Przy trzech kwartałach 2012 r. emigranci przesłali do Lokalny ponad 3 mld euro

Category: inne
27 lipca, 2020

W ciągu trzech kwartałów 2012 r. polscy emigranci przesłali sluzace do kraju 3 mld 136 mln euro. To postep wobec analogicznego okresu 2011 r., gdy było to 3 mld 114 mln euro – poinformował PAP NBP. Wzrost transferów notują też rózne kraje, metrów. in. Czechy.

Narodowy Bank Naszego kraju poinformował PAP, że wylacznie w trzecim kwartale ostatniego roku nasi emigranci przesłali do Polski 1 mld 149 mln euro, zas łącznie od momentu początku r. do końca września było to 3 mld 136 mln ó.

„W porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. wielkość środków przekazanych do Naszego kraju przez emigrantów – zarówno długookresowych, jak i równiez krótkookresowych – pozostała w podobnym pulapie. „W analizowanym okresie wielkość przekazanych środków wyniosła 1-wsza mld 149 mln ó. W stosunku do analogicznego okresu 2011 r. wielkość ta zmniejszyła się na temat 1, 4 proc. ” – poinformował NBP.

Dodano, że na wzrostach obserwowanych od czwartego kwartału 2011 r. jest to pierwszy kwartał ze spadkiem środków przekazywanych do Lokalny. „Biorąc aczkolwiek pod uwagę niewielki pulap obserwowanych po poprzednich kwartałach wzrostów oraz niski spadek w analizowanym kwartale, można mówić na temat stabilizacji stopnia napływu środków do kraju” – podkreślił NBP.

Bank centralny dodał, że „tradycyjnie w kwocie, jaka napłynęła do Lokalny w trzecim kwartale 2012 r., dominowały przekazy Polaków zatrudnionych przy Niemczech, Uk i Irlandii”.

Znaczne transfery pieniędzy od momentu emigrantów az do swojego panstwie to dziedzina nie tylko Polaków. Jak poinformował w komunikacie narodowy Pula Portugalii (Bp), tamtejsi emigranci przesyłają do swoich rodzin średnio około 7 mln euro dziennie. Od stycznia do października 2012 r. do Portugalii trafiło ponad 2, dwa mld euro od osób mieszkających prócz granicami panstwa.

Z informacji BdP wyplywa, że największe wzrosty środków przekazywanych sluzace do kraju odnotowano u emigrantów zarobkowych sposród Niemiec i Angoli. W pierwszym przypadku zwiększyły się one o 55 proc., zaś przy drugim o 49 proc.

„Łącznie po pierwszych dziesięciu miesiącach ub. r. do Portugalii trafiło od emigrantów ponad dwóch, 2 mld euro. Oznacza to wzrost na temat 12, szesc proc. przy porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r. „, ocenił BdP.

Najwięcej pieniędzy przysyłanych było do Portugalii od pracowników zarobkowych sposród Francji – 750 mln euro, a także wraz z Szwajcarii a mianowicie 540 mln euro. Jezeli w pierwotnym przypadku zauwazano spadek o 4 proc., o tyle po drugim rozwój wyniósł 0, 5 proc.

Trzecim kierunkiem, z którego portugalscy pracownicy zarobkowi wysyłają najwięcej pieniędzy jest Angola. Od stycznia do października 2012 r. z tego afrykańskiego panstwie trafiło sluzace do Portugalii 219 mln ó. Inne byłe portugalskie kolonie na Czarnym Lądzie są mniej przyciagajacym celem wyjazdów. Przetransferowano wraz z nich łącznie 6 mln euro.

Nastepne miejsce na liście krajów, z których portugalscy emigranci przekazują najwięcej pieniędzy zajmują Niemcy. Od czasu stycznia sluzace do października ub. r. wyekspediowali oni do swojej ojczyzny 142 mln euro.

Czechy ma najwyższy od ponad 40 lat poziom bezrobocia, który kosztuje 16, 3 proc. Kalkuluje się, że w ostatnich dwóch czasach w wyszukiwaniu pracy wyjechało z panstwa ponad dwiescie tys. osób, głównie młodzieży. (PAP)

rbk/ zat/ drag/