Putin: W 10 lat Rosja potęgą gospodarczą

Putin: W 10 lat Rosja potęgą gospodarczą
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że przy ciągu 10 lat swoim kraj powinien wejść az do grona pięciu wiodących potęg gospodarczych świata. Oznajmił też, że już w 2012 roku rosyjska gospodarka odbuduje się sluzace do poziomu sprzed kryzysu gospodarczego.

Premier podkreślił również, że Rosja musi być wlasnoreczna i intensywna, by uniknąć dyktatu z poza polski. Poinformował, że jego kraj w najbliższych latach przeznaczy 20 bln rubli (710 mld dolarów) na różne programy zbrojeniowe. Putin mówił o tym, występując z trybuny Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, ze sprawozdaniem z działalności rządu w 2010 roku i informacją o priorytetach swego gabinetu w 2011 roku.

Tymze przemówieniem programowym premier rzeczywiscie zainaugurował kampanię przed grudniowymi wyborami parlamentarnymi. W czwartek kierowana przez niego 1-a Rosja w charakterze pierwsza z partii, które zamierzają wystartować w tychze wyborach, utworzy federalny sztab wyborczy.

Putin podał, że gospodarka Rosji w I kwartale 2011 roku wzrosła o 4, 4 proc. wobec 4, 5 proc. w uprzednim kwartale i 3, piec proc. po I kwartale 2010 roku kalendarzowego. – _ W 2010 roku PKB Rosji wzrósł o 4, 0 proc. To najwyższy wskaźnik wśród państw G8 _ – zaznaczył, dodając, że prognoza na ten rok przewiduje wzrost w stopniu 4, dwa proc.

Premier oznajmił też, że inflacja w Rosji w 2011 roku nie zaakceptowac przekroczy 6, 5-7, piec proc. W 2010 roku osiągnęła pani 6, szóstej proc., natomiast w 2009 – 8, 8 proc. Przekazał, że produkcja przemysłowa w Rosji w 2010 roku wzrosła o jedenastu, 2 proc., a przy działach przetwórczych – nieomal o 12 proc.

Putin zapowiedział, że dzięki kolejnym dochodom sposród eksportu drogiej ropy naftowej jego kraj zmniejszy w tym roku deficyt budżetu do 1, 0-1, piec proc. PKB wobec trzech, 5 proc. PKB przyjętych w budżecie na 2011 rok. Według premiera wzrost cen ropy na rynkach światowych przyniesie Rosji przy bieżącym roku kalendarzowego dodatkowo 1-wsza, 138 bln RUB (40, 4 mld USD).

Putin, który myśli o powrocie na Kreml po wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku, podkreślił, że dla rozwiązania stojących przed nią zadań Rosja potrzebuje dziesiec lat stabilnego i plynnego rozwoju. Premier zaznaczył, że niedopuszczalne są _ nieprzemyślane eksperymenty, oparte niekiedy w nieuzasadnionym liberalizmie lub socjalnej demagogii _.

_ – Ani to pierwsze, ani drugie nie wydaje sie byc nam niezbedne, gdyż odciąga od generalnej drogi progresu kraju _ – powiedział. _ Trzeba ocalić spokój obywatelski jak i równiez narodowościowy, postawić tamę wszelkim próbom podzielenia i skłócenia naszego społeczeństwa _ – dodał.

Docieknij, co o rosyjskiej gospodarce myśli Dmitrij Miedwiediew

Prezydent Dmitrij Miedwiediew, który także przymierza się do startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, uważa, że system polityczny Rosji, do niej gospodarka i sfera socjalna wymagają gruntownej modernizacji.

Przy ubiegłym tygodniu prezydent oświadczył, że mają z premierem _ wspólne zadanie: sprawić, by Rosja w ciągu 10-20 czasów stała się jednym z najpotężniejszych państw świata _. Miedwiediew przyznał jednakze, że różnią się z Putinem _ co do metod i sposobów doprowadzenia w dodatku rozkwitu _.

Premier podał też, że dobiega końca budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego (Nord Stream), który połączy bezpośrednio Rosję sposród Niemcami. Zapowiedział, że już w lipcu do bałtyckiej magistrali wtłoczony zostanie gaz technologiczny. 1-wszy surowiec pomyslany dla odbiorców według Putina popłynie gazociągiem po październiku.

Szef rządu Rosji wypowiedział się przeciwko jakimkolwiek ograniczeniom serwisie randkowym. _ Jeśli chodzi na temat moją opinię, to nie zaakceptowac uważam zbytnio możliwe wprowadzanie jakichkolwiek ograniczeń _ a mianowicie oświadczył Putin, pytany o możliwość powtykania takich ograniczeń w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Wcześniej przy podobnym duchu wypowiedział się Kreml, krytykując przedstawiony poprzez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) pomysł kontrolowania serwisów Skype, Gmail i Hotmail.