Rozdzielenie opcji ministra i prokuratora – do prezydenta

Rozdzielenie opcji ministra i prokuratora – do prezydenta
Category: inne
27 lipca, 2020

# przystaje wypowiedź prezydenta #

28. 08. Warszawa (PAP) – Sluzace do prezydenta trafi nowelizacja ustawy o prokuraturze, rozdzielająca opcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, które były połączone od 1989 r. Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma zapowiedział w piątek, że chce przekonywać Lecha Kaczyńskiego az do słuszności uchwalonej noweli.

Po piątek Sejm głosował ponad poprawkami Senatu do tej ustawy. Przez jednej wraz z przyjętych modyfikacyj, nie od momentu początku 2010 r., ale od 31 marca przyszłego roku ministerstwo i prokuratura miałyby funkcjonować oddzielnie.

„Wiemy, że pan prezydent kilkakrotnie wypowiadał się sceptycznie o tej nowelizacji, ale zgłosiłem mu już swoją gotowość do zebrania, na którym chciałbym przedstawić nasz punkt widzenia jak i równiez rozwiać wątpliwości czy niepokoje pana prezydenta. Naszym zdaniem ów ustawa nie zaakceptowac pozwoli, zeby prokuratura stała się korporacją bardziej klaustrofobiczną niż obecnie” – mówił minister Czuma na konferencji prasowej.

Podkreślił on, że oddzielenie prokuratury od ministerstwa „nie znaczy utraty inspekcji władzy politycznej nad pracą prokuratury”, poniewaz zarówno prezydent, jak i premier oraz minister będą wciąż dysponować instrumentami prawnymi, które pozwolą „poddać kontroli” działalność tej przedsiebiorstw.

Wiadomo, że Lech Kaczyński nie jest zwolennikiem rozdzielenia opcji i może nowelizację zawetować albo skierować do Trybunału Konstytucyjnego. W decyzję posiada 21 dzionki. W piątek podczas wręczania nominacji sędziowskich prezydent powiedział, że to „bardzo złe rozwiązanie”. „Na pewno nie poprawi się działania prokuratorów tym, że minister nie będzie prokuratorem generalnym, będzie wręcz odwrotnie” – ocenił.

Według nowelizacji, która spełnia obietnice wyborcze PO, prokurator generalny będzie od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję, spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Podpowiedz Sądownictwa jak i równiez nowe ciało – Krajowa Rada Prokuratorów.

Kandydatem mógłby być prokurator lub sędzia z przynajmniej 10-letnim stażem pracy. W głosowaniu przepadła poprawka Senatu, by Prokuratorem generalnym mógł zostać doświadczony adwokat, radca prawny badz notariusz.

Nowela zakłada, że prezydent może odwołać prokuratora generalnego poprzednio końcem kadencji, m. in. gdyby został on zmuszony lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne.

Prokuratora generalnego może również odwołać Sejm dzieki wniosek premiera, większością 75% głosów a mianowicie gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby „sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu”.

Nowelizacja przewiduje też likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej.

Funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego zostały połączone po obradach Okrągłego Stołu – wcześniej były one rozdzielone. Strona solidarnościowa widziała w tym szansę na parlamentarną kontrolę prokuratury, która pozostawała wtedy jeszcze w kształcie z czasów PRL. Kolejne lata jak i równiez kolejni ministrowie przyniosły różne doświadczenia w połączeniu naszej instytucji – co wydaje sie europejskim ewenementem.

Minister Czuma mówił, iż celem ustawy jest organizacje sprawnej i apolitycznej służby prokuratorskiej. „Kończą się okresy, gdy polityczne czy partyjne wiatry wiały w stronę prokuratur różnego szczebla – mamy na tek krok dowody” – powiedział.

Także Prokurator Krajowy Edward Zalewski uznał uchwaloną nowelizację za „radosną wiadomość dla prokuratorów, na którą czekali mnóstwo lat”. „Oczywiście ustawa to jedno, a charaktery i kręgosłupy prokuratorów to druga, bardzo ważna sprawa” – podkreślił.

Zauważył poza tym, że ustawa o prokuraturze po raz pierwszy określa tę instytucję jako „organ ochrony prawnej”, o czym wszelcy prokuratorzy musza pamiętać prowadząc śledztwa. „Nie organ śledczy, ani organ bezpieczeństwa, jedynie właśnie opieki prawnej” a mianowicie zaznaczył Zalewski. (PAP)

wkt/ pru/ wkr/ jbr/