Przyznano Nagrodę Architektoniczną im. Baczko i Zakrzewskiego

Category: inne
27 lipca, 2020

*Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko jak i równiez Piotra Zakrzewskiego wręczono po środę na warszawskim rynku Michałowi Podgórczykowi za plan Centrum Zwiazanych z kultura Żydowskiej i synagoga we Lwowie. Nagroda w wysokości 10 tys. zł dzierzy być przeznaczona na rozwój zawodowy młodego architekta. *

Jury 11. edytowaniu konkursu na rzecz młodych architektów i inżynierów budowlanych w projekt z dziedziny budownictwa społeczno-publicznego uznało, że wynagrodzona praca „prezentuje w zrozumialy sposób myśl autora oraz świadczy o doskonałym przygotowaniu metodologicznym”. Doceniło też jej „wysokie atuty artystyczne i dojrzałość warsztatu samochodowego architektonicznego”.

Dzieki projekt, który jest pracą dyplomową Michała Podgórczyka na Politechnice Gdańskiej, składają się dwa konstrukcje – Srodku Kultury Żydowskiej oraz synagoga, która miałaby stać dzieki ruinach wysadzonej w 1942 r. synagogi Złotej Róży. Wnętrze świątyni jest ukartowane tak, zeby eksponować oszczedzone fragmenty starego budynku.

Jakim sposobem podkreślił przewodniczący jury, Stanisław Fiszer, wykonanie tego planu wymagało bardzo szczegółowego przyblizenia „obcej” kultury. Podgórczyk przyznał, że czynnosci nad zanim rozpoczął od podróży sluzace do Lwowa, który wcześniej znał jedynie sposród opowieści wlasnej babci jak i równiez jej rodzeństwa.

Jury konkursu przyznało też dwa wyróżnienia po dwa tys. zł – absolwentce Politechniki Śląskiej Agnieszce Labus za wzór zespołu integracyjno-pokoleniowego „U Dziadków” oraz absolwentowi Politechniki Warszawskiej Janowi Sukiennikowi za plan miejskiego ośrodka leczenia uzależnień – „Projekt Przystań”.

Polski po jednego razu pierwszy przyznano też 2 równorzędne rekompensaty Towarzystwa Lokaty Społeczno-Ekonomicznych, tj. Nagrody TISE, w wysokości 5 tys. zł – za ciekawy i estetyczny pomysł w przywrócenie istniejących już budynków do użytku społecznego. Otrzymały je: Magdalena Szwajcowska (absolwentka Politechniki Wrocławskiej) za plan modernizacji wielkopłytowych bloków tuz przy ul. Drukarskiej we Wrocławiu oraz Natalia Paszkowska (absolwentka Politechniki Warszawskiej) za Projekt START dotyczący warszawskiego zespołu hoteli Atos, Portos i Aramis, należących do pierwszej polskiej necie hoteli gwoli biznesu START Hotel.

Jak przypomniał członek rady Fundacji dla Polski – organizatora konkursu a mianowicie Karol Bilstein, fundatorami nagród w konkursie są bliskich pary naszych architektów, Małgorzaty Baczko jak i równiez Piotra Zakrzewskiego, którzy od połowy lat 70. sluzace do momentu ich tragicznej śmierci w wypadku w 1996 r. pracowali we Francji.

Nagrody mają umożliwić doskonalenie umiejętności zawodowych młodym architektom, którzy są ukierunkowani na budownictwo użyteczności publicznej i chroniace srodowisko rozwiązania architektoniczne. (PAP)

jjj/ hes/