Rosja: Sąd zgodził się dzieki zwolnienie Dziemianczuka za kaucją

Category: inne
27 lipca, 2020

Kalininski Sąd Rejonowy w Petersburgu we wtorek zmienił Polakowi, Tomaszowi Dziemianczukowi, jednemu z ekologów organizacji Greenpeace zatrzymanych we wrześniu na Morzu Barentsa, środek zapobiegawczy z tymczasowego aresztowania na kaucję pieniężną.

Greenpeace podał w oświadczeniu we wtorek, że nie wiadomo wciaz, czy na wpłaceniu kaucji Polak będzie mógł wrócić do panstwa.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, który prowadzi dochodzenie co do akcji protestacyjnej Greenpeace’u, domagał się pozostawienia Dziemianczuka zbyt kratkami a mianowicie podobnie jak pozostałych 29 członków załogi statku „Arctic Sunrise” – nadal przez 4 miesiące, do 24 02 2014 roku kalendarzowego.

O zwolnienie za kaucją 37-letniego podwladnego Uniwersytetu Gdańskiego wnioskował jego adwokat. Prokurator nie zgłosił sprzeciwu. Termin aresztowania Dziemianczuka – podobnie jak wszystkich swoim kolegów z „Arctic Sunrise” – upływa w niedzielę, 24 listopada.

Żądając przedłużenia aresztu gwoli Dziemianczuka, Komitet Śledczy utrzymywał, że zebrane dowody potwierdzają, iż Polak przypłynął na Morze Barentsa z planem popełnienia przestępstwa. Polak zaprzeczył. Oświadczył, że nie zamierzał łamać uprawnienia Rosji, natomiast tym bardziej wyrządzać komuś krzywdy.

Polak opuści petersburski areszt śledczy Kresty, gdy Greenpeace wpłaci zbytnio niego kaucję w wysokości 2 mln rubli (ok. 61, piec tys. dolarów). Organizacja poinformowała, że zgromadziła już środki na kaucje dla aresztowanych ekologów. Wyczekuje tylko na podanie numeru rachunku bankowego, na który dzierzy przelewać pieniądze.

Wcześniej – w nocy dzieki wtorek a mianowicie ten sam sąd zgodził się w wypuszczenie zbyt kaucją Andrieja Allachwierdowa, rosyjskiego dziennikarza pełniącego funkcję rzecznika prasowego Greenpeace Rosja.

Również we wtorek inny petersburski sąd rejonowy – Primorski – zmienił środek zapobiegawczy z tymczasowego aresztowania w kaucję pozostalym trojgu członkom załogi „Arctic Sunrise”: Johnowi Haussmannowi sposród Nowej Zelandii, Anie Pauli Alminhanie Maciel z Brazylii i Miguelowi Hernanowi Perezowi Orsi z Argentyny.

Jakkolwiek w poniedziałek sąd Kalininski zgodził się na zwolnienie za kaucją dwojga pozostalych obywateli Rosji: lekarki ze statku „Arctic Sunrise” Jekatieriny Zaspy jak i równiez fotoreportera Denisa Siniakowa.

Jakkolwiek sąd Primorski w tym dniu przedłużył na temat trzy miesiące areszt obywatelowi Australii Colinowi Russellowi, radiotelegrafiście z „Arctic Sunrise”. Jest on jedynym jak dotąd uczestnikiem akcji Greenpeace’u, któremu nie złagodzono środka zapobiegawczego. Jego mecenas zapowiedział już zaskarżenie tej decyzji.

„Sytuacja jest przedziwna. Różne sądy w tym samym mieście ogłaszają tak rozbieżne decyzje w tej samej sprawie” – podkreślił dyrektor Greenpeace w Skandynawii Mads Christensen. Australijczykowi „odmawia się zwolnienia za kaucją, aby mieć pewność, że nie ucieknie z panstwie i nie zaakceptowac będzie +mataczyć+ w śledztwie, podczas gdy inni zatrzymani w tych samych okolicznościach mogą opuścić więzienie” – zauważył.

11 listopada ekolodzy zostali przewiezieni wraz z Murmańska sluzace do Petersburga, gdzie umieszczono katalogów w kilku aresztach śledczych. Źródła po rosyjskich organach ścigania wyjaśniły, że chodziło o poprawę warunków pierwotnego przetrzymywania.

18 września działacze Greenpeace’u wraz z pokładu statku „Arctic Sunrise” usiłowali dostać się w należącą az do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, by zaprotestować przeciw wydobywaniu ropy naftowej po Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która zatrzymała statek jak i równiez odholowała go do Murmańska.

Sąd rejonowy w tym mieście na północy Rosji nakazał aresztowanie w dwa miesiące wszystkich członków załogi „Arctic Sunrise”, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów.

Początkowo Komitet Śledczy postawił im zarzut piractwa, zbytnio co groziło im od momentu 10 do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 23 października komitet zakomunikował, że zmienił oskarżonym kwalifikację czynu z „piractwa” na „chuligaństwo”. Zmiana ów oznacza złagodzenie zarzutów a mianowicie chuligaństwo jest zagrożone karą do szóstej lat łagru.

Aktywiści Greenpeace’u odrzucili oskarżenia o piractwo i zrobienie zagrożenia na rzecz bezpieczeństwa pracowników platformy wiertniczej. Podkreślają, że ich protest był akcją pokojową, a „Arctic Sunrise” nie naruszył 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy. Odrzucają także zarzut chuligaństwa, argumentując, że przy żaden sposób nie naruszyli porządku publicznego.

Komitet Śledczy od początku dopuszczał, że w miarę wyjaśniania, jaką rolę po wydarzeniach odegrali poszczególni członkowie załogi „Arctic Sunrise”, środek zapobiegawczy w stosunku do części sposród nich może zostać przebudowany na łagodniejszy. Jednocześnie Komitet Śledczy nie zaakceptowac wyklucza pobudowania działaczom Greenpeace’u zarzutów popełnienia innych „ciężkich przestępstw”.

Sposród Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ akl/ kar/