Rosja: Ławrow: Zniesienie przez Rosję kary śmierci kwestią czasu

Category: rózne
27 lipca, 2020

(informacja o zebraniu Putina z van der Lindenem)

29. 5. Moskwa (PAP) – Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapewnił w poniedziałek, że zniesienie przez Rosję kary śmierci jest tylko kwestią czasu. Sprzeciwił się jednocześnie przyjmowaniu przez Radę Europy „linii postępowania UE” wobec Białorusi.

W poniedziałek w Moskwie odbyła się sesja Lokum i Stałej Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Rosja od 19 maja wedlug raz 1-wszy w relacji przewodniczy Radzie Europy.

Otwierając obrady, przewodniczący Zgromadzenia Rene van der Linden podkreślił, że Rosja „powinna wykorzystać tę szansę do wzmocnienia swej pozycji w Europie, co nakłada na nią jednak cały szereg zobowiązań, między innymi wspierania demokratycznych sił na Białorusi”.

Wyraził też przekonanie, że Rosja spełni swoje zobowiązania wobec Rady Europy i ratyfikuje konwencję o zniesieniu stosowania sankcje śmierci (nie zrobiła tegoz jako wyjatkowa z państw RE – PAP).

Ławrow oświadczył, że Rosja nie odmawia zniesienia kary śmierci, ale nie zaakceptowac może nie zaakceptowac brać pod uwagę własnej opinii ogólnej. Zapewnił, że fakt, iż Rosja do tego czasu nie ratyfikowała konwencji, nie zaakceptowac wynika wraz z braku decyzji politycznej, i jest to „kwestia czasu”.

Wedlug szefa rosyjskiej dyplomacji, Unia Europejska narzuca Radzie Europy swoją linię postępowania wobec Białorusi. „Nie mogę zgodzić się z poglądem, że Białoruś sama się odizolowała i że stanowi bodaj największe zagrożenie gwoli bezpieczeństwa Europy” – oświadczył.

Podkreślił, że jest zbyt tym, by przedstawiciele Białorusi byli zapraszani na posiedzenia „roboczych struktur” Rady Europy. „Ale ponieważ przewodniczący parlamentu Białorusi wydaje sie na listach UE (osób, którym zakazano wstępu w obrebie UE -PAP), Rada Swiata nie może tego uczynić” – dodał.

Ławrow oświadczył, że Rosja, USA, Ogromna Brytania, Republika francuska, Niemcy jak i równiez Chiny są gotowe zagwarantować Iranowi upowaznienie do rozwijania pokojowego aplikacji jądrowego, jeśli Iran ustosunkuje się do zastrzeżeń Międzynarodowej Agencji Sily Atomowej.

Przestrzegł też poprzednio izolowaniem palestyńskiego Hamasu, gdyż „dialog dotyczący problemów bliskowschodnich nie może być prowadzony przy izolowaniu sił, które doszły do władzy demokratyczną drogą”. Według niego, riposta dialogu znaczy ograniczenie możliwości wpływania dzieki Hamas, „co bardzo zwiększa jego popularność w świecie arabskim”.

Ławrow zaznaczył, że Rosja uznaje wyniki referendum, w którym mieszkańcy Czarnogóry opowiedzieli się za niezależnością, podkreślił aczkolwiek, że decyzję tę należy realizować powoli, „żeby nie zaakceptowac zaszkodzić wielowiekowym więzom, istniejącym w różnych dziedzinach między narodami serbskim i czarnogórskim”.

Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył też, że władze Rosji są bardzo zaniepokojone przejawami ksenofobii we własnym kraju, i zapewnił, że będą podejmować działania, by sposród nią walczyć.

W sesji Biura i Stałej Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Swiata wziął również udział przewodniczący Dumy Borys Gryzłow. Nawiązując do przejęcia przez Rosję przewodnictwa po Radzie Swiata, oświadczył, że jego kraj główny cel tej strukturze upatruje w „budowaniu Europy bez miarki podziału”.

Wyraził głębokie zaniepokojenie „upolitycznionym” charakterem niektórych wyroków Europejskiego Trybunału Praw człowieka w Strasburgu i „poważnymi naruszeniami praw człowieka jak i równiez mniejszości narodowych w niektórych krajach należących do Porady Europy, a przede wszystkim po państwach bałtyckich”.

Zaapelował też do państw zasiadających w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE o wsparcie rosyjskiej inicjatywy w sprawie opracowania w zakresie Rady Swiata europejskiej konwencji o standardach wyborów.

Wraz z okazji obrad prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z van der Lindenem, zapewniając jego o decyzji Rosji stopniowego rozwijania współpracy ze Zgromadzeniem. Van der Linden powiedział, że będzie dążył sluzace do umocnienia tej współpracy jak i równiez stworzenia we wzajemnych stosunkach atmosfery powierzenia.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ ro/