Rogalski: kto się kogo leka?

Rogalski: kto się kogo leka?
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

NA JUKATAN / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Chiny zapowiedziały wczoraj pakiet kontr-działań wobec niedawnych posunięć AMERYCE ws. ceł. Od 1 czerwca w życie mają wejść wyższe stawki celne (25 proc. ) na blisko 3000 produktów z USA na temat wartości 60 mld USD, chociaż możliwe będą wyłączenia dla części z nich na sezon do roku kalendarzowego. Jednocześnie pojawiły się spekulacje, że Pekin przygotowuje poważniejsze retorsje pod postacia wstrzymania zakupów produktów rolnych i energetycznych z NA JUKATAN, wprowadzenia utrudnień dla amerykańskich firm oferujących usługi, czy wreszcie rozważenie wstrzymania zakupów amerykańskich obligacji skarbowych.

Ponizsza ostatnia sprawa jest podobno dyskutowana sposród kręgami akademickimi). Plotki te nie zostały wyraźnie zdementowane. Wieczorem agencje zacytowały wypowiedź Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina, który po wywiadzie dla CNBC stwierdził, że negocjacje z Chińczykami nie zostały zerwane (chociaż nie zaplanowano dat nastepnych spotkań), i samego Donalda Trumpa, który podobno „ma przeczucie”, że uda się zawrzeć deal w ciągu 3-4 tygodni – potwierdził on wolę spotkania się z Xi Jinpingiem w czasie szczytu G20 w dniach 28-29 czerwca, a postanowienie ws. nałożenia maksymalnych ceł na pozostałe produkty sposród Chin na temat wartości 325 mld USD nie została jeszcze podjęta – tzw. publiczne konsultacje w naszej sprawie zaplanowano dopiero w 17 czerwca.

USA / FED: Richard Clarida przyznał wczoraj, że inflacja pozostaje wokół zamysle 2 proc., a Robert Kaplan dał do pojecia, że nogi procentowe są obecnie dzieki właściwym szczeblu. Z kolei Eric Rosengren stwierdził, że nie zaakceptowac obawia się, aby ostatnie zamieszanie wokół relacji USA-Chiny wpłynęło dzieki postawę FED, która wydaje sie „wyczekująca”.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Opublikowany w poniedziałek sondaż Yougov pokazał, że poparcie na rzecz torysów spadło do nadzwyczajnie niskich dziesieciu proc. i są te banki dopiero na 5 miejscu w wyścigu do Parlamentu Europejskiego za Liberalnymi Demokratami i Zielonymi, którzy zazwyczaj mieli rzadkie poparcie. Na pierwszym obszarze z wynikiem 34 proc. plasuje się Brexit Party. To nasiliło wewnętrzną presję ze strony www członków Partii Konserwatywnej, zeby zerwała ponadpartyjne rozmowy ws. Brexitu sposród laburzystami, które mogą w jeszcze wiekszym stopniu podzielić partię. W efekcie powróciły spekulacje nt. ponownego przeprowadzenia głosowań morzem poszczególnymi pomysłami na Brexit w Izbie Gmin (The Telegraph).

WIELKA BRYTANIA / DANE: Stawka bezrobocia wyniosła w marcu 3, 12 proc. (szacowano 3, dziewiec proc. ), a ilosc wniosków od momentu bezrobotnych w kwietniu spadła do dwudziestu czterech, 7 tys. z 28, 3 tys. wcześniej. Dynamika płac wskazała natomiast postep rzędu 3, 2 proc. (szacowano trzy, 4 proc. ), zas bez bonusów 3, trzy proc. (jak oczekiwano).

SZWECJA/ DANE: Inflacja CPI w kwietniu wyniosła 2, 1-wsza proc. r/r wobec 1, 9 proc. r/r przy marcu, natomiast bazowa CPIF powróciła az do 2, 0 proc. r/r. Decydenci po Riksbanku przyjęli te dane z zadowoleniem.

Opinia: Jak tak naprawdę zrobią Chińczycy do końca nie znamy, ale wczoraj nieco postraszyli rynki. Oczywiście nie idzie tu wyższe cła w amerykańskie wyroby, a w wyzszym stopniu plotki na temat. utrudniania działalności usługowej, czy wreszcie wstrzymania się wraz z zakupami amerykańskich obligacji a mianowicie to już inna liga w postaci zakłócania tzw. łańcucha dostaw, sluzace do której to definicji można zaliczyć też wątek amerykańskich treasuries. Jeżeli jeden wraz z największych graczy zacznie bojkot, to watpliwosc co zrobią inni, natomiast przede wszystkim jak zareaguje na tek krok w długim okresie rynek (oczekiwanie w wyższe premie to rozwój rentowności obligacji).

