Rosyjska system gospodarczy ma kłopoty. Kapitał ucieka z panstwie

Rosyjska system gospodarczy ma kłopoty. Kapitał ucieka z panstwie
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Tylko w tym miesiącu rosyjski bank centralny wydał na obronę rubla 11 mld dol. Efekt jest lichy, bo rosyjska waluta jest jedną wraz z najbardziej osłabiających się w świecie. Od czasu początku r. z tego rynku odpłynęło 45 mld. dol. – wyliczyli analitycy.

Bank inwestycyjny Goldman Bilstein obciął w tym tygodniu prognozę wzrostu gwoli rosyjskiej ekonomii na 2014 r. z 3 do 1 proc. Eksperci nie zaakceptowac mają wątpliwości, że to cena jaką Moskwa płaci za konflikt z Ukrainą o Krym. _ Gospodarka w Rosji może być pod silnym wpływem bieżących napięć politycznych związanych sposród ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie i Krymie _ – wskazali ekonomiści Goldman Bilstein.

Ich zdaniem obniżający się poziom zaufania w stosunku do Rosji, będzie prowadził do zastrzezenia inwestycji jak i równiez dalszego wzrostu odpływu kapitału z owego kraju. Po porównaniu do pierwszego kwartału 2013 r. odpływ tenze wzrósł w początku owego roku o ponad 60 proc.

Prognozy rosyjskiego agencji bankowej inwestycyjnego Renaissance Capital mówią o tym, że w pierwszym kwartale odpływ przekroczy 55 mld dol. i styl ten dzierzy być kontynuowany w pozostalych miesiącach. Gwoli porównania odpływ kapitału wraz z Rosji po całym 2013 r. wyniósł 63 miliardy dol.

Rosyjski bank kierowniczy w odpowiedzi na osłabiającego się rubla podniósł stopy procentowe o 1, piec pkt proc. Wprawdzie dzieki wczorajszym posiedzeniu nie zdecydowano się dzieki zmianę głównej stopy procentowej, ale zostaje ona i tak wysoka, bo wynosi obecnie 7 proc. Dla po porównania w Polsce główna stawka procentowa NBP wynosi dwa, 5 proc. Rosjanie w najbliższym okresie nie mogą się spodziewać obniżenia kosztów kredytów.

Rubel osłabił się w tym roku o 10 proc. w stosunku do dolara. Z informacji Bloomberga wyplywa, że gorzej radziły osobiscie tylko ukraińska hrywna, argentyńskie peso i kazachski tenge. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku, zanim na porzadnie rozpoczął się konflikt wraz z Ukrainą Rosja musiała wydać na obronę swojej waluty 14 miliardów dolarów jak i równiez 1, trzy mld euro. Od początku marca, kiedy prezydent Władimir Putin dostał od Rady Federacji zgodę na użycie sił zbrojnych na Krymie, koszty obrony rubla wyniosły 11 mld dol.

Goldman Sachs okresla, że głównym silnikiem postepu gospodarczego Rosji będzie wywóz towarów, napędzany przez ożywienie po krajach rozwiniętych. Konsumpcja, która była główną siłą napędową tamtejszej gospodarki, osłabnie wraz z względu w spadek płac w sektorze publicznym jak i równiez gorszej sprawy na rynku pracy.

Wczoraj, na dwa dni przed referendum ws. statusu Autonomicznej Republiki Krymu, indeksy rosyjskiej giełdy, zanurkowały sluzace do najniższych poziomów od 2009 r. Inwestorzy wyrażali w ten sposób obawy o konsekwencje głosowania na ukraińskim półwyspie. Państwa zachodnie już powiedziały, że będzie to siano nielegalne i go nie uznają. Co więcej byc moze są kolejne sankcje. Od początku miesiąca rosyjskie indeksy spadły o 16-17 proc.

Agencja Reutera poinformowała, że Unia Europejska przygotowała listę 120-130 wyższych urzędników rosyjskich, na których nałoży sankcje po związku sposród konfliktem krymskim. Ministrowie kwestii zagranicznych UE mają się spotkać w poniedziałek jak i równiez zdecydować o zamrożeniu aktywów i naniesieniu zakazu podróży dla w najwiekszym stopniu zaangażowanych po przejęcie Krymu.

Czytaj więcej w

  • Lub zabraknie nam gazu?
  • Moskwa zamyka banki i sprzedaje walutę
  • Piechociński: To będzie cios gwoli obu witryn www
  • Amerykanie będą eksportować gaz na Ukrainę