Przy Olsztynie i Kaliningradzie powstają nowoczesne warsztaty dla medyków

Przy Olsztynie i Kaliningradzie powstają nowoczesne warsztaty dla medyków
Category: inne
27 lipca, 2020

Wydziały medyczne i szpitale kliniczne sposród Olsztyna i Kaliningradu rozpoczęły realizację wspólnego projektu, którego celem wydaje sie byc doskonalenie umiejętności lekarzy. Po obu miejscowosciach powstają dzisiejsze pracownie, w których będą się doszkalać polscy i rosyjscy medycy.

W Kaliningradzie zrealizowany zostanie nowoczesna atelier laparoskopii, sala reanimacyjna i sala do opieki ponad chorymi w ciężkim bedzie, w Olsztynie zaś – pracownia sluzace do zabiegów endowaskularnych i pracownia do zabiegów kręgosłupa i sala przegladu pooperacyjnego.

„Zarówno polscy, jak i równiez rosyjscy medycy będą korzystać ze wszelkich tych warsztatów, ponieważ plan przewiduje, że będziemy się wspólnie szkolić. Podczas każdego szkolenia będzie po połowie Rosjan jak i równiez Polaków, natomiast szkolenia będą co najmniej dwa razy w roku” – poinformował PAP dziekan wydziału nauk medycznych uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Wojciech Maksymowicz. Zaznaczył, że w szkoleniach tych będą uczestniczyć praktykujący lekarze, którzy w nowocześnie wyposażonych pracowniach będą zdobywać umiejętności rzeczywiste.

W przypadku olsztyńskiej uczelni Maksymowicz chce, aby lekarze podnosili umiejętności związane m. in. z operacjami tętniaków, operacjami mózgu i wszelkimi przypadlosciami będącymi następstwem miażdżycy (zabiegi endowaskularne).

„Dziś już nie nalezy się uczyć na człowieku, na pacjencie, technika umozliwia nauczyć się operowania badz przeprowadzania zabiegów w odrebny sposób jak i równiez z owego będziemy korzystać” – zauważył Maksymowicz i dodał, że w cykl szkoleń na terytorium polski i Rosji prawdopodobnie zostaną włączeni także najlepsi studenci interesujący się tymi obszarami medycyny, których szkolenia dotyczą.

Na razie akademie i szpitale biorące udział w adaptacji projektu przygotowują się do zakupu sprzętu. Maksymowicz powiedział PAP, że w przypadku Olsztyna trzeba zaczekać, aż zakończy się konstrukcja nowego gmachu szpitala uniwersyteckiego, co projektowane jest dzieki wiosnę. Według Maksymowicza w pierwszej kolejnosci szkolenia mają szansę odbyć się pod koniec roku.

Wzór podnoszący kwalifikacje polskich jak i równiez rosyjskich lekarzy jest finansowany ze środków unijnych, jego koszt to 400 tys. euro. Maksymowicz zastrzegł po rozmowie z PAP, że „większa część tych środków pozostaje przy Rosji”, jednak ocenił, że ma to swoje pozytywne strony „i wykracza pomijajac ramy szkoleniowe”. „To pionierski projekt, dzięki któremu Rosjanie widzą, że Unia Europejska nie odgradza się od nich murem, że traktujemy pierwotnego jak równych sobie sąsiadów. Ma to ogromne przeslanie społeczne, przełamuje stereotypy” a mianowicie przekonywał Maksymowicz.

Zainicjowanie polsko-rosyjskiego projektu leczniczego zostało odnotowane w kaliningradzkich mediach, pisała o nim entuzjastycznie metrów. in. „Kaliningradzka Prawda”. (PAP)

jwo/ hes/ mow/