Wczoraj jeden z członków FED (Rosengren) stwierdził, że nie boi się, zeby amerykańsko-chińskie zamieszanie wpłynęło dzieki postawę FED – po zeszłym tygodniu Bostic sposród Atlanty sugerował jednak, że nie jest pewny na jak wiele wyższe cła nie zostaną przerzucone na konsumentów. Niektórzy, w tym także otoczenie Trumpa próbuje twierdzić, że wyższe cła to teraz klopot Chin, które dotują produkcję, a za kazdym razem pozostają alternatywy, jak chociażby Wietnam. Tyle, że pies z kulawa noga nie przerzuci w ciągu kilku tygodni fabryk sluzace do Wietnamu a mianowicie to wymaga kilkunastu miesięcy, chociaż rzeczywiscie – może to rodzić pewną presję, chyba, że Pekin posiada jakieś skladniki nacisku dzieki Hanoi.

Reasumując – dolar wyszedł z wczorajszej bitwy zwycięsko, chociaż rentowności amerykańskich obligacji dalej spadały. Zapytanie na ile wpływ na tek krok miał bardziej koncyliacyjny dzwiek ze witryny USA – słowa Mnuchina, czy też samego Trumpa, które można streścić przy jednym zdaniu – pragniemy dalej rozmawiać i liczymy na to, że się dogadamy w ciągu najbliższych tygodni. Próbuje grać się wątkiem szczytu G-20, który wydaje sie byc zaplanowany w 28-29 czerwca. Trudno jednakze ocenić, czy Xi Jinping spotka się z Trumpem i czy to coś wniesie… Większy optymizm mogłaby wnieść dane o okreslonych datach pozostalych spotkań negocjatorów w Pekinie i Waszyngtonie, które teoretycznie mogłyby przygotować grunt ponizej szczyt prezydentów. Na razie zero takiego nie istnieje.

Dzisiaj rynki grają, wiec na to, że USA może też zależeć na dogadaniu się wraz z Chinami (wcześniej retoryka otoczenia Trumpa była bardziej agresywna), ale może to nic nie oznaczać. Być może taki gest Białego Mieszkaniu wynika w wyzszym stopniu z trwogi, że przepychanki USA-Chiny wywołają nadmierną panikę na rynkach finansowych. Jednak skoro faktycznie, to nie oznacza mezczyzna nic.
Będący świetnym miernikiem nastrojów amerykańsko-chińskich kurs USDCNH pnie się bez ustanku do góry, a adiustacji są dość płytkie – dobry przykład tego mieliśmy dzisiaj. Chińczycy utrzymują wokół siebie pewną aurę tajemniczości, w efekcie czego rynek wciaz obawia się, czy nie zaakceptowac zdecydują się jednak wykorzystać kursu juana w wojnie handlowej (chociaż tutaj bardziej wierzyłbym Chińczykom, którzy twierdzą, że tak nie zrobią).

Na układzie koszyka dolara FUSD wczorajsze naruszenie kluczowego wsparcia przy 96, 85 pkt. było krótkie i płytkie, zas późniejsze refleks mocniejsze, w efekcie mamy świecę doji jak i równiez sygnał, że popyt w dolarze jakoś kontroluje sytuację. Zobaczymy, jakim sposobem będzie to wyglądać w kolejnych dobach.

Z walut europejskich więcej czasu powinno sie poświęcić funtowi. Dni Theresy May wydają się być policzone na tym, jakim sposobem sondaż YouGov pokazał, że poparcie dla torysów spadło do nadzwyczajnie niskich dziesiec proc. Okazje na uklad z laburzystami ws. Brexitu są nikłe, a obraz politycznego chaosu po wyborach do Parlamentu Europejskiego (zmiana przywództwa przy Partii Konserwatywnej) może sprawić, że zbyt chwilę zbyt nie będzie pewien, lub aby nie zaakceptowac okaże się, że wyraz wyznaczony poprzez UE (koniec października) dzieki Brexit, nie będzie zbyt krótki. To negatywnie ciąży funtowi.

Masz newsa, zdjęcie albo filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy