Rosja: Gazety o planowanym rozmieszczeniu rakiet SM-3 w naszym kraju

Category: inne
27 lipca, 2020

Nasz kraj zgodziła się na przyjęcie na wlasnym terytorium elementów nowego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej – podkreśla w piątek „Niezawisimaja Gazieta”, komentując środową wizytę wiceprezydenta AMERYCE Joe Bidena w Warszawie.

„Analitycy zwracają uwagę, że amerykański gość dość łatwo uzyskał od czasu polskiego przedstawienie premierowe Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego obietnice przyjęcia elementów nieznanego systemu defensywy przeciwrakietowej USA” – pisze moskiewski gazeta.

„Niezawisimaja Gazieta” podaje, że „rakiety SM-3 +Standard+, przeznaczone do zwalczania wrogich rakiet średniego i krótszego zasięgu, mogą pojawić się w naszym kraju w 2018 roku”.

„W wypadku ratyfikacji przez lokalny parlament odpowiednich porozumień z USA rakiety zostaną wieszane w identycznej bazie po Redzikowie, dzieki północy Naszego kraju, która wedlug planami byłego prezydenta George’a W. Busha miała przyjąć 10 amerykańskich antyrakiet GBI odpalanych wraz z silosów” – przekazuje kurier.

„Niezawisimaja Gazieta” odnotowuje także wypowiedź byłego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Victora Ashe’a, który zauważył, że „dla Polski przeslanie ma nie typ tarczy antyrakietowej NA JUKATAN, lecz fakt, iż wraz z nią na krajowej ziemi pojawią się amerykańscy wojskowi”.

Dziennik cytuje również byłego szefa Sztabu Głównego Rosyjskich Strategicznych Wojsk Rakietowych, generała Wiktora Jesina, którego zdaniem odzew Moskwy na plany ulokowania w Polsce rakiet SM-3 musi być spokojna. Jesin zaznaczył, że rakiety te pod względem charakterystyk ustępują rakietom GBI. Owe ostatnie – wyjaśnił – zagrażały międzykontynentalnym rakietom balistycznym Rosji.

Gadki Bidena z polskimi przywódcami komentuje też rządowa „Rossijskaja Gazieta”, po której weryfikacji „(prezydent Barack) Obama zrozumiał, iż sposród silosami rakietowymi w Polsce administracja (George’a Przy. ) Busha wyraźnie przegięła”. „W imię poprawy zaleznosci z Rosją z tejze wyjątkowo wybuchowej koncepcji powinno sie było zrezygnować” – podkreśla dziennik.

„Rossijskaja Gazieta” melduje, że „w polskiej metropolii amerykańska osobistość nr 2 obwieściła na temat +znaczącym przełomie+ i dodała, iż nie zna +żadnego nierozwiązywalnego problemu+, mogącego przeszkodzić budowie ukladu obrony przeciwrakietowej”.

Dziennik zauważa, że choć nie ma już mowy na temat budowie rakietowych silosów w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji, to jednak nasuwa się watpliwosc, po co Naszym kraju potrzebne są amerykańskie SM-3?

„Pentagon niezmiennie utrzymuje, że jest to część ogólnoeuropejskiej defensywy przed potencjalnym irańskim zagrożeniem rakietowym” a mianowicie pisze „Rossijskaja Gazieta”, po czym pokazuje, że rakiety średniego jak i równiez krótkiego zasięgu z Iranu do Naszego kraju nie dolecą. „Nawet jeśli nad Morzem baltyckim Czarnym złapią silny sprzyjający wiatr” – dodaje rządowy dziennik. (PAP)

mal/ ro/