Rosja: Polacy przy Irkucku świętują 10. rocznicę konsekracji katedry

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Uroczyste Te Deum zabrzmiało po niedzielę przy irkuckiej katedrze pod wezwaniem Niepokalanego Serca Matki Bożej, gdzie na masowa skale zgromadzeni Ludzie z polski świętowali 10. rocznicę konsekracji świątyni.

W uroczystościach wzięli udział liczni hierarchowie kościelni metrów. in. nuncjusz apostolski przy Rosji arcybiskup Antonio Mennini, a także przebywający z wizytą w Syberii marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Diecezja irkucka wydaje sie byc największą diecezją na świecie pod względem terytorialnym, albowiem jej wielkosc to ponad 10 mln kilometrów kwadratowych, a więc obszar 30 razy większy od terenie Polski. W północy rozciąga się od Czukotki, dzieki wschodzie obejmuje Kołymę i Magadan i dociera do Władywostoku. Dzieki południu zahacza z Mongolią i Chinami. Na zachodzie jej granicę wyznacza Krasnojarsk.

Pracuje po niej obecnie 45 księży i 68 sióstr zakonnych, którzy przyjechali na Syberię niemal z całego świata. Są tu kapłani metrów. in. wraz z Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Korei Południowej, Indii, Słowacji jak i równiez Polski.

Jak powiedział PAP ordynariusz diecezji biskup Cyryl Klimowicz, robota duszpasterska w tak wielkim obszarze to „ogromna odpowiedzialność, którą człowiek nie sluzace do końca osobiscie uświadamia”.

„Parafian w diecezji irkuckiej podaje się, że jest około 50 tysięcy. Ta ilosc nie jest sluzace do końca wlasciwa, bowiem migracja ludności za zakupach grupowych terytorium jest ogromna. Roboty duszpasterskiej posiadamy bardzo dużo, a nasza firme kapłanów wydaje sie nie za wiele. (… ) To jest duza odpowiedzialność, którą człowiek dopiero po jakimś czasie dostrzega, ale poniewaz Pan Bóg ją daje to nalezy brać” a mianowicie powiedział biskup Klimowicz.

W jego opinii, wierzących osób na Syberii nie można porównać z katolikami mieszkającymi w Europie, gdzie pełnią oni często ważne funkcje społeczne. „U nas w parafiach często powinnismy pomagać materialnie tym osobom i troszczyć się o nich. Mają oni dużo swoich problemów, często nie mogą znaleźć pracy badz znajdują się w innych trudnych momentach. Z pomocą Bożą często jednak zdarza im się wyjść w prostą” – zaznaczył.

Największym problemem w diecezji a mianowicie jak podkreślił biskup Klimowicz – wydaje sie byc mała liczba duchowieństwa. „Księży i sióstr zakonnych nie wystarcza. W charakterze ordynariusz nie zaakceptowac mam żadnego własnego kapłana, co wydaje sie także ewenementem na skalę światową. Kazdy duszpasterze pracują na kontraktach, co sprawia sporo problemów” – powiedział.

Innym utrudnieniem w pracy duszpasterskiej jest bardzo duża różnorodność narodowa i kulturalna parafian.

„Nie jedynie w parafii w Irkucku, ale w każdej parafii na Syberii są wierzący, którzy mają różne korzenie: niemieckie, lokalne, białoruskie, rosyjskie itd. Samodzielnie obwód irkucki liczy przeszlo 120 narodowości, więc różnego rodzaju wyznań jest tu bardzo dużo” – podkreślił biskup Klimowicz.

Zaznaczył jednakze, że pomimo tych wszystkich przeciwności dzieki każdym etapie w pracy duszpasterskiej odczuwa wraz z pozostałymi kapłanami „nieustanną Bożą pomoc”. „Jeżeli pracuje się z błogosławieństwem Bożym to Bóg błogosławi. Szczerze mówiąc to na ludzku człowiek nic nie zaakceptowac może zrobić. Bóg za kazdym razem pomaga” – zaznaczył ordynariusz.

Na niedzielną uroczystość przyjechali wierni z miejscowości położonych nawet dziesiec tys. kilometrów od Irkucka. Bardzo na masowa skale w katedrze zebrali się polscy parafianie, dla których ta rocznica jest duzym świętem jak i równiez powodem do radości.

„Cieszymy się z tego, że mamy przy Irkucku wlasny kościół jak i równiez dziękujemy Bogu za ów dar, gdyż doskonale pamiętamy, jak za posrednictwem wiele czasów musieliśmy spotykać się na mszę świętą tylko wedlug domach” a mianowicie powiedziała PAP jedna wraz z parafianek.

Podkreśliła, że przy katedrze można spotkać cos znacznie wiecej anizeli tylko Polaków, lecz także Rosjan, Białorusinów, badz Ukraińców. „W naszej parafii wszyscy doskonale ze sobą żyjemy, wyjawszy względu w pochodzenie, choć sporo osób tutaj przyznaje się do polskich korzeni. Tutaj każdy Polak wydaje sie bardzo mile widziany i przyjmowany. Chcę to wyraźnie podkreślić, gdyż w Polsce często się myśli, że wydaje sie byc przeciwnie” – zaznaczyła.

Po 1991 roku w wyniku zaistniałych zmian po Rosji nastąpiło oficjalne ustanowienie odrodzonej parafii rzymskokatolickiej przy Irkucku. Wiosną 1998 r. Irkuck stał się stolicą biskupa pomocniczego Administratury Apostolskiej Syberii Wschodniej. W 2002 roku Jan Paweł II podniósł ją do rangi samodzielnej diecezji.

Wraz z rozrastaniem się społeczności katolickiej przy Irkucku, istniejąca świątynia stała się zbyt mała w stosunku do potrzeb. Po 1999 roku przystąpiono sluzace do budowy kościoła katedralnego. W ciągu r. wzniesiono pomnikowy budynek katedry pod wezwaniem Niepokalanego Serduszka Maryi, wskutek czego Irkuck stał się pierwszym miastem syberyjskim, w którym oprócz kościoła parafialnego powstała jeszcze jedna świątynia i to o charakterze diecezjalnym.

Projektantem katedry był architekt z Białegostoku Andrzej Chwalibóg. Współpracowali wraz z nim architekci z Irkucka Oleg Produłoj i Władimir Stegajło. Głównym konstruktorem była Lidia Niestierowa. Autorem projektów głównego ołtarza oraz kaplic był polski artysta, prof. Wincenty Kućma z Krakowa. Budowę katedry wykonywały miejscowe przedsiębiorstwa. Poswiecenie katedry nastąpiła 8 września 2000 r..

Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ ap/