dostają od momentu Kancelarii w działalność klubową, przeznaczyć dzieki utrzymanie takiego tłumacza.

Plura zapowiedział, że będzie w ten temat rozmawiać wraz z władzami lokalu PO. (PAP)

sdd/ laz/ hgt/ son/ bk/