PTC zaskarży decyzję UKE ws. MTR do SOKiK

Category: rózne
27 lipca, 2020

PTC, dla której Urząd Komunikacji Elektronicznej ustanowił niższe stawki MTR niż dla odmiennych operatorów, zaskarży tę decyzję do SOKiK-u, ale wciąż jest gotowa na koncesja z operatorami z KIGEiT oraz wraz z UKE – poinformował Cezary Albrecht, szef biura rzeczy regulacyjnych PTC.

PTC utrzymuje, że decyzja UKE o niższej stawce MTR dla PTC jest skutkiem żądania poprzez Urząd oraz niektórych operatorów zrzeszonych po KIGEiT (Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji) stuprocentowego wycofania przez PTC odwołań sądowych od czasu licznych błędnych decyzji prezes UKE wraz z lat 2008-2009, które są obecnie uchylane przez niezależne sądy.

PTC zaznacza, że formalnie wylacznym warunkiem UKE wolniejszego obniżania hurtowych stawek międzyoperatorskich MTR w zamian zbyt inwestycje w tzw. „białe plamy” był poziom zobowiązań inwestycyjnych operatorów. Jednak podczas prac ponad porozumieniem ws. MTR do sprawy włączył się KIGEiT, który domagał się od czasu operatorów komórkowych wycofania sporów sądowych o przeszłe wybory UKE ws. stawek MTR pomiędzy operatorami stacjonarnymi jak i równiez mobilnymi.

PTC nie chciała bezwarunkowo wycofać swoich odwołań z sądów i pod koniec maja UKE ustalił pulap MTR na rzecz PTC w 9, 66 gr/minutę od 1 czerwca 2011 r., podczas gdy dla Centertela jak i równiez Polkomtela hurtowe stawki opłat za zakańczanie połączeń w internecie mobilnej (MTR) od 1 lipca wyniosą 15, dwóch gr/minutę. Łączna kwota lokaty, do jakiej zobowiązali się operatorzy wyniosła prawie 320 mln zł, a najwyższy poziom lokaty zadeklarował Centertel.

„KIGEiT żąda nieodpłatnego wycofania odwołań od decyzji prezes UKE (… ) lecz PTC nie zaakceptowac może wycofać się wraz z sporów bezwarunkowo (… ) Jesteśmy w stanie wycofać się ze sporów sądowych, jeśli dojdzie sluzace do ekonomicznego kompromisu na zasadach rynkowych. Decyzje UKE z przeszłości i spory sądowe są związane z kwotą roszczeń i my tę kwotę obliczyliśmy. KIGEiT dowodzi, że gwoli nich stawki MTR wiążą się wraz z kosztami jak i równiez też podał swoją kwotę. Dla całego rynku ów kwota podana przez KIGEiT to w porzadku. 70 mln zł, innymi slowy dla samego PTC to ok. 18-19 mln zł. My powiedzieliśmy, że suma naszych roszczeń to maksymalnie 104 mln zł, chociaż podawaliśmy też dużo niższe kwoty, lecz do kompromisu nie doszło” – powiedział Albrecht.

W ciągu najbliższego tygodnia PTC prześle kolejne propozycje kompromisu i porozumienia z KIGEiT.

„KIGEiT przesłał nam 2 wzory umów z Polkomtelem i Orange o absolutne wycofanie się ze sporów. Pytaliśmy prezes UKE badz jeśli wycofamy się bezwarunkowo, to wyda nam decyzję o stawce 15, dwadziescia gr/min, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi, więc wyślemy pytanie jeszcze raz” – powiedział Albrecht.

„Po naszej stronie www są w tym momencie takie etapy: dziś przemija termin, więc dziś zaskarżymy decyzję o stawce dziewiec, 66 gr/min do SOKiK i jednocześnie prawdopodobnie zmodyfikujemy lekko stosowane przez nas dotychczasowe propozycje, a także przedłożymy swieze oferty i zrobimy to w ciągu najbliższego tygodnia (… ) Zaskarżyliśmy też już decyzję UKE dla Centertela jak i równiez Polkomtela w sprawie stawki 15, 2 gr/min” – dodał.

PTC ocenia negatywne wyniki decyzji UKE o MTR w bilansie z pozostalymi operatorami dzieki ok. 300 mln zł przez następne 18 miesięcy, czyli az do końca 2012 roku w samej płaszczyźnie rozliczeń hurtowych w kraju. Dodatkowo dochodzi też negatywny saldo rozliczeń wraz z operatorami prosperujacymi za granica oraz ujemny bilans w sprzedaży detalicznej.

UKE w zamian za wolniejsze tempo spadków hurtowych stawek za zakańczanie połączeń oczekiwał od Centertela, PTC, Polkomtela i P4 inwestycji, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G co najmniej 80 proc. obszaru kraju.

Urząd informował, że jeśli operatorzy dojdą do porozumienia z UKE, w lipcu 2011 roku kalendarzowego MTR-y spadną do pietnasty, 2 groszy z obecnych 16, 77 groszy. W przypadku braku porozumienia stawki zmniejszą się od czasu drugiej połowy roku sluzace do niecałych dziesiec groszy za minutę.

MTR-y są podstawą do rozliczeń między operatorami w przypadku rozmów pomiędzy różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie wydatkami operatora necie, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych na rzecz klientów. (PAP)

bas/ ana/ luo/ mki/