Rosja: Lekarze wraz z sprawy Magnitskiego zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

Rosja: Lekarze wraz z sprawy Magnitskiego zostaną pociągnięci do odpowiedzialności
Category: inne
27 lipca, 2020

# niezależny raport ws. Magnitskiego bedzie przekazany prezydentowi, background #

04. 07. Moskwa (PAP) a mianowicie Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zamierza pociąnąć do odpowiedzialności karnej personel medyczny szpitala więziennego po Moskwie, przy którym zmarł Siergiej Magnitski, prawnik zaangażowany w walkę z korupcją.

Poinformował na temat w poniedziałek rzecznik Komitetu Śledczego FR Władimir Markin. Zaznaczył, że do periodu przedstawienia zarzutów nazwiska watpliwych nie zostaną podane sluzace do publicznej wiadomości.

Markin przekazał, iż w ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej Magnitskiemu, prawnikowi funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management (HCM), nie zaakceptowac udzielono należytej pomocy leczniczej podczas pobytu w areszcie śledczym, co skutkowało tym, że nie zaakceptowac wykryto obok niego we właściwym czasie chorób chronicznych, na które cierpiał, zas w konsekwencji – nie podjęto leczenia.

Rzecznik Komitetu Śledczego FR podał, że eksperci dopatrzyli się również uchybień przy udzielaniu Magnitskiemu obslugi medycznej 16 listopada 2009 roku, wówczas gdy stan jego zdrowia gwałtownie się pogorszył.

Markin zakomunikował, że przyczyną śmierci prawnika było „połączenie dwóch chorób: wtórnej dysmetabolicznej kardiomiopatii w porównaniu do cukrzycy jak i równiez chronicznej żółtaczki”.

37-letni Magnitski zmarł szesnascie listopada 2009 roku wedlug prawie rocznym pobycie w więzieniu dzieki Butyrkach. Swoim obrońcom powiedziano, że przyczyną zgonu była przepuklina przewodu pokarmowego. Podczas gdy zarówno te banki, jak i osobiscie Magnitski kilkakrotnie składali wcześniej skargi, że odmawia się leczenia go na zapalenie trzustki, którego się nabawił po zatrzymaniu w 2004 roku. Poprzednio aresztowaniem prawnik nie narzekał na zdrowie.

Magnitskiego zatrzymano pod zarzutem oszustw podatkowych w ramach śledztwa przeciwko Hermitage Capital Management, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji. Szefowi funduszu Williamowi Browderowi, który piętnował korupcję przy dużych przedsiebiorstwach rosyjskich, w 2005 roku kalendarzowego zakazano wjazdu do Rosji, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego. W zeszłym miesiącu zakaz ten cofnięto.

W 2008 roku przeprowadzono rewizję przy biurze Hermitage i – jak twierdzi fundusz a mianowicie wykorzystano skonfiskowane wówczas papiery do przejęcia spółek, wraz z którymi współpracował Hermitage. Danego Magnitskiego aresztowano wkrótce na tym, kiedy podczas przesłuchania wskazał urzędników zamieszanych po przejęcia spółek. Prawnik oskarżył ich na temat zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.

W listopadzie 2010 roku kalendarzowego ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych Rosji Aleksiej Aniczin wręczył odznaczenia resortowe grupie funkcjonariuszy związanych ze sprawą Magnitskiego. Część wyróżnionych otrzymała odznaki „Najlepszy śledczy” i „Honorowy pracownik MSW Rosji”, pozostali – dyplomy ze słowami wdzięczności.

Odznaczeni figurują w liście pracownik władz Rosji, w stosunku do których kilka krajów, w tym USA, Kanada jak i równiez Wielka Brytania, rozważa zapoczatkowanie sankcji wizowych, a nawet pienieznych. Jest w serwisie także osobiscie Aniczin, poufaly współpracownik przedstawienie premierowe Władimira Putina.

Listę tych urzędników przygotował amerykański senator Benjamin Cardin. Oprócz oficerów MSW znajdują się w serwisie również posrednicy Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Prokuratury Generalnej, Federalnej Służby Więziennej i Federalnej Służby Podatkowej.

Złożony w Kongresie USA przez Cardina i członka Izby Reprezentantów Jamesa McGoverna projekt ustawy przewiduje cos wiecej niz wprowadzenie zakazu wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych dla 60 przedstawicieli władz Rosji, ale także zamrożenie lub zabronienie im wszelakich operacji sposród nieruchomościami jak i równiez inwestycjami finansowymi.

O zakaz wydawania wiz urzędnikom z Rosji, związanym ze śmiercią prawnika Hermitage Capital Management, do władz USA i krajów Unii Europejskiej w sierpniu 2010 r. zaapelowali rosyjscy obrońcy praw człowieka.

W ubiegłym miesiącu prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odwołał Aniczina. We wtorek działająca przy prezydencie Podpowiedz ds. wzrostu społeczeństwa obywatelskiego i norm człowieka zaprezentuje mu niezależny raport co do śmierci Magnitskiego.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/