Republika federalna niemiec: Ułożono już 900 km pierwszej nitki Gazociągu Północnego

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Konsorcjum Nord Stream, które tworzy Gazociąg Północny pod Morzem baltyckim Bałtyckim, poinformowało w czwartek, że dotychczas ułożono w sumie 900 kilometrów – czyli trzy 4 planowanej długości – czolowej nitki owego rurociągu.

Według komunikatu konsorcjum realizacja inwestycji zachodzi zgodnie z schematem, a zatem jesienią tego roku glówna nitka magistrali zostanie dedykowana do użytku.

W czwartek w Lubminie na północy Niemiec odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele Nord Stream poinformowali, że tuż zanim minionymi świętami Bożego Narodzin zgodnie z planem zakończono prace budowlane przy Zatoce Greifswaldzkiej, rozpoczęte kolejny maja zeszłego roku.

„Dotrzymaliśmy zaleceń Urzędu Górniczego przy Stralsundzie, dotyczących terminów prac” – powiedział odpowiedzialny zbyt budowę Nord Stream na terytorium Niemiec szef projektu Georg Nowack.

Do chwili obecnej ułożono 110 km rurek niemieckiego przekroju Gazociągu Północnego, w tym 82 km pierwszej jego nitki oraz 28 km innej nitki. Położenie pozostałych 54 km rurek drugiej nitki na odcinku do granicy niemieckiej wyłącznej morskiej strefy ekonomicznej projektowane jest dzieki jesień 2011 r.

Zakończono także układanie pierwszej nitki gazociągu dzieki duńskim odcinku. Od 30 grudnia przystosowany do układania rurociągów okret „Castoro Sei” pracuje już na szwedzkich wodach. Jednocześnie największa na świecie jednostka do układania rurociągów, statek Solitaire, manipuluje w sektorze fińskim, kładąc wychodzący sposród Rosji wydzial pierwszej nitki Nord Stream.

Według realizującego inwestycję konsorcjum, wpływ prowadzonych w niemieckim sektorze robót budowlanych na środowisko naturalne Bałtyku okazał się łagodniejszy niż zakładano. Podczas wykopywania niecki pod gazociąg wydobyto o dziesieciu proc. mniej mułu niż planowano. Po 2010 r. nad budową Gazociągu Północnego pracowało ponad 1000 specjalistów.

Zastrzeżenia co do ułożenia Gazociągu Północnego wciąż zgłasza Nasz kraj, obawiając się, że rurociąg zablokuje po przyszłości rozbudowę portu przy Świnoujściu. Na odcinku, dzieki którym krzyżuje się mezczyzna z północnym torem podejściowym do portu, rury zostały ułożone dzieki głębokości 17, 5 metra, co a mianowicie zdaniem witryny polskiej a mianowicie uniemożliwi dostęp do Świnoujścia statkom o zanurzeniu powyżej 13, piec metra. Nasz kraj uważa, że należy wkopać rurociąg, nim jeszcze zacznie się swoim eksploatacja, gdyż później będzie to technicznie bardzo trudne oraz kosztowne.

Rzecznik konsorcjum Nord Stream Steffen Ebert powiedział jednak PAP, że spółka wciaz nie planuje wprowadzać żadnych zmian po ułożeniu rurociągu na spornym odcinku.

Rzecz ten został poruszony podczas grudniowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w Berlinie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała wówczas, że strona niemiecka postara się znaleźć „rozwiązania prawne”, które ułatwiłyby w przyszłości zagwarantowanie niezakłóconego dostępu sluzace do portu po Świnoujściu. Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) po Stralsundzie nadal nie zakończył rozpatrywania zastrzeżeń do pozwolenia na budowę Gazociągu Północnego, złożonych przez władze Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Budowa Gazociągu Północnego rozpoczęła się po kwietniu 2010 r. Mają go tworzyć dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości wedlug 27, 5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg będzie się zaczynać od momentu tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończyć w okolicach niemieckiego Greifswaldu, w pobliżu granicy wraz z Polską. Rura będzie przebiegała przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec.

Wraz z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ keb/ ro/ je/