Putin: Rosja wśród 5 głównych gospodarek

Putin: Rosja wśród 5 głównych gospodarek
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Premier Rosji oświadczył, że jego kraj w ciągu 10 latek powinien znaleźć się przy gronie pięciu największych potęg gospodarczych świata. Zaznaczył, że chodzi nie zaakceptowac o _ pogoń za procentami _, lecz o _ jakościowy rozwój _.

Putin uczynił to przemawiając dzieki zjeździe Związku Budowniczych Urzadzen Federacji Rosyjskiej, który obradował na terenie wytwórni samochodów AwtoWAZ w Togliatti. Zakłady ów produkują znane w Rosji samochody osobowe Łada.

– _ Przy najbliższym 10-leciu pod względem wielkości PKB Rosja powinna wejść sluzace do grona pięciu głównych gospodarek. Naturalnie rozchodzi nie o pogoń zbytnio procentami, lecz o jakościowy rozwój, oparty na innowacjach i wzroście efektywności – w zwyczajnym przemyśle jak i równiez w swiezych sektorach _ – powiedział szef rosyjskiego rządu.

Na temat wprowadzeniu Rosji w ciągu 10 czasów do mrowiska pięciu największych potęg ekonomicznych świata Putin mówił już w zeszłym miesiącu, występując z trybuny Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, ze sprawozdaniem z działalności rządu przy 2010 roku kalendarzowego i informacją o priorytetach swego gabinetu w 2011 roku.

Po środowym przemówieniu rosyjski premier oznajmił też, że jego kraj winien zdywersyfikować gospodarkę, zmniejszyć zależność od eksportu surowców, zmodernizować rynek robocie, unowocześnić system edukacji, stworzyć wydajne i dobrze opłacane miejsca roboty, a także zrealizować zakrojone na wielką skalę koncepty w tego rodzaju sferach, jakim sposobem energetyka, budownictwo i infrastruktura.

[ ( http://static1./i/h/226/t135906.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/500;dolarow;za;tysiac;metrow;szesc;rosyjskiego;gazu,50,0,825138.html) 500 dolarów za tysiąc metrów sześc. rosyjskiego gazu?
Putin przypomniał również, że zakłady AwtoWAZ kilka lat temu stały w skraju bankructwa i mnóstwo nie wierzyło, że zdołają się podnieść. Tymczasem a mianowicie jak zauważył – 2010 rok warsztat zakończyła zyskiem w wysokości 2 mld rubli (72 mln dolarów).

Premier podkreślił, że ważną rolę odegrało wsparcie wraz z strony państwa. – _ W latach 2009-10, zeby stymulować potrzeba, przeznaczyliśmy 65 mld rubli (2, trzech mld USD) na zakup aut dla federalnych, regionalnych i municypalnych organów władzy, ponad 13 mld rubli (466, 6 mln USD) – w program utylizacji samochodów i preferencyjne opony oraz nieomal 1, 5 mld rubli (53, 8 mln USD) – w dotowanie przewozów samochodów koleją na Zamyslony Wschód _ – wyliczył.

Podczas bytu w nadwołżańskiej fabryce Putin spotkał się też sposród jej załogą. Na spotkanie przyjechał Ładą Granta, nowym autem produkowanym przez AwtoWAZ od tego roku kalendarzowego. W najtańszej wersji kosztuje ono 220 tys. rubli (7, dziewiec tys. USD).

Choć miał problemy sposród uruchomieniem silnika, premier zachwalał samochód. Według niego, Łada Granta doskonale nadaje się na wycieczki na działkę. – _ W bagażniku spokojnie zmieszczą się 2 worki ziemniaków _ – argumentował.

Putin już po raz trzecia czesc reklamuje towary AwtoWAZ-u. W maju 2009 roku zaprezentował dziennikarzom swej letniej posesji w Soczi, nad Morzem Czarnym, kupioną na własny użytek terenową Niwę, natomiast latem 2010 roku wybrał się po podróż Ładą Kaliną dopiero co wybudowaną drogą szybkiego obrotu z Chabarowska do Czyty, na Dalekim Wschodzie.

Po 2010 r. AwtoWAZ sprzedał 418 tys. aut, tj. o 40, 4 proc. więcej niż w uprzednim roku. Tylko w ramach programu utylizacji starszych samochodów zakłady w Togliatti sprzedały 166 tys. samochodów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy