Referendum w Irlandii – nadal wielka zagadka

Referendum w Irlandii – nadal wielka zagadka
Category: inne
27 lipca, 2020

Wzgledem braku nowych sondaży od czasu tygodnia rezultat piątkowego referendum w Irlandii w sprawie unijnego Traktatu sposród Lizbony jest zupełnie nie zaakceptowac do przewidzenia. Antyrządowe protesty kolejnych rodzajów społecznych dotkniętych recesją rodzą podejrzenia, że wynik, faktycznie ja po ubiegłym roku kalendarzowego, może być negatywny.

_ – Głosowałam +nie+, bo chcę zmiany rządu _ a mianowicie mówi po wyjściu sposród lokalu wyborczego przy Pearse Street 30 letnia Ann. _ a mianowicie Rząd mówi, że będzie więcej pracy, ale jemu nie wierzę _ – dodaje. Identycznie odpowiadają nastepne dwie zapytane osoby. Helen nie zdola wytłumaczyć, dlaczego. _ a mianowicie To dla mnie za skomplikowane, nie rozumiem, o jak chodzi wraz z tym traktatem, niech pani spyta pozostalych _- mówi. Ale głosowała _ nie zaakceptowac _.

Inny starszy pan o lasce wyznaje, że głosował +tak+. – _ Tylko dlatego, że morderca Gerry Adams namawia, zeby głosować +nie+ _ a mianowicie wyznaje. Nie chce być w tym danym obozie, jakie mozliwosci lider nacjonalistycznej i związanej z IRA partii Sinn Fein, jedynej spośród partii reprezentowanej w irlandzkim parlamencie, która prowadziła antylizbońską kampanię.

_ a mianowicie Głosowałam w tak, poniewaz tak mnie powiedziała córka. Powiedziała, że cała Europa na nasza firme patrzy jak i równiez muszę zagłosować na faktycznie. Gdyby nie zaakceptowac ona, to bym prawdopodobnie głosował przeciwko _ a mianowicie mówi też starsza dama. A 33-letnia Regina, która do pubu wyborczego przyszła z dopiero co narodzoną córka wyznaje, że _ musiała koniecznie zagłosować na naprawde, by Zielona wyspa pozostała w Europie _. _ Zwłaszcza w tym momencie potrzebujemy Europy _ a mianowicie mówi.

Dzieki dziesięć zapytanych osób, pięć wyznało PAP, że głosowało przeciw, 4 – że +tak+, zas jedna nie chciała ujawnić.

_ – Logicznie zdaje się, że powinno być +tak+, lecz naprawdę ciezko przewidzieć _ – mówi Philippe Carr z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Dublinie. – _ Nastroje osób są w tym momencie bardzo chwiejne, na trasach protesty _ – dodaje.

Trudno o nowe dane

Ostatnie dostępne sondaże sprzed tygodnia dawały 55-procentową przewagę zwolennikom Traktatu z Lizbony. O rezultacie mogą przesądzić niezdecydowani, których liczbę szacowano na niedaleko 20 proc. Referendum będzie ważne wyjawszy względu w frekwencję.

Nastroje na trasach Dublina były w ostatnich dniach mniej jednoznaczne. Przy czwartek jak i równiez piątek protestowali taksówkarze, zas w środę w zwołanych przez koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie lewicowe protestach wzięło udział kilka tysięcy ludzi, w tym bezrobotni, których liczba wzrosła trzykrotnie od 2007 roku kalendarzowego.

Demonstrowali głównie przeciwko rządowi, który w odniesieniu do historyczną recesję zapowiedział cięcia budżetowe (m. in. dzieki usługi ogólne, w tym bożonarodzeniowe premie gwoli bezrobotnych), podwyżki podatków jak i równiez kolejną 54-miliardową pomoc gwoli banków dzieki wykupienie trujacych aktywów. Jednak niechęć sluzace do rządu przenosili też w Traktat sposród Lizbony.

_ – Niech dadzą te pieniądze naszej firmie, a nie bankom _ – mówiła 21-letnia Vanesa, zapewniając, że ponownie zagłosuje przeciw Lizbonie, jak i rządowi, który nie uszanował poprzedniego rezultatu.

Trzeciej próby nie będzie

Jedynie ponad trzy miliony irlandzkich wyborców postanawia w piątek o losie Traktatu wraz z Lizbony i zamieszkiwanej za posrednictwem 500 mln osób UE. Stawka wydaje sie wysoka, bo trzecie referendum nie trafia w grę. Głosowanie potrwa do godziny 22 (23 czasu polskiego). Nie zapowiedziano exit polls, czyli sondaży z barów wyborczych. Na wynik powinno sie będzie poczekać do nastepnego dnia, zapewne w mniejszym stopniu więcej do godz. 17.
Calkowicie niepopularny premier Brian Cowen (na zdjęciu), któremu sondaże dają zaledwie kilkunastoprocentowe poparcie, do ostatniej chwili apelował do rodaków, by głosowali nie co do oceny rządu, ale przyszłości Europy. Poparł go irlandzki biznes, hojnie finansując kampanię na +tak+. _ Głosując +tak+, pomagacie Irlandii odbudować gospodarkę _ – apelował w ostatnim przed cisza wyborczą przemówieniu premier Cowen.

Eksperci wskazują, że część wyborców, głosujących rok wstecz przeciw traktatowi, zmieniła zdanie z powodu krachu finansowego jak i równiez gospodarczego, po którym pogrążył się _ celtycki tygrys _. Recesja pokazał, że bez pomocy UE i glównie Europejskiego Agencji bankowej Centralnego, który zasilił irlandzkie banki sumą 120 mld euro, Zielona wyspa nie poradziłaby sobie. Wielu wyborców – jak oceniają eksperci a mianowicie obawia się, że Irlandia może niedobrze odczuć _ konfrontację wraz z UE _ i zatem zamierzają poprzeć Traktat sposród Lizbony.

| Irlandzkie losy Traktatu wraz z Lizbony |
| — |
| Irlandia – jedyny kraj wśród 27 państw UE, w którym konstytucja wymaga przeprowadzenia referendum w sprawie nieznanego unijnego traktatu – zgodziła się pod presją partnerów z UE na ponowne głosowanie. Irlandczycy odrzucili albowiem Traktat sposród Lizbony, będący już drugą – wedlug porażce eurokonstytucji – próbą zreformowania instytucji rozszerzonej UE. Inne kraje członkowskie wybrały – bez problemu – drogę ratyfikacji parlamentarnej. Jeśli Irlandczycy powiedzą faktycznie, wejście po życie dokumentu będzie już tylko zależało od podpisów prezydentów Czech i Naszego kraju, gdzie parlamenty narodowe już ratyfikowały Traktat z Lizbony. |

  • Wiadomości wraz z kraju i ze świata na Twej wlasnej stronie internetowej