Ropociąg Odessa-Brody. Jest szansa na rozbudowę

Ropociąg Odessa-Brody. Jest szansa na rozbudowę
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Decyzja Komisji Europejskiej o zaliczeniu ropociągu Odessa-Brody do centralnych projektów infrastrukturalnych pozwoli przedłużyć tę magistralę do polskiego Adamowa. Klopotem jest wylacznie brak slonecznego stanowiska Lokalny – pisze gazeta Kommiersant-Ukraina.

Realizacja planu umożliwi połączenie istniejącego w Ukrainie rurociągu Odessa-Brody sposród polskim ukladem przesyłowym i rozpoczęcie dostaw kaspijskiej ropy naftowej az do państw Swiata Wschodniej a mianowicie zauważa dziennik we wtorek.

_ Kommiersant _ wyjaśnia, że zamieszczona wczoraj ewidencja 250 kluczowych projektów infrastrukturalnych otwiera przyspieszoną ścieżkę licencjonowania oraz przynosi dostęp az do wsparcia finansowego, w ramach którego dla transeuropejskich struktur energetycznych w czasach 2014-20 wydzielono prawie szesc mld ó.

Gazeta przypomina jednocześnie, że we wrześniu polskie władze przesunęły środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura jak i równiez Środowisko 2007-2013, przeznaczone początkowo na budowę ukraińsko-polskiego ropociągu Brody-Płock, na inne plany.

W ocenie ukraińskiego operatora rurociągów naftowych Ukrtransnafta połączenie ropociągu Odessa-Brody z Polską może doprowadzić do podwojenia tłoczenia ropy naftowej przez terytorium Ukrainy. Obecnie Odessa-Brody wykorzystywany wydaje sie byc w ramach tak zwanym. rewersu jak i równiez przesyła surowiec pochodzący sposród rafinerii rosyjskich w kierunku Odessy, a więc odwrotnie, niż pierwotnie planowano.

_ – Rosjanie nie zaakceptowac stymulują eksportu ropy naftowej, a jedynie gotowych produktów naftowych (… ), totez Polska mogłaby się zabezpieczyć i dobudować rurociąg, zeby uzyskać przy ten sposób alternatywne źródło dostaw materialu dla swoich rafinerii _ – powiedział cytowany przez _ Kommiersant-Ukraina _ analityk firmy konsultingowej Upeco Ołeksandr Cyrenko.

Projekt przedłużenia ukraińskiego rurociągu Odessa-Brody z Brodów do Płocka jest testowany od kliku lat. Jesliby powstał, umożliwiłby dostawy ropy z rejonu Morza Kaspijskiego do Polski i Swiata Zachodniej. Trasa dostaw biegłaby z Azerbejdżanu do Gruzji istniejącym rurociągiem, następnie ropa trafiałaby na statki jak i równiez byłaby przewożona przez Zatrzesienie Czarne sluzace do terminalu przy rejonie Odessy, po czym zatłaczana sluzace do rurociągu ku Polski.

Zbytnio przygotowanie lokaty od strony www formalnej jak i równiez następnie jej realizację wspólgra spółka Sarmatia, której udziałowcami są: naszego kraju operator ropociągów i rurociągów paliwowych PERN _ Przyjaźń _ oraz ukraińska Ukrtransnafta, azerski koncern SOCAR, natomiast także Gruzińska Korporacja Naftowo-Gazowa i litewska Klaipedos Nafta. Dotychczas jednakze nie zapadła decyzja inwestycyjna.

Wstępnie planowano, że rurociąg transportować będzie co najmniej dziesiec mln ton ropy na rok.

Czytaj więcej w

  • Porzadne reakcje dzieki decyzję KE ws. umowy stowarzyszeniowej
  • Spadają ceny ropy na giełdzie w AMERYCE
  • 6 godzin również na temat OZE
  • Padł historyczny rekord na Ukrainie