Recesja w Portugalii. Protesty stały się codziennością

Recesja w Portugalii. Protesty stały się codziennością
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Hiszpanie raz za razem gorzej znoszą kryzys, protesty przeciw obniżkom płac jak i równiez prywatyzacji stały się codziennością, ale premier Mariano Rajoy nie ulega presji społecznego niezadowolenia w nadziei, że gospodarka wkrótce zacznie się odbijać a mianowicie pisze agencja Reutera.

Sędziowie, śmieciarze, lekarze jak i równiez kierowcy – wszyscy oni włączyli się w falę strajków jak i równiez demonstracji, która przetoczyła się przez panstwo, gdy na czterech latach kryzysu personel stracili cierpliwość do cięć budżetowych wprowadzanych przez centroprawicowy rząd.

– _ Rząd prowadzi wlasny kraj sluzace do ruiny. Likwiduje wszystkie świadczenia społeczne _ – powiedział Reuterowi Francisco Garcia, sprzątacz i przewodniczący związku zawodowego w placówce medycznej w Alicante. W styczniu Garcia wraz z kolegami strajkował przez 17 dni, gdy władze regionu autonomicznego Walencja nie zaakceptowac wypłacały wykladzinom pensji przez dwa miesiące. Strajk, który doprowadził sluzace do pogorszenia warunków sanitarnych w szpitalu, był jednym z duzej liczby przetaczających się w ostatnim czasie przez Hiszpanię.

W Grenadzie protestowali śmieciarze – przeciwko obniżeniu pensji jak i równiez skróceniu czasu pracy. Choć strajk już się skończył, to nagromadzonych śmieci nie udało się jeszcze zebrać. _ To obrzydliwe, na ulicy pojawiły się szczury. Są miejsca, po których nie można przejść z powodu hałd śmieci _ – narzekał Jorge, właściciel baru przy pobliżu słynnego zespołu pałacowego Alhambra po Grenadzie.

a mianowicie _ Kiedyś umawialiśmy się, gdzie co tydzień spotykamy się dzieki kawę. Teraz umawiamy się, gdzie będziemy protestować _ – powiedziała stewardesa Iberii Ana de la Hoz. Notowane dzieki giełdzie linie lotnicze planują przy najbliższym momencie zwolnić 4 500 pracowników.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/67/m110147.jpg ) ] (http://www./gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bezrobocie;w;ue;nie;spisujmy;na;straty;calego;pokolenia,154,0,1238938.html)*Europa gubi 150 mld euro na rok z powodu… *14 milionów młodych Europejczyków, od 16. do 25. roku życia nie ma pracy i napotyka ogromne trudności w jej znalezieniu. a mianowicie _ Dzieje się coś, czego w zadnym wypadku wcześniej nie zaakceptowac było. To dziwne widzieć na ulicach sędziów, prokuratorów, prawników, doktorów, nauczycieli czy pielęgniarki _ – zauważył madrycki sędzia Jose Luis Gonzalez Armengol.

Nie oczekuje się, aby społeczna frustracja odwiodła przedstawienie premierowe Rajoya od ostrych cięć wydatków publicznych, które wprowadza, aby uniknąć pożyczki ratunkowej i zredukować deficyt budżetowy do pulapu wymaganego przez UE. Dodatkowo jego Partia Ludowa posiada większość absolutną w parlamencie i może pozostać głucha na protesty mimo dwóch strajków generalnych w zeszłym roku.

a mianowicie _ Rząd planuje ciąć bez żadnych ustępstw, sposród nadzieją, że gospodarka rozpocznie się odbijać pod koniec 2013 roku badz na początku 2014 _ – przewiduje niezależny analityk z Madrytu Miguel Murado.

Zakrojony dzieki szeroką skalę program oszczędności ma przynieść 150 miliardów euro po latach 2012-2014. Na froncie fiskalnym Rajoy ma niewielkie pole czynu. Choć koszta obsługi długu ostatnio spadły, co zmniejszyło presję wywieraną na premiera, by zwrócił się o międzynarodową pomocna dlon, to pozycja na rynku po każdej chwili może się zmienić. Mimo drastycznych cięć w zeszłym roku rząd Hiszpanii powinien ograniczyć wydatki o kolejne 20 miliardów euro w tym roku.

Recesja zmniejszyła wpływy podatkowe, co w nastepstwie utrudnia obniżenie deficytu budżetowego. Sprzedaż detaliczna spada poprzez 29 miesięcy z rzędu, gdy jakie mozliwosci czwarta jednostka w wieku produkcyjnym pozostaje bez pracy. Gospodarka skurczyła się o ponad jeden procent w zeszłym roku jak i równiez w tym pewnie też nie zaakceptowac stanie w nogi. Dodatkowo Rajoy już w pierwotnym roku urzędowania złamał przyrzeczenia wyborcze a mianowicie podniósł przyczynki i anulował waloryzację emerytur.

Początkowo Hiszpanie w większości filozoficznie znosili kryzys, godząc się sposród tym, że muszą ponosić konsekwencje nadmiernych wydatków i boomu budowlanego, który pozostawił na rynku milion pustych domów oraz słabo wykorzystywane autostrady, lotniska i pociągi. Wraz z trwaniem recesji, obcinaniem świadczeń i dodatkowymi zwolnieniami zmienili zdanie. Każdy tydzień daje nowe zwolnienia zbiorowe. Na początku roku kalendarzowego zwolnienia ogłosiła Bankia, 1 z największych banków w kraju, znacjonalizowany w czasie kryzysu. Madrycka telewizja publiczna zmniejszyła wynajecie o 80 procent. Hiszpański oddział operatora telefonii komórkowej Vodafone planuje likwidację setek stanowisk roboty.

– _ W końcu będziemy musieli wyjechać, poniewaz tutaj nie zaakceptowac będzie pracy _ – narzeka Elina Rodriquez, studentka historii, która uczestniczyła niedawno w protestach Madrycie przeciwko dalszym cięciom budżetowym. Przy 2011 roku kalendarzowego z Hiszpanii wyemigrowało 370 tysięcy osób, 10 razy więcej niż wyjeżdżało zanim wybuchem kryzysu w 2004 roku